Strona 1 z 1

MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 08 cze 2017, 22:08
autor: TDI-CAD
Pełen zapału usiadłem właśnie do zabawy z tym zestawem. Wgrałem drivery i fimware do Sbase. Postępuje wg instrukcji i wynika z niej, że trzeba również wgrać fimware do wyświetlacza. Pełen optymizmu szukam po domu kabla USB - USB do zasilenia płytki wyświetlacza i zonk....
Przecież od nastu lat nie ma takich kabli. Jakiś pomysł jak zasilić wyświetlacz aby wgrać do niego fimware? Ostatecznie potnę 2 kable i zrobię jeden...

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 08 cze 2017, 22:19
autor: Berg
po 22, to przejściowki już pewnie nie kupisz w markecie.
Wiesz, nigdy tego nie robiłem w ten sposób, ale tak rozglądnąłem się po pokoju i widzę hub USB w monitorze.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 09 cze 2017, 15:00
autor: G4ever
Przeciez ma zasilanie z mks bezposrednio i jeszcze masz złącze zasilacza które możesz zasilić z powerbanku

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 09 cze 2017, 15:45
autor: chemik72
A i kabel USB-USB są bo kupowałem do mach3


http://allegro.pl/przewod-kabel-przylac ... ml#thumb/2
Obrazek

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 10 cze 2017, 00:08
autor: G4ever
USB w TFT32 służy do podpięcia pendrive'a

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 10 cze 2017, 17:15
autor: chemik72
G4ever pisze:USB w TFT32 służy do podpięcia pendrive'a
Można z niego drukować?

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 11 cze 2017, 18:57
autor: mcxmcx
Nie.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 13 cze 2017, 16:20
autor: TDI-CAD
OK, to załatwione. Fajnie się "chodzi" po menu.
Nie chciało ruszyć na samym USB z Sbase, ale jak połączyłem zasilanie 12V to się wszystko ładnie wgrało.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 05 paź 2017, 00:53
autor: emartinelli
Mógłby ktoś z posiadaczy napisać jak to ustrojstwo się sprawuje?
Szukam nowej elektroniki i tak sią zastanawiam nad tym zestawem...

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 15 paź 2017, 20:08
autor: TDI-CAD
>emartinelli - a może masz czas przetestować tą elektronikę? Mogę Ci podesłać do popróbowania ???

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 15 paź 2017, 20:35
autor: Berg
Z MKS SBASE Poczekaj chwilę na stabilnego Marlina 2.0

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 16 paź 2017, 07:10
autor: tig33r
Będzie marlin na to?

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 16 paź 2017, 07:36
autor: dragonn
Wersja 2.0 najprawdopodobniej tak, ale głowy nie dam.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 16 paź 2017, 14:52
autor: Berg
Ma być na:
Arduino AVR
Teensy++ 2.0
Due, RAMPS-FD, etc.
Re-ARM
Teensy 3.5
Teensy 3.6
STEVAL-3DP001V1
Smoothieboard
MKS SBASE
źródło:
https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... /README.md

no i nie koniecznie jest tak jak napisali "HALs in Development". Wszystkie powyższe są aktualnie in development :D

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 16 paź 2017, 19:14
autor: tig33r
Na smoothie czuje się mocno dziwnie po przejściu z repetiera, więc marlin byłby dla mnie powrotem do normalności.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 23 paź 2017, 12:06
autor: emartinelli
TDI-CAD pisze:>emartinelli - a może masz czas przetestować tą elektronikę? Mogę Ci podesłać do popróbowania ???
Ale trafiłeś z postem... akurat wyjechałem na urlop i dzisiaj wróciłem. Myślałem, że już nikt nie odezwie się w tej sprawie, a swoją drogą sadziłem, że ta elektronika jest bardziej popularna.
Ja ze smoothie jestem generalnie zadowolony i stąd pytanie o MKS bo oryginał jest poza budżetem.

Jakby co to jestem chętny do solidnego przetestowania :)

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 23 paź 2017, 12:22
autor: mcxmcx
To znaczy dla prostego człowieka: już można wgrywać Marlina na MKS?

Na jakim etapie toto jest?

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 23 paź 2017, 17:47
autor: tig33r
Próbowałem wczoraj skompilować, ale wynikowy soft ma 99kb i nie wstaje elektronika po flashu. Może ktoś próbował marlina 2 na mks sbase albo re-arm kompilować? Re-arm to ta sama gałąź więc jeśli tam się skompiluje to na mks sbase będzie też działać.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 23 paź 2017, 17:58
autor: Berg
na razie można raczej jak znasz się trochę więcej i ew, chcesz coś pomóc. albo chociaż potestować bez zadawania podstawowych pytań. Jeśli nie to jeszcze trzeba poczekać.

Re: RE: Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 23 paź 2017, 18:34
autor: mcxmcx
rafaljot pisze:na razie można raczej jak znasz się trochę więcej i ew, chcesz coś pomóc. albo chociaż potestować bez zadawania podstawowych pytań. Jeśli nie to jeszcze trzeba poczekać.
Czyli jeszcze nie jest na etapie pliku .bin do wgrania, nawet z błędami i trzeba kompilować samodzielnie, czy też już można .bin dostać skąś?

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 23 paź 2017, 18:43
autor: tig33r
Normalnie marlina też zawsze kompilowałeś samodzielnie.

Re: RE: Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 23 paź 2017, 19:15
autor: mcxmcx
rok666 pisze:Normalnie marlina też zawsze kompilowałeś samodzielnie.
No tak, ale w nanym mi środowisku. ;)

