Drukarka dla Szkoły do 1600 zł

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
RevanitaPL
Postów w temacie: 1
Posty: 216
Rejestracja: 04 kwie 2023, 12:42
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bambu Lab P1P
x 122

Drukarka dla Szkoły do 1600 zł

Post autor: RevanitaPL »

Dzień Dobry,
Zostałem poproszony o wytypowanie modelu drukarki FDM dla zaprzyjaźnionej szkoły, która otrzyma pieniądze na kupno drukarki 3D. Głównym jej celem jest nauka młodych drukarzy z kółka druku 3D, że drukarki to nie tylko konstrukcje typu Zortrax :D
Wyznaczony budżet to jak podane w tytule, 1600 złotych.
Zastanawiam się nad czymś, co będzie miało dość dużą powierzchnię stołu, a zarazem będzie raczej bezproblemowe.
Zastanawiałem się nad ELEGOO Neptune 3 Plus, ale moim faworytem do zakupu jest Sovol SV06 Plus.
Czy ktoś ma inną propozycję, czy jednak przy takim budżecie, lepiej zostać przy Sovolu?
2x Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Drukarka dla Szkoły do 1600 zł

Post autor: JGFTW »

Głównym jej celem jest nauka młodych drukarzy z kółka druku 3D
To chyba najlepiej kupić coś do złożenia samemu i złożyć z nimi podczas zajęć.
Miałoby to duży walor edukacyjny.
Wyznaczony budżet to jak podane w tytule, 1600 złotych.
Będzie ciężko w takiej cenie. Pewnie zostają głównie bramowce chińskie.
Zastanawiam się nad czymś, co będzie miało dość dużą powierzchnię stołu, a zarazem będzie raczej bezproblemowe.
Duża powierzchnia stołu takie np 300x300x400 to problem, może wystąpić skurcz, je dużo filamentu i wydruki dłużej chodzą przez co problemy są bardzo kosztowne - raczej odradzam.

Stół Endera, Prusy czyli np 215x215,210x250 lub podobne będą wystarczające. Do tego dysza 0.6 i jakoś to pójdzie.

Żeby drukarka miała podejście do bycia bezproblemową to uważam, że powinna mieć:
- podwójną oś Z
- ekstruder bezpośredni (najlepiej lekki z przełożeniem)
- znane oprogramowanie z dobrą dokumentacją na 32bitowej płytce
- nie mięć techniki liniowej na kółkach typu v-slot (bez potrzeby regulacji i częstszej wymiany)
- głowicę z łatwo wymiennymi dyszami (najlepiej coś jak e3d Revo albo chc / td6 z TUN)
- czujnik ABL
- stół magnetyczny z wymiennymi blachami
- dobre wentylatory

Sovol S06 zdaję się spełniać sporo punktów z tych wymagań, ale nie miałem, nie widziałem na żywo.
Dodałbym jeszcze do niego głowicę z wymiennymi dyszami zinegrowanymi z łącznikami.
dziobu
bukszpryt
Postów w temacie: 1
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Drukarka dla Szkoły do 1600 zł

Post autor: bukszpryt »

Jeżeli jesteś w stanie nagiąć budżet o jakieś dwie stówy lub ewentualnie poświęcić nieco więcej czasu na szukanie najtańszych części, to jest jeszcze jedna opcja - kupić jakąś budżetową drukarkę za 6-7 stów i przy jej pomocy złożyć drugą o innej mechanice.
Jakiś czas temu powstał ciekawy projekt małej drukarki corexy, której większość części jest drukowana, nawet rama - Rook. Tu nieco więcej o projekcie: https://github.com/rolohaun/Rook
Walor edukacyjny budowy takiej drukarki od zera jest moim zdaniem spory, przetestowałem to na sobie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”