Anycubic 4Max Pro- jak zamienić fan0 na fan2 prośba o pomoc

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
kinatS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2020, 15:42
Lokalizacja: Bochnia
Drukarka: PIRX - sklejkowa
x 1

Anycubic 4Max Pro- jak zamienić fan0 na fan2 prośba o pomoc

Post autor: kinatS »

Dzień dobry.
Dawno tu nie zaglądałem, bo po zakupie drukarki Anycubic 4Max Pro nie miałem z nią za wiele problemów.
Podmieniłem extruder na dual drive, hotend na E3D All-metal v6, i w zasadzie nie było się do czego czepiać.
Dzięki mojej radosnej twórczości (tak się domyślam) uwaliłem mosfet od fan2 (chłodzenie materiału), tak że mam teraz mocniejsze chłodzenie, niż w defaulcie (obniżone napięcie na oryginalnym sofcie), problem w tym, że nie da się sterować, bo mosfet idzie na zwarciu.
Póki co nie jestem gotowy na próbę wymiany mosfet'a, nie mam pod ręką takiego, a obawiam się że próba wymiany skończy się na 70% uwaleniem płyty więc:
Chciałbym zamienić miejscami fan0 z fan2, problem tylko w tym, że kompletnie zielony jestem jeśli chodzi o temat softu, a fan0 odpala się w momencie jak hotend osiąga 70 stopni. Nie będzie mi przeszkadzać, że fan od hotendu będzie chodził non stop.
Czy byłby ktoś tak miły, i naświetlił, co muszę zrobić (najprościej jak się da) aby drukarka myślała że steruje fan0, a faktycznie sterowała fan2 i na odwrót.
Próbowałem dogrzebać się gdzieś, jak to ustawić, zamienić piny, ale 44lata i nie grzebanie nigdy w firmware, niestety sprawiają, że nie bardzo ogarniam.
Dzięki dzisiejszym testom, mam jeszcze do przelutowania port usb, tak to jest jak się chce zaglądnąć do elektroniki przechylając drukarkę, kiedy kabel usb jest wpięty (raczej nie zdarza się żeby był wpięty, a że drukarka waży, to jakoś nie poczułem, dopiero jak windows się opluł, że nastąpił wzrost napięcia na porcie usb, to ogarnąłem co się stało :( )
Awatar użytkownika
Armeht
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 84
Rejestracja: 21 lis 2018, 21:27
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: Ender 3
x 6

Re: Anycubic 4Max Pro- jak zamienić fan0 na fan2 prośba o pomoc

Post autor: Armeht »

Drukarka działa na Marlinie, poszukaj na youtube jak krok po kroku zbudować nowy firmware

https://www.youtube.com/watch?v=eq_ygvHF29I

tutaj masz config do tej drukarki, zależnie czy masz bltouch czy nie
https://github.com/Poket-Jony/Marlin-A4 ... bic4MaxPro

i o ile dobrze myślę, to w pliku config.h musiał byś zmienić te wartości
#define FAN_PIN 9 // FAN0
#define FAN1_PIN 7 // FAN1
#define FAN2_PIN 44 // FAN2

na takie jak Ci pasują
Andrzej_W, @GUTEK@, Adinfo
dziobu pisze: 14 kwie 2023, 18:57 będziesz miał sto postów to będzie pchli targ :P
kinatS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2020, 15:42
Lokalizacja: Bochnia
Drukarka: PIRX - sklejkowa
x 1

Re: Anycubic 4Max Pro- jak zamienić fan0 na fan2 prośba o pomoc

Post autor: kinatS »

Armeht pisze: 14 kwie 2023, 19:02 i o ile dobrze myślę, to w pliku config.h musiał byś zmienić te wartości
#define FAN_PIN 9 // FAN0
#define FAN1_PIN 7 // FAN1
#define FAN2_PIN 44 // FAN2

na takie jak Ci pasują
Dzięki za wskazówki, ale z tymi definicjami pinów, to nie tak do końca niestety. Zagnieżdżone to w innych plikach z tego co widzę, no nic, przemyślę temat, czy ryzykować uceglenie drukarki na dłuższy czas, czy zrobić po prostu regulację fizyczną obrotów tego fan'a. :unknown:
Awatar użytkownika
Armeht
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 84
Rejestracja: 21 lis 2018, 21:27
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: Ender 3
x 6