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 23 paź 2017, 19:40
autor: Berg
binów Marlina to chyba nigdy oficjalnie nie było i nie będzie. Co najwyżej któryś producent drukarki mógł to robić z konkretnym setupem pod konkretny sprzęt.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 31 paź 2017, 15:00
autor: tig33r
Puściłem próbny wydruk na mks sbase 1.3 z marlinem 2.0 i nie widzę żadnych większych problemów. Jakby ktoś był zainteresowany to mogę napisać jak skompilować.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 31 paź 2017, 15:01
autor: dragonn
rok666 pisze:Puściłem próbny wydruk na mks sbase 1.3 z marlinem 2.0 i nie widzę żadnych większych problemów. Jakby ktoś był zainteresowany to mogę napisać jak skompilować.
Z obsługą wyświetlacza? To koniecznie pisz! Bo rafaljot z tym walczy :D.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 31 paź 2017, 15:04
autor: tig33r
Aktualnie bez REPRAP_DISCOUNT_FULL_GRAPHIC_SMART_CONTROLLER, ale jest błąd w pinoucie i wieczorem powinienem mieć działający wyświetlacz.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 31 paź 2017, 15:12
autor: Berg
nie no już nie walczę. generalnie z tym wyświetlaczem jest problem nawet jak poprawisz pinout. On jest zbyt wolny i nie nadaje się do 32 bitów.
Jakoś w repetierze to ogarnęli ale przerabiając u8glib. Można by iść tą drogą ale nie warto bo mimo tego repetier na 32b też ma kłopot z tym wyświetlaczem jak się kręci gałką przy bardziej złożonych wydrukach. Chyba najlepsze co można zrobić, to poszukać innego LCD.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 31 paź 2017, 15:16
autor: dragonn
O to nie wiedziałem... to moim zdaniem najlepiej by było iść w kierunku jak MKS TFT tylko zrobić coś open source. Niech wyświetlacz ma swoje CPU, to wtedy wystarczy do niego nawet 8-bit. No ale to dużo roboty, wiadomo. A tak BTW to u8glib nie jest już rozwijane, jest u8g2 https://github.com/olikraus/u8g2/wiki może to by było lepsze? Albo jakiś wyświetlacz który to obsługuje.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 01 lis 2017, 21:54
autor: emartinelli
Jako, że temat już jest to zamieszczę tutaj swoje perypetie z elektroniką MKS SBASE.
Jak już pewnie część z was wie, mam u siebie w drukarce smoothieboard i generalnie jestem z niego zadowolony i gdyby nie jeden pewny mankament to nie myślałbym o jego zmianie. Niestety kupowałem tę elektronikę daaaawno temu i dostałem jeszcze wersję prototypową z ręcznym poprzecinaniem paru ścieżek itp. Niby nic wielkiego ale nie wgrywa się do niej żaden nowy firmware (tak od około 2 lat) i to jest największa bolączka stąd też zastanawiam się nad zmianą. Dzięki uprzejmości TDI-CAD mam możliwość potestowania MKS SBASE V1.3 z wyświetlaczem MKS TFT32.
Na początek jak wyglądają:
Smoothieboard:
IMG_20171101_183713.jpg
MKS SBASE 1.3:
IMG_20171101_183841.jpg
Pierwsze co zrobiłem to ściągnąłem najnowszy smoothieware z githuba (https://github.com/Smoothieware/Smoothieware) i wgrałem na SD i do elektroniki. Podłączyłem zasilanie i poszło pięknie i gładko. Następnie config z mojej drukarki oraz podpięcie wyświetlacza LCD 12864 i pierwszy problem. Nie działa enkoder. Pierwsze co zrobiłem to zmieniłem przewody do wyświetlacza na inne i jest poprawa, enkoder działa ale skacze po liniach jak chce :(
Zrobiłem zmiany w pliku config w linii panel.menu_offset z 0 na 1 i proszę bardzo, enkoder śmiga tak jak powinien :)
Niestety pojawił się drugi problem, nie działa mi external SD przy wyświetlaczu :( ale tym chyba zajmę się później.
Podłączyłem wyświetlacz TFT i tu miła niespodzianka zadziałał od strzału. Już chciałem poprzepinać elektroniki aby potestować działanie i tu kolejny mały zong. Nie wiem dlaczego ale myślałem, że wtyczki będą kompatybilne ale niestety nie są. W MKS wszystkie wtyczki to XH 2.54 (4 pin dla silników, 3-pin dla endstopów i 2-pin dla termistorów).
Niestety czeka mnie wizyta w sklepie i mała przerwa w zabawie.
Ciąg dalszy nastąpi :)

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 01 lis 2017, 23:23
autor: mcxmcx
Jeżeli masz Ramps, to uprzejmie informuję że wtyczki pasują.

Jedynie trzeba rozgiac piny o pół mm

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 02 lis 2017, 09:30
autor: tig33r
Mam wrażenie, że na marlinie przy dokładnie takiej samej nastawie prądu na stepsticku w software silniki grzeją się dużo mniej.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 02 lis 2017, 17:53
autor: TDI-CAD
W razie co to mam takie wtyczki razem z konektorami. Narzędzie do zaciskania też się znajdzie :-)

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 02 lis 2017, 18:15
autor: tig33r
Zwykłe konektory tam się da normalnie wpiąć, już nie przesadzajmy.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 02 lis 2017, 18:52
autor: emartinelli
Dzięki TDI-CAD za propozycję ale już dzisiaj zakupiłem złączki :) Za to jak przyjechałem do domu to okazało się że nie mam żadnych sensownych kabli, ech jutro znowu wyprawa do miasta.
Ale dzisiaj znowu podłubałem chwilkę i zapowiada się nieźle.
Wczoraj jak pisałem zadziałał TFT, ale żeby nie było że tak pieknie. TFT w tym przypadku to kompletnie oddzielny byt, to że wyświetla to nie znaczy, że działa komunikacja z MKS;)
Aby wyświetlacz zadziałał należy oddzielnie wgrać do niego firmware i oddzielny config. Wszystko pobieramy z githuba:
https://github.com/makerbase-mks/MKS-TF ... 20versions
Na kartę SD wrzucamy pliki mks_config.txt, mkstft28.bin i katalog mks_pic, wkładamy do slotu SD przy wyświetlaczu i włączamy zasilanie.

Nie wolno zapomnieć o koniecznych zmianach w pliku mks_config.txt, w moim przypadku czyli wyświetlaczu dla MKS SBASE z firmware Smoothieware powinno to wyglądać tak:
#mainboard firmware setting(marlin:1; repetier:2; smoothie:3)
>cfg_firmware_type:3
#machine setting (Normal:1; Delta:2)
>cfg_machine_type:1
#baud rate setting(1:9600;2:57600;3:115200;4:250000)
>cfg_baud_rate:3
#language (Simplified Chinese:1; traditional Chinese:2; English:3)
>cfg_language_type:3
#extruder number(one:1; dual:2)
>cfg_sprayer_counter:1
#whether has heated bed(YES:1; NO: 0)
>cfg_custom_bed_flag:1

Samo wgrywanie trwa około minuty i wygląda tak:
IMG_20171102_163022.jpg
IMG_20171102_163037.jpg
Co ciekawe mamy do wyboru 3 wersje układu ikon w tonacji niebieskiej i 3 wersje w tonacji czerwonej. Mi najbardziej do gustu przypadł układ Simple. Jedyny w którym na ekranie startowym widać temperatury, w pozostałych układach są tylko ikonki:
Układ Simple:
IMG_20171102_163126.jpg
A tak wygląda ekran drukowania (na razie przebieg na sucho):
IMG_20171102_163241.jpg
Z ciekawostek, MKS aby działał musi mieć włożoną kartę SD z plikiem config (zresztą podobnie jest w Smoothiboard). Przyznam, że to mnie trochę wkurza bo powinno być tak jak to jest zrobione w wyświetlaczu, tzn. jesli pojawia się plik config konfiguracja jest zaczytywana i plik zmienia nazwę. Później wyświetlacz działa bez karty. Jeśli MKS/Smoothie nie ma karty w slocie z poprawnym plikiem config po prostu nie będzie działał.

