Dysza do ekstremalnie szerokiej ścieżki

Longer911
Postów w temacie: 3
Posty: 49
Rejestracja: 19 sie 2021, 23:40
x 1

Dysza do ekstremalnie szerokiej ścieżki

Post autor: Longer911 »

Widziałem ciekawy koncept, druk części w trybie wazy gdzie grubość ścianki ma tak na oko 4-5mm i chciałbym spróbować wydrukować coś w taki sposób tylko nie wiem ja się do tego zabrać. Mam hotend clona v6 z dual drive extruder na 1,75mm, z tego co wiem to w trybie wazy ścieżki większej niż 200% średnicy dyszy lepiej nie ustawiać. Sprawdzeni chińscy dostawcy mają dysze pod mój hotend max 1mm, chociaż widziałem też takie 1,5mm, tak czy inaczej nawet przy dyszy 1,5mm to "max" ścieżki będzie 3mm czyli jeszcze trochę mi brakuje. I teraz nie wiem czy kombinować na dyszy 1,2/1,5 jak dojść do 300% szerokości i uzyskać dobrą jakość czy żeby uzyskać zamierzony efekt konieczne będzie zmiana na extruder i hotend 2,85mm + dysza 2mm? Ewentualnie może ma ktoś jakiś inny pomysł jak uzyskać taką ścieżkę na filamencie 1,75mm?
bukszpryt
Postów w temacie: 4
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Dysza do ekstremalnie szerokiej ścieżki

Post autor: bukszpryt »

najpierw bym sprawdził jaki maksymalny flow rate da się wyciągnąć z danym hotendem i dyszą, bo nawet jak ci się uda drukować tak grubą ściankę, to wyjdzie, że będziesz drukował z prędkością kilka mm/s, bo n tyle pozwoli szybkość topienia plastiku.

co do ciekawych pomysłów na druk w trybie waży, to bardziej mi się podoba "oszukanie" slicera przez nacięcia w modelu, które pozwala na wydruk z wieloma (najczęściej dwiema) ściankami i wzmacniającymi żebrami między nimi.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Dysza do ekstremalnie szerokiej ścieżki

Post autor: Rozarh »

Można by też ściankę zygzakiem malować, ale slicery raczej tego nie ogarną...

Po prostu trzeba użyć grubszego filamentu...
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
bukszpryt
Postów w temacie: 4
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Dysza do ekstremalnie szerokiej ścieżki

Post autor: bukszpryt »

Rozarh pisze: 28 kwie 2023, 09:03 Można by też ściankę zygzakiem malować, ale slicery raczej tego nie ogarną...

Po prostu trzeba użyć grubszego filamentu...
ten zygzak można by w cadzie narysować, to slicer nie będzie nic musiał ogarniać
Longer911
Postów w temacie: 3
Posty: 49
Rejestracja: 19 sie 2021, 23:40
x 1

Re: Dysza do ekstremalnie szerokiej ścieżki

Post autor: Longer911 »

Żeby zmienić przeskoczyć na filament 2,85 muszę zmienić koła zebatę w extruderze + cały hotend? czy idzie coś ominąć?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Dysza do ekstremalnie szerokiej ścieżki

Post autor: majek »

Zobacz ten temat: viewtopic.php?t=8233

Ale jak już @bukszpryt napisał: druk na normalnym V6 będzie wolny, z kalkulatora wychodzi, że przy 11mm3/s jakie może dać V6, to przy linii 3mm i wysokości warstwy 0.7mm, to szybkość druku będzie max 5mm/s.

Sama maksymalna szerokość ścieżki tak naprawdę zależy od kształtu dyszy - małe dysze mają dosyć dużej średnicy końcówkę w stosunku do otworu, więc wypychając więcej materiału, to on rozchodzi się na boki, ale cały czas nie wychodzi za dyszę i ma cały czas właściwą grubość warstwy.
Jak weźmiesz dyszę dużej średnicy, która ma mniejszą część płaską, to jak dasz za dużą ścieżkę, to materiał, który nie będzie już dociskany dyszą wylezie na zewnątrz i tam będzie grubszy. Wtedy zrobi się problem z kolejną warstwą, a i ścieżka będzie węższa niż oczekiwana.

Czyli wg. mnie jakbyś sobie zrobił dyszę, gdzie czubek ma 4mm średnicy, to nawet przy małym otworze nadal powinno się dać drukować tak szeroką ścieżkę.

Pomysł jak na mój gust wymaga zmiany hotendu na coś wydajniejszego jak (super)volcano, CHC Pro czy coś podobnego i zrobienie odpowiedniej dyszy na zamówienie.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Dysza do ekstremalnie szerokiej ścieżki

Post autor: Artu »

Tylko po co kombinować :roll2: Wystarczy przy bryle usunąć wypełnienie, ustawić porządną ilość ścianek, i mamy wydmuszkę :DD

Bryła z wypełnieniem:
moai-Big20.jpg
Wydmuszka:
moai-Big0.jpg
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8949
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Dysza do ekstremalnie szerokiej ścieżki

Post autor: dziobu »

Artu pisze: 28 kwie 2023, 10:30Tylko po co kombinować
Bo jedna gruba ścieżka jest zdecydowanie wytrzymalsza niż wiele mniejszych.
bukszpryt
Postów w temacie: 4
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Dysza do ekstremalnie szerokiej ścieżki

Post autor: bukszpryt »

drukując jedna ścieżką odpadają też kwestie związane ze szwami, nitkowaniem itp.
cyfron
Longer911
Postów w temacie: 3
Posty: 49
Rejestracja: 19 sie 2021, 23:40
x 1

Re: Dysza do ekstremalnie szerokiej ścieżki

Post autor: Longer911 »

TO co widziałem i będę próbował odtworzyć było drukowane na Prusie, a jej głowica wyglądała na standardową, więc tam raczej żaden custumowy hotend nie siedział.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”