Re: Anycubic 4Max Pro- jak zamienić fan0 na fan2 prośba o pomoc

Post autor: Armeht »

to zmieniasz w tym pliku
Marlin\src\pins\ramps\pins_TRIGORILLA_14.h
dziobu
dziobu pisze: 14 kwie 2023, 18:57 będziesz miał sto postów to będzie pchli targ :P
kinatS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2020, 15:42
Lokalizacja: Bochnia
Drukarka: PIRX - sklejkowa
x 1

Re: Anycubic 4Max Pro- jak zamienić fan0 na fan2 prośba o pomoc

Post autor: kinatS »

wszystko może i by było spoko, gdyby nie to, że się to wysypuje przy kompilowaniu, brakuje mu jakiegoś linka jednego. No nic... wychodzi na to że gotowiec to nie jest droga odpowiednia..
Awatar użytkownika
Armeht
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 84
Rejestracja: 21 lis 2018, 21:27
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: Ender 3
x 6

Re: Anycubic 4Max Pro- jak zamienić fan0 na fan2 prośba o pomoc

Post autor: Armeht »

Możesz ściągnąć czystego marlina, a z tego gotowca przenieść dane do pliku Configuration.cfg
dziobu pisze: 14 kwie 2023, 18:57 będziesz miał sto postów to będzie pchli targ :P
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Anycubic 4Max Pro- jak zamienić fan0 na fan2 prośba o pomoc

Post autor: dziobu »

Pliki konfiguracyjne są dwa i warto przenosić ręcznie za pierwszym razem.

Ale tak mu pisałem na SB i w sumie już nie pamiętam na jakich problemach to się skończyło.
Awatar użytkownika
Armeht
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 84
Rejestracja: 21 lis 2018, 21:27
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: Ender 3
x 6

Re: Anycubic 4Max Pro- jak zamienić fan0 na fan2 prośba o pomoc

Post autor: Armeht »

Owszem są dwa, ale nie wiem czy przenoszenie plików Configuration i Configuration_adv ze starszej wersji do nowszej zadziała.
Może czegoś brakować, coś mogli zmienić itd. Dlatego pisałem żeby ręcznie sprawdzić i przenieść właściwe ustawienia.
Jak masz dalej z tym problem, to wrzuć zrzut ekrany z błędem, zobaczymy co da się zrobić
dziobu pisze: 14 kwie 2023, 18:57 będziesz miał sto postów to będzie pchli targ :P
kinatS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2020, 15:42
Lokalizacja: Bochnia
Drukarka: PIRX - sklejkowa
x 1

Re: Anycubic 4Max Pro- jak zamienić fan0 na fan2 prośba o pomoc

Post autor: kinatS »

No dobre, przenoszenie konfiguracji z gotowca do czystego marlina problematyczne jest przez to, że w gotowcach jest tak namieszane, że dla osoby nie w temacie, to jakaś masakra jest tak zasadniczo.
Gotowiec nie działał, bo w sieci coś tam co chce ciągnąć jest niedostępne. Po próbach z gotowcem, skończyło się na tym, że zacząłem googlać za tym brakującym czymś, no i się gdzieś indziej znalazło, podmieniłem linki w gotowcu i poszło. W sumie po 4tym razie drukarka działa na nowym firmware (się wyszło że piny zdeklarowane są w kilku miejscach, co troszku dziwne jak dla mnie, no ale cóż). Jeszcze nie testowałem jakoś konkretnie, póki co chłodzenie materiału robi, pierwsza różnica co zauważyłem, to że czujnik filamentu nie sygnalizuje akustycznie zmiany (wcześniej melodyjka grała), nie chciało mi się sprawdzać, czy w ogóle robi czy nie, bo w sumie mi to nie potrzebne za bardzo.
W sumie zakładając ten wątek, liczyłem, że może jest jakiś magiczny sposób na zmianę, bez podmiany firmware'u ;)
Awatar użytkownika
Armeht
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 84
Rejestracja: 21 lis 2018, 21:27
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: Ender 3
x 6

Re: Anycubic 4Max Pro- jak zamienić fan0 na fan2 prośba o pomoc

Post autor: Armeht »

Problemem z przeniesieniem mogła być różnica wersji marlina. Gotowiec był na starszej.
A sama melodyjka to mogła być w FW dodana, jako taki smaczek.
Sprawdziłeś czy poziomowanie działa?
Załączniki
magic.jpg
magic.jpg (6.05 KiB) Przejrzano 1068 razy
dziobu pisze: 14 kwie 2023, 18:57 będziesz miał sto postów to będzie pchli targ :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”