Ciąg dalszy zabawy dopiero jak pozarabiam złączki i przepnę elektornikę na MKS bo na sucho to niewiele już posprawdzam.
I niestety zdementuje, te końcówki co mam w smoothoeboard bez podcinania plastiku lub nie wchodzą w MKS :(

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 02 lis 2017, 21:49
autor: mcxmcx
Panie kolego, MKS to jest smoothie, a wyświetlacz jedynie jest osobnym bytem stworzonym przez MKS.

są co prawda alternatywne softy do tego LCD, ale na razie oryginał lepszy.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 03 lis 2017, 12:49
autor: emartinelli
mcxmcx pisze:Panie kolego, MKS to jest smoothie, ...
No to kolega pojechał trochę... na tej zasadzie to arduino mega z rampsem to to samo co Rumba.

Ale nic to, kontynuując wątek testów zauważyłem dwie różnice między oryginalnym smoothieboard a MKS SBASE (poza oczywistym układem wyjść rozmiarami itp. sprawami wyglądu):
1. Wyjście na wentylator ma inny pin, w smoothiboard 2.6 a w mks 2.4
2. w MKS inaczej jest traktowana zewnętrzna karta SD tzn. jako external. Niby oczywiste ale smoothie po podpięciu wyświetlacza LCD 12864 z kartą normalnie zaczytuje sobie config z zewnętrznej karty. Natomiast MKS jedynie ze slotu na płytce (i to jest ta przyczyna gdzie dziwiłem się na początku, że w MKS nie działa slot karty w wyświetlaczu LCD).

Re: RE: Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 03 lis 2017, 13:59
autor: mcxmcx
emartinelli pisze:
mcxmcx pisze:Panie kolego, MKS to jest smoothie, ...
No to kolega pojechał trochę... na tej zasadzie to arduino mega z rampsem to to samo co Rumba.

Ale nic to, kontynuując wątek testów zauważyłem dwie różnice między oryginalnym smoothieboard a MKS SBASE (poza oczywistym układem wyjść rozmiarami itp. sprawami wyglądu):
1. Wyjście na wentylator ma inny pin, w smoothiboard 2.6 a w mks 2.4
2. w MKS inaczej jest traktowana zewnętrzna karta SD tzn. jako external. Niby oczywiste ale smoothie po podpięciu wyświetlacza LCD 12864 z kartą normalnie zaczytuje sobie config z zewnętrznej karty. Natomiast MKS jedynie ze slotu na płytce (i to jest ta przyczyna gdzie dziwiłem się na początku, że w MKS nie działa slot karty w wyświetlaczu LCD).
Nie chciałbym się za bardzo spierać, ale gdy kolega wyłączy kartę onboard to take z wyświetlacza będzie główną. Czyli jak w oryginale.

Co do pin-u to nie mam pewności, bo po wrzuceniu domyślnego konfigu z guthuba działało ok.

Co do różnic smoothie / MKS to jak w każdym open source projekcie.

Każdy sobie moze zmienić choć dalej jest to ten sam projekt.

Rumba vs Ramps to też dalej Arduino z nakładka.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 03 lis 2017, 15:13
autor: emartinelli
OK, na takim poziomie ogólności to tak jest, nie ma co się spierać.
W sumie MKS to też żadna nowość, ale jest mało informacji o niej po polsku więc sobie skrobie i niech będzie dla potomnych :) może to się komuś przyda.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 03 lis 2017, 21:24
autor: Yorg 68
emartinelli pisze:W sumie MKS to też żadna nowość, ale jest mało informacji o niej po polsku więc sobie skrobie i niech będzie dla potomnych może to się komuś przyda.
Skrob dalej - jak najbardziej - i jak najwięcej :git:
Leży u mnie MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32 i cierpliwie czeka na swoją kolej.
Nie tknąłem tej płyty głównie z powodu małej ilości info po polsku.
Pewnie się wnet doczeka, ponieważ zakupiłem frezarkę i powoli
będę grzebał jakąś własną wariację drukarkową.

Re: RE: Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 03 lis 2017, 23:20
autor: mcxmcx
Yorg 68 pisze:
emartinelli pisze:W sumie MKS to też żadna nowość, ale jest mało informacji o niej po polsku więc sobie skrobie i niech będzie dla potomnych może to się komuś przyda.
Skrob dalej - jak najbardziej - i jak najwięcej :git:
Leży u mnie MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32 i cierpliwie czeka na swoją kolej.
Nie tknąłem tej płyty głównie z powodu małej ilości info po polsku.
Pewnie się wnet doczeka, ponieważ zakupiłem frezarkę i powoli
będę grzebał jakąś własną wariację drukarkową.
To panie, tam wygrywasz jeden plik i jeden txt z konfiguracją i gra.

Łatwiej i szybciej niż repetier czy marlin.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 04 lis 2017, 18:48
autor: emartinelli
Prawda jest taka, żeby to ładnie śmigało to trzeba się jednak z konfiguracją pobawić zwłaszcza z prędkościami, akceleracją i prądem na silniki. Standardowy plik config.txt i owszem pozwala na odpalenie ale nic poza tym (co i tak jest dużą zaletą).
Na duży plus, jak to w smoothieware łatwa konfiguracja w pliku txt bez konieczności kompilowania czegokolwiek.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 05 lis 2017, 00:58
autor: levii
Witam.
Jeżeli mogę dorzucić swoje 3 grosze, to zadam pytanie - czy komuś z Was udało się aktywować sieć i serwis webowy?
Ja walczę z tym tematem dość długo, bez efektu.
Jeżeli aktywuję "network.enable true" konfiguracja nie wczytuje się do końca i urządzenie przestaje reagować. Jeżeli "network.enable" ustawię na false - wszystko jest ok.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 05 lis 2017, 17:28
autor: emartinelli
W tym tygodniu nie ma szans abym to potestował, ale może w przyszłym się uda to dam znać.

Jak na razie u mnie już elektronika przepięta i puszczam pierwsze wydruki.
Różnicy w jakości nie widzę w stosunku do tego co miałem tj. oryginalnego smoothieboard. Chyba trochę głosniej silniki chodzą albo mam takie wrażenie.
A co do samego wyświetlacza tft to mam mieszane uczucia, poza kolorem i wyglądem estetycznym prawie nic nie wnosi. Wybór plików do druku słaby, jednocześnie widać jedynie 5 plików i jest to jakoś mało czytelne.
IMG_20171105_165156.jpg
Z drugiej strony wygodniej korzysta się z pen driva do druku niz z karty SD.
Na dodatek działa przywracanie druku po utracie zasilania, czego się nie spodziewałem. Testowo wyłączyłem zasilanie podczas druku a po powrocie zasilania wyświetla się komunikat czy wznowić wydruk. Drukarka ponownie rozgrzewa głowice i stół, zeruje osie XY i wznawia druk, z tego co zauważyłem tracimy jednak to co było w buforze drukarki ale poza tym wydruk powinno się uratować o ile nie odczepi się przy wystudzeniu stołu.
Poniżej opcje jakie mamy przy drukowaniu:
IMG_20171105_170819.jpg
Na koniec jeszcze jedna moja obserwacja, wyświetlacz pokazuje % ukończenia wydruku na podstawie ilości warstw co czasami może być mylące.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 01 gru 2017, 15:41
autor: emartinelli
levii pisze:Witam.
Jeżeli mogę dorzucić swoje 3 grosze, to zadam pytanie - czy komuś z Was udało się aktywować sieć i serwis webowy?
Po zmianie IP w standardowej konfiguracji web serwis odpalony bez problemu :)
W załączeniu screen jak to wygląda w przeglądarce. Na razie wydruku nie puszczałem ale wyglada, że wszystko działa ok po sieci.

Z tego wątka to raczej mały blog się zrobił ;)
Drukarka drukuje ale niestety ostatnio mam mało czasu na zabawy, dodatkowo teraz mam wyjazd na tydzień a trochę przemyśleń i uwag jest. Jak wrócę to napisze podsumowanie moich zabaw i testów, może się komuś przyda.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 19 gru 2017, 22:15
autor: grzszcze
Hej,
Ustawiał ktoś z Was może na MKS SBASE dual Z?
Manual na smoothie ware mówi o spięciu pinów silników na płycie ale na SBASE piny nie sa opisane ....
kolejne pytanie to jak wygląda wasza konfiguracja DUAL Z (gamma i epsilon)

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 20 gru 2017, 06:24
autor: tig33r
Spinasz piny z Z i E1 1:1. Dla epsilona ustawiasz tylko prąd.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 20 gru 2017, 10:13
autor: mariuszekmm
Witam

Słowem wstępu dodam, iż jest to mój pierwszy post i nawet nie wiecie jak się cieszę ze znalazłem to forum :)

Postanowiłem zbudować własną drukarkę 3D, która mechanicznie jest już w 90% gotowa, a od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem MKS SBASE V1.3 i MKS TFT32 V3.0

I pojawił się problem.
Mój wyświetlacz nie komunikuje się z płytą.
Mogę korzystając z Pronterface włączać grzanie stołu oraz grzanie głowicy drukującej (oczywiście widzę na wykresie jak wzrasta temperatura i fizycznie elementy się nagrzewają) , poruszam silnikami X,Y,Z,E1 ale nic nie mogę zrobić przez TFT. Nie wyświetla on temperatur, nie mogę też sterować silnikami.

Wgrałem nowe oprogramowanie dla płyty i dla wyświetlacza zgodnie z wyczytanymi tutaj sugestiami zmieniłem:

#mainboard firmware setting(marlin:1; repetier:2; smoothie:3)
>cfg_firmware_type:3

Myślałem ze to załatwi sprawę bo w oryginale jest ustawione na marlin-a a tu nic na wyświetlaczu tylko kolorowe obrazki. Może macie jakieś sugestie, pomysły jak zmusić TFT do współpracy :)

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 20 gru 2017, 13:09
autor: emartinelli
Czytałeś mój post stronę wcześniej o zmianach w pliku mks_config.txt?

Koniecznie sprawdź #baud rate setting(1:9600;2:57600;3:115200;4:250000) i porównaj go z tym co masz w pliku config.txt dla elektroniki - ustawione wartości muszą być identyczne.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 20 gru 2017, 15:53
autor: mariuszekmm
A ja siedziałem nad tym tyle czasu

Oczywiście że czytałem wcześniejsze posty ale myślałem, że ustawienia prędkości przesyłu danych tyczą się połączenia płyty SBASE z komputerem nie pomyślałem, że takie same ustawienia co do przesyłu danych musi mieć wyświetlacz.

Jednym słowem dziękuję za trafne zdiagnozowanie problemu i trafną podpowiedz jak go rozwiązać.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 21 gru 2017, 12:34
autor: grzszcze
tig33r pisze:Spinasz piny z Z i E1 1:1. Dla epsilona ustawiasz tylko prąd.
Dobrze myślę ?
Zrzut ekranu 2017-12-21 o 12.29.42.png

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 21 gru 2017, 13:06
autor: tig33r
No tak, spinasz enable z enable, step że step, dir z dir. Gnd nie musisz bo to i tak jedna płytka.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 06 sty 2018, 23:38
autor: emartinelli
TFT nie zawsze taki fajny jak się wydaje...

Miałem ostatni dziwą sytuację, że przerywało mi wydruki w bliżej nieokreślonym momencie. Na tft praktycznie nie było jakiegoś konkretnego komunikatu. Miałem różne podejrzenia, głównie błąd odczytu z pendriva bo zdażyło się parę razy, że nie mógł go odczytać.
Ostatecznie wywaliłem mks tft i podłączyłem zwykły LCD 12864 i wtedy dopiero udało się zdiagnozować problem - skakały odczyty temperatury stołu w trakcie ruchu +-10 stopni czego nie było widać na tft i system przerywał wydruk. Winny był przewód od termistora. Po wymianie śmiga aż miło. Jednakże z racji tego że tft działa bardziej jak niezależny host podpięty pod usb to jego "responsywność" jest dość słaba i nie wszystko na nim widać co dzieje się z drukarką.
To tak tylko ku przestrodze, że wszystko ma swoje wady i zalety :)

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 07 sty 2018, 01:05
autor: Berg
dodam jedną obserwację:
nie wgrywać firmware LCD na kartę SD na Macu.
Wyświetlacz nie radzi sobie z dodatkowymi plikami najpewniej, które OSX zawsze dodaje do karty.
W efekcie wyświetla krzaczki zamiast ikonek.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 07 sty 2018, 12:39
autor: Berg
da się zrobić tak, by pozycja home Z była zawsze 0.2mm? to znaczy by drukarka nie schodziła poniżej tego 0.2 i ignorowała gcode próbujący zejść poniżej 0.2. ?

Re: RE: Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 07 sty 2018, 12:46
autor: mcxmcx
rafaljot pisze:da się zrobić tak, by pozycja home Z była zawsze 0.2mm? to znaczy by drukarka nie schodziła poniżej tego 0.2 i ignorowała gcode próbujący zejść poniżej 0.2. ?
Z offset.
Zrobi home i się ustawi, ale żeby nie schodziło niżej to chyba się nie uda.

Nie możesz generować gcode bez takich ujemnych?

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 07 sty 2018, 13:10
autor: chemik72
Mechanicznie endstopem...?

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 07 sty 2018, 14:04
autor: Berg
mechanicznie endstopem. no tak ale wtedy dla gcode to będzie na 0.4. pierwsza warstwa. trzeba zmieniać gcode specjalnie.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 07 sty 2018, 14:09
autor: chemik72
Nie rozumiem o co chodzi z tym wymuszaniem 0.2 i co to ma na celu...? A w slic. dodać Z offset lub w start gcod...?

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 07 sty 2018, 14:55
autor: mcxmcx
Jak chcesz żeby zbazował i się podniósł, to Z offset.

Ale Smoothie na tak, że ty musisz dbać o wymiary kierunki etc.

Jak ustawisz -100 to pojedzie w -100.

Jak masz ustawione endstopy na true, to się zatrzyma, jak false to będzie łomotać w ograniczniki.

Jak masz jakąś naklejkę i chcesz ją uratować, to zostaje bazowanie z głowicą poza polem roboczym, i endstopy blokujący ruch po wyzwoleniu.

Czyli masz głowice poza polem, bazujesz, to jedzie w górę lub w dół, i już.
A jak podczas pracy ci wejdzie na endstopy to maszyna staje.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 07 sty 2018, 14:59
autor: Berg
no dooobora bo chciałem mieć jeszcze te 0.2 marginesu .
@chemik72, przecież głowica nie ma potrzeby nigdy zjeżdżać na zero, tylko do wysokości najniższej drukowanej warstwy.

ale chyba najłatwiej to będzie osiągnąć ustawiając po prostu fizycznie krańcówkę 0.2 powyżej stołu i dodają w start-code G92 Z0.2.
Plus te endstopy na true

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 13 sty 2018, 14:44
autor: Berg
można w smoothie tak ustawić swithe by dla tego samego pinu ustawiś załączanie gdy jeden z warunków jest spełniony a wyłączanie dla wszystkich.

Przykładowo trzy wentylatory są na jednym mosfecie i muszą się włączyć, gdy ciepła jest głowica, lub zasilacz, lub stepstiki.
Wyłączyć się może dopiero gdy wszystkie elementy są chłodne.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 13 sty 2018, 23:35
autor: zen
W smoothieware nie ma logiki boolea, się mam pewien pomysł do przetestowania.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 16 sty 2018, 14:26
autor: Berg
udało się już komuś tu skutecznie wgrać Marlina na mks sbase ?

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 16 sty 2018, 14:35
autor: emartinelli
Ja nawet nie próbowałem, wszystko chodzi ładnie na smoothiewere więc nie widzę powodów do zmiany a dla zabawy akurat nie mam czasu :(

Re: RE: Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 16 sty 2018, 15:31
autor: zen
emartinelli pisze:Ja nawet nie próbowałem, wszystko chodzi ładnie na smoothiewere więc nie widzę powodów do zmiany a dla zabawy akurat nie mam czasu :(
Tak. Chodzi bez problemy. W zasadzie to jedyny ratunek dla mnie ;)

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 16 sty 2018, 15:53
autor: tig33r
rafaljot pisze:udało się już komuś tu skutecznie wgrać Marlina na mks sbase ?
Już od dłuższego czasu to jakiś działa. Ostatnio nawet z obsługą tmc2130 drukuje.

Re: RE: Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 16 sty 2018, 16:28
autor: emartinelli
zen pisze:
emartinelli pisze:Ja nawet nie próbowałem, wszystko chodzi ładnie na smoothiewere więc nie widzę powodów do zmiany a dla zabawy akurat nie mam czasu :(
Tak. Chodzi bez problemy. W zasadzie to jedyny ratunek dla mnie ;)
Zapomniałem dopisać magicznych słów "u mnie" ;)

Re: RE: Re: RE: Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 16 sty 2018, 17:09
autor: mcxmcx
zen pisze:
emartinelli pisze:Ja nawet nie próbowałem, wszystko chodzi ładnie na smoothiewere więc nie widzę powodów do zmiany a dla zabawy akurat nie mam czasu :(
Tak. Chodzi bez problemy. W zasadzie to jedyny ratunek dla mnie ;)
A może by kolega skompilował dla mnie, bo ja mam teraz tylko chromebooka i telefon ;)

Podam wszystkie dane do konfigu?

Da radę? Please...

Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 16 sty 2018, 17:52
autor: zen
mcxmcx pisze:
zen pisze:
emartinelli pisze:Ja nawet nie próbowałem, wszystko chodzi ładnie na smoothiewere więc nie widzę powodów do zmiany a dla zabawy akurat nie mam czasu :(
Tak. Chodzi bez problemy. W zasadzie to jedyny ratunek dla mnie ;)
A może by kolega skompilował dla mnie, bo ja mam teraz tylko chromebooka i telefon ;)

Podam wszystkie dane do konfigu?

Da radę? Please...
Podrzuć gdzieś configi i jaka płytka i zaraz zrobię

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 11 mar 2018, 19:52
autor: jarn
Czy warto zmienić smoothie na marlina ?

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 11 mar 2018, 19:57
autor: Berg
myślę, że jeszcze nikt tego nie wie.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 15 mar 2018, 22:12
autor: zen
Mi się smoothieware automatycznie naprawiło i przestałem drukować na marlinie :(

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 15 mar 2018, 22:39
autor: jarn
Czyli nie ma co kombinować tylko opanować config.txt.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 01 maja 2018, 23:09
autor: jaca_76
Witam. Po dziele się tylko swoim małym doświadczeniem . Mam MKS SBASE i MKS TFT i za cholerę nie mogłem uruchomić komunikacji. W configu dla MKS SBASE uart0 baud rate ustawiony na 115 200 i tak samo ustawiałem dla wyświetlacza. Jako że nic nie działało postanowiłem pobawić się ustawieniami UART dla MKS TFT i jako pierwszy na próbę ustawiłem 9600 i to był strzał w 10. Zgaduje że powinna gdzieś być konfiguracja dla drugiego UARTA i a skoro jej nie ma to domyślnie jest 9600 (w configu włączyłem również 2 uart).

Jak powinno to wyglądać prawidłowo.

Re: RE: Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 02 maja 2018, 23:24
autor: zen
jaca_76 pisze:Witam. Po dziele się tylko swoim małym doświadczeniem . Mam MKS SBASE i MKS TFT i za cholerę nie mogłem uruchomić komunikacji. W configu dla MKS SBASE uart0 baud rate ustawiony na 115 200 i tak samo ustawiałem dla wyświetlacza. Jako że nic nie działało postanowiłem pobawić się ustawieniami UART dla MKS TFT i jako pierwszy na próbę ustawiłem 9600 i to był strzał w 10. Zgaduje że powinna gdzieś być konfiguracja dla drugiego UARTA i a skoro jej nie ma to domyślnie jest 9600 (w configu włączyłem również 2 uart).

Jak powinno to wyglądać prawidłowo.
Na przykład tak:
https://github.com/zen/zHevo

Re: RE: Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 02 maja 2018, 23:33
autor: jaca_76
zen pisze:
jaca_76 pisze:Witam. Po dziele się tylko swoim małym doświadczeniem . Mam MKS SBASE i MKS TFT i za cholerę nie mogłem uruchomić komunikacji. W configu dla MKS SBASE uart0 baud rate ustawiony na 115 200 i tak samo ustawiałem dla wyświetlacza. Jako że nic nie działało postanowiłem pobawić się ustawieniami UART dla MKS TFT i jako pierwszy na próbę ustawiłem 9600 i to był strzał w 10. Zgaduje że powinna gdzieś być konfiguracja dla drugiego UARTA i a skoro jej nie ma to domyślnie jest 9600 (w configu włączyłem również 2 uart).

Jak powinno to wyglądać prawidłowo.
Na przykład tak:
https://github.com/zen/zHevo
No tak. Tylko że u mnie tak to nie działa mam:
uart0.baud_rate 115200 # Baud rate for the default hardware ( UART ) serial port

second_usb_serial_enable true # This enables a second USB serial port

A dla wyświetlacza musiałem dać żeby działało:
#baud rate (9600:1; 57600:2; 115200:3; 250000:4)
>cfg_baud_rate:1

Hmm. Chyba że plik z plikiem config jest coś nie tak.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 28 cze 2018, 06:43
autor: $A$F
Mam prośbę, niby mks chodzi bo mogę wbić się na niego przez lan, nowe firmware udało się do niego wgrać zamienił firmware.bin na firmware.cur, do wyświetlacza też no FW został wgrany i nic nie działa. Nie kręci silnikami nie grzeje, nie odczytuje żadnej temperatury.
Oto config txt:

Kod: Zaznacz cały

# NOTE Lines must not exceed 132 characters
# Robot module configurations : general handling of movement G-codes and slicing into moves
default_feed_rate                            4000             # Default rate ( mm/minute ) for G1/G2/G3 moves
default_seek_rate                            4000             # Default rate ( mm/minute ) for G0 moves
mm_per_arc_segment                           0.5              # Arcs are cut into segments ( lines ), this is the length for
                                                              # these segments.  Smaller values mean more resolution,
                                                              # higher values mean faster computation
mm_per_line_segment                          5                # Lines can be cut into segments ( not usefull with cartesian
                                                              # coordinates robots ).

# Arm solution configuration : Cartesian robot. Translates mm positions into stepper positions
alpha_steps_per_mm                           78.7402               # Steps per mm for alpha stepper
beta_steps_per_mm                            78.7402               # Steps per mm for beta stepper
gamma_steps_per_mm                           1649.48             # Steps per mm for gamma stepper

# Planner module configuration : Look-ahead and acceleration configuration
planner_queue_size                           32               # DO NOT CHANGE THIS UNLESS YOU KNOW EXACTLY WHAT YOU ARE DOING
acceleration                                 800             # Acceleration in mm/second/second.
z_acceleration                              60              # Acceleration for Z only moves in mm/s^2, 0 uses acceleration which is the default. DO NOT SET ON A DELTA
acceleration_ticks_per_second                1000             # Number of times per second the speed is updated
junction_deviation                           0.02             # Similar to the old "max_jerk", in millimeters,
                                                              # see https://github.com/grbl/grbl/blob/master/planner.c
                                                              # and https://github.com/grbl/grbl/wiki/Configuring-Grbl-v0.8
                                                              # Lower values mean being more careful, higher values means being
                                                              # faster and have more jerk
#z_junction_deviation                        0.0              # for Z only moves, -1 uses junction_deviation, zero disables junction_deviation on z moves DO NOT SET ON A DELTA
#minimum_planner_speed                       0.0              # sets the minimum planner speed in mm/sec





# Stepper module configuration
microseconds_per_step_pulse                  1                # Duration of step pulses to stepper drivers, in microseconds
base_stepping_frequency                      100000           # Base frequency for stepping, higher gives smoother movement

# Cartesian axis speed limits
x_axis_max_speed                             4200            # mm/min
y_axis_max_speed                             4200            # mm/min
z_axis_max_speed                             200              # mm/min

# Stepper module pins ( ports, and pin numbers, appending "!" to the number will invert a pin )
alpha_step_pin                               2.0              # Pin for alpha stepper step signal
alpha_dir_pin                                0.5!              # Pin for alpha stepper direction
alpha_en_pin                                 0.4              # Pin for alpha enable pin
alpha_current                                0.8             # X stepper motor current
alpha_max_rate                               4200.0          # mm/min

beta_step_pin                                2.1              # Pin for beta stepper step signal
beta_dir_pin                                 0.11             # Pin for beta stepper direction
beta_en_pin                                  0.10             # Pin for beta enable
beta_current                                 1.2             # Y stepper motor current
beta_max_rate                                4200.0          # mm/min

gamma_step_pin                               2.2              # Pin for gamma stepper step signal
gamma_dir_pin                                0.20!             # Pin for gamma stepper direction
gamma_en_pin                                 0.19             # Pin for gamma enable
gamma_current                                1.0              # Z stepper motor current
gamma_max_rate                               100.0            # mm/min

# Serial communications configuration ( baud rate default to 9600 if undefined )
uart0.baud_rate                              9600           # Baud rate for the default hardware serial port
second_usb_serial_enable                     true            # This enables a second usb serial port (to have both pronterface
                                                              # and a terminal connected)
#leds_disable                                true             # disable using leds after config loaded
#play_led_disable                            true             # disable the play led
pause_button_enable                          true             # Pause button enable
#pause_button_pin                            2.12             # pause button pin. default is P2.12
#kill_button_enable                           false            # set to true to enable a kill button
#kill_button_pin                              2.12             # kill button pin. default is same as pause button 2.12 (2.11 is another good choice)
#msd_disable                                 false            # disable the MSD (USB SDCARD) when set to true (needs special binary)
#dfu_enable                                  false            # for linux developers, set to true to enable DFU

# Extruder module configuration
extruder.hotend.enable                          true             # Whether to activate the extruder module at all. All configuration is ignored if false
extruder.hotend.steps_per_mm                    427              # Steps per mm for extruder stepper
extruder.hotend.default_feed_rate               600              # Default rate ( mm/minute ) for moves where only the extruder moves
extruder.hotend.acceleration                    500              # Acceleration for the stepper motor, as of 0.6, arbitrary ratio
extruder.hotend.max_speed                       50               # mm/s

extruder.hotend.step_pin                        2.3              # Pin for extruder step signal
extruder.hotend.dir_pin                         0.22!             # Pin for extruder dir signal
extruder.hotend.en_pin                          0.21             # Pin for extruder enable signal

# extruder offset
#extruder.hotend.x_offset                        0                # x offset from origin in mm
#extruder.hotend.y_offset                        0                # y offset from origin in mm
#extruder.hotend.z_offset                        0                # z offset from origin in mm

# firmware retract settings when using G10/G11, these are the defaults if not defined, must be defined for each extruder if not using the defaults
#extruder.hotend.retract_length                  3               # retract length in mm
#extruder.hotend.retract_feedrate                45              # retract feedrate in mm/sec
#extruder.hotend.retract_recover_length          0               # additional length for recover
#extruder.hotend.retract_recover_feedrate        8               # recover feedrate in mm/sec (should be less than retract feedrate)
#extruder.hotend.retract_zlift_length            0               # zlift on retract in mm, 0 disables
#extruder.hotend.retract_zlift_feedrate          6000            # zlift feedrate in mm/min (Note mm/min NOT mm/sec)

delta_current                                0.8              # First extruder stepper motor current

# Second extruder module configuration
#extruder.hotend2.enable                          true             # Whether to activate the extruder module at all. All configuration is ignored if false
#extruder.hotend2.steps_per_mm                    140              # Steps per mm for extruder stepper
#extruder.hotend2.default_feed_rate               600              # Default rate ( mm/minute ) for moves where only the extruder moves
#extruder.hotend2.acceleration                    500              # Acceleration for the stepper motor, as of 0.6, arbitrary ratio
#extruder.hotend2.max_speed                       50               # mm/s

#extruder.hotend2.step_pin                        2.8              # Pin for extruder step signal
#extruder.hotend2.dir_pin                         2.13             # Pin for extruder dir signal
#extruder.hotend2.en_pin                          4.29             # Pin for extruder enable signal

#extruder.hotend2.x_offset                        0                # x offset from origin in mm
#extruder.hotend2.y_offset                        25.0             # y offset from origin in mm
#extruder.hotend2.z_offset                        0                # z offset from origin in mm
#epsilon_current                              1.5              # Second extruder stepper motor current


# Laser module configuration
laser_module_enable                          false            # Whether to activate the laser module at all. All configuration is
                                                              # ignored if false.
#laser_module_pin                             2.5             # this pin will be PWMed to control the laser. Only P2.0 - P2.5, P1.18, P1.20, P1.21, P1.23, P1.24, P1.26, P3.25, P3.26
                                                              # can be used since laser requires hardware PWM
#laser_module_max_power                       0.8             # this is the maximum duty cycle that will be applied to the laser
#laser_module_tickle_power                    0.0             # this duty cycle will be used for travel moves to keep the laser
                                                              # active without actually burning
#laser_module_pwm_period                      20              # this sets the pwm frequency as the period in microseconds

# Hotend temperature control configuration
temperature_control.hotend.enable            true             # Whether to activate this ( "hotend" ) module at all.
                                                              # All configuration is ignored if false.
temperature_control.hotend.thermistor_pin    0.24             # Pin for the thermistor to read
temperature_control.hotend.heater_pin        2.7              # Pin that controls the heater, set to nc if a readonly thermistor is being defined   2.7
temperature_control.hotend.thermistor        EPCOS100K      # see http://smoothieware.org/temperaturecontrol#toc5
#temperature_control.hotend.beta             3960             # or set the beta value
temperature_control.hotend.set_m_code        104              #
temperature_control.hotend.set_and_wait_m_code 109            #
temperature_control.hotend.designator        T                #

#temperature_control.hotend.p_factor         13.7             # permanently set the PID values after an auto pid
#temperature_control.hotend.i_factor         0.097            #
#temperature_control.hotend.d_factor         24               #

#temperature_control.hotend.max_pwm          255               # max pwm, 64 is a good value if driving a 12v resistor with 24v.

# Hotend2 temperature control configuration
#temperature_control.hotend2.enable            true             # Whether to activate this ( "hotend" ) module at all.
                                                              # All configuration is ignored if false.

#temperature_control.hotend2.thermistor_pin    0.25             # Pin for the thermistor to read
#temperature_control.hotend2.heater_pin        2.6             # Pin that controls the heater
#temperature_control.hotend2.thermistor        EPCOS100K        # see http://smoothieware.org/temperaturecontrol#toc5
##temperature_control.hotend2.beta             4066             # or set the beta value
#temperature_control.hotend2.set_m_code        884              #
#temperature_control.hotend2.set_and_wait_m_code 889            #
#temperature_control.hotend2.designator        T1               #

#temperature_control.hotend2.p_factor          13.7           # permanently set the PID values after an auto pid
#temperature_control.hotend2.i_factor          0.097          #
#temperature_control.hotend2.d_factor          24             #

#temperature_control.hotend2.max_pwm          64               # max pwm, 64 is a good value if driving a 12v resistor with 24v.

temperature_control.bed.enable               true             #
temperature_control.bed.thermistor_pin       0.23             #
temperature_control.bed.heater_pin           2.5              #  2.5
temperature_control.bed.thermistor           EPCOS100K    # see http://smoothieware.org/temperaturecontrol#toc5
#temperature_control.bed.beta                3960             # or set the beta value

temperature_control.bed.set_m_code           140              #
temperature_control.bed.set_and_wait_m_code  190              #
temperature_control.bed.designator           B                #

#temperature_control.bed.bang_bang            false           # set to true to use bang bang control rather than PID
#temperature_control.bed.hysteresis           2.0             # set to the temperature in degrees C to use as hysteresis
                                                              # when using bang bang

# Switch module for fan control
switch.fan.enable                            true             #
switch.fan.input_on_command                  M106             #
switch.fan.input_off_command                 M107             #
switch.fan.output_pin                        2.4              #
switch.fan.output_type                       pwm              # pwm output settable with S parameter in the input_on_comand
#switch.fan.max_pwm                           255              # set max pwm for the pin default is 255

#switch.misc.enable                           true             #
#switch.misc.input_on_command                 M42              #
#switch.misc.input_off_command                M43              #
#switch.misc.output_pin                       2.4              #
#switch.misc.output_type                      digital          # just an on or off pin

# automatically toggle a switch at a specified temperature. Different ones of these may be defined to monitor different temperatures and switch different swithxes
# useful to turn on a fan or water pump to cool the hotend
#temperatureswitch.hotend.enable	            true             #
#temperatureswitch.hotend.designator          T                # first character of the temperature control designator to use as the temperature sensor to monitor
#temperatureswitch.hotend.switch              misc             # select which switch to use, matches the name of the defined switch
#temperatureswitch.hotend.threshold_temp      60.0             # temperature to turn on (if rising) or off the switch
#temperatureswitch.hotend.heatup_poll         15               # poll heatup at 15 sec intervals
#temperatureswitch.hotend.cooldown_poll       60               # poll cooldown at 60 sec intervals

# Switch module for spindle control
#switch.spindle.enable                        false            #

# Endstops
endstops_enable                              true             # the endstop module is enabled by default and can be disabled here
#corexy_homing                               false            # set to true if homing on a hbit or corexy
alpha_min_endstop                            1.24^!            # add a ! to invert if endstop is NO connected to ground
alpha_max_endstop                            1.25^            # NOTE set to nc if this is not installed
alpha_homing_direction                       home_to_min      # or set to home_to_max and set alpha_max
alpha_min                                    0                # this gets loaded after homing when home_to_min is set
alpha_max                                    210             # this gets loaded after homing when home_to_max is set
beta_min_endstop                             1.26^!            #
beta_max_endstop                             1.27^            #
beta_homing_direction                        home_to_min      #
beta_min                                     0                #
beta_max                                     210             #
gamma_min_endstop                            1.28^!            #
gamma_max_endstop                            1.29^            #
gamma_homing_direction                       home_to_min      #
gamma_min                                    0                #
gamma_max                                    120              #

# optional order in which axis will home, default is they all home at the same time,
# if this is set it will force each axis to home one at a time in the specified order
#homing_order                                 XYZ              # x axis followed by y then z last

# optional enable limit switches, actions will stop if any enabled limit switch is triggered
#alpha_limit_enable                          false            # set to true to enable X min and max limit switches
#beta_limit_enable                           false            # set to true to enable Y min and max limit switches
#gamma_limit_enable                          false            # set to true to enable Z min and max limit switches

alpha_fast_homing_rate_mm_s                  50               # feedrates in mm/second
beta_fast_homing_rate_mm_s                   50               # "
gamma_fast_homing_rate_mm_s                  4                # "
alpha_slow_homing_rate_mm_s                  25               # "
beta_slow_homing_rate_mm_s                   25               # "
gamma_slow_homing_rate_mm_s                  2                # "

alpha_homing_retract_mm                      5                # distance in mm
beta_homing_retract_mm                       5                # "
gamma_homing_retract_mm                      1                # "

#endstop_debounce_count                       100              # uncomment if you get noise on your endstops, default is 100

# optional Z probe
zprobe.enable                                false           # set to true to enable a zprobe
zprobe.probe_pin                             1.28!^          # pin probe is attached to if NC remove the !
zprobe.slow_feedrate                         5               # mm/sec probe feed rate
#zprobe.debounce_count                       100             # set if noisy
zprobe.fast_feedrate                         100             # move feedrate mm/sec
zprobe.probe_height                          5               # how much above bed to start probe
#gamma_min_endstop                           nc              # normally 1.28. Change to nc to prevent conflict,

# associated with zprobe the leveling strategy to use
#leveling-strategy.three-point-leveling.enable         true        # a leveling strategy that probes three points to define a plane and keeps the Z parallel to that plane
#leveling-strategy.three-point-leveling.point1         100.0,0.0   # the first probe point (x,y) optional may be defined with M557
#leveling-strategy.three-point-leveling.point2         200.0,200.0 # the second probe point (x,y)
#leveling-strategy.three-point-leveling.point3         0.0,200.0   # the third probe point (x,y)
#leveling-strategy.three-point-leveling.home_first     true        # home the XY axis before probing
#leveling-strategy.three-point-leveling.tolerance      0.03        # the probe tolerance in mm, anything less that this will be ignored, default is 0.03mm
#leveling-strategy.three-point-leveling.probe_offsets  0,0,0       # the probe offsets from nozzle, must be x,y,z, default is no offset
#leveling-strategy.three-point-leveling.save_plane     false       # set to true to allow the bed plane to be saved with M500 default is false

# Panel
panel.enable                                 true             # set to true to enable the panel code
#panel.lcd                                    smoothiepanel     # set type of panel
#panel.encoder_a_pin                          3.25!^            # encoder pin
#panel.encoder_b_pin                          3.26!^            # encoder pin

# Example for reprap discount GLCD
# on glcd EXP1 is to left and EXP2 is to right, pin 1 is bottom left, pin 2 is top left etc.
# +5v is EXP1 pin 10, Gnd is EXP1 pin 9
panel.lcd                                   reprap_discount_glcd     #
panel.spi_channel                           0                 # spi channel to use  ; GLCD EXP1 Pins 3,5 (MOSI, SCLK)
panel.spi_cs_pin                            0.16              # spi chip select     ; GLCD EXP1 Pin 4
panel.encoder_a_pin                         3.25!^            # encoder pin         ; GLCD EXP2 Pin 3
panel.encoder_b_pin                         3.26!^            # encoder pin         ; GLCD EXP2 Pin 5
panel.click_button_pin                      1.30!^            # click button        ; GLCD EXP1 Pin 2
panel.buzz_pin                              1.31              # pin for buzzer      ; GLCD EXP1 Pin 1
panel.back_button_pin                       2.11!^            # back button         ; GLCD EXP2 Pin 8
panel.external_sd                     true              # set to true if there is an extrernal sdcard on the panel
panel.external_sd.spi_channel         1                 # set spi channel the sdcard is on
panel.external_sd.spi_cs_pin          0.28              # set spi chip select for the sdcard (or any spare pin)
panel.external_sd.sdcd_pin            0.27!^            # sd detect signal (set to nc if no sdcard detect) (or any spare pin)



# pins used with other panels
#panel.up_button_pin                         0.1!              # up button if used
#panel.down_button_pin                       0.0!              # down button if used
#panel.click_button_pin                      0.18!             # click button if used

panel.menu_offset                            0                 # some panels will need 1 here

panel.alpha_jog_feedrate                     6000              # x jogging feedrate in mm/min
panel.beta_jog_feedrate                      6000              # y jogging feedrate in mm/min
panel.gamma_jog_feedrate                     200               # z jogging feedrate in mm/min

panel.hotend_temperature                     185               # temp to set hotend when preheat is selected
panel.bed_temperature                        60                # temp to set bed when preheat is selected

# Example of a custom menu entry, which will show up in the Custom entry.
# NOTE _ gets converted to space in the menu and commands, | is used to separate multiple commands
custom_menu.power_on.enable                true              #
custom_menu.power_on.name                  Power_on          #
custom_menu.power_on.command               M80               #

custom_menu.power_off.enable               true              #
custom_menu.power_off.name                 Power_off         #
custom_menu.power_off.command              M81               #

# Only needed on a smoothieboard
currentcontrol_module_enable                  true             #


return_error_on_unhandled_gcode              false            #

# network settings
network.enable                               true            # enable the ethernet network services
network.webserver.enable                     true             # enable the webserver
network.telnet.enable                        true             # enable the telnet server
#network.ip_address                           auto             # use dhcp to get ip address
# uncomment the 3 below to manually setup ip address
network.ip_address                           192.168.1.126    # the IP address
network.ip_mask                              255.255.255.0    # the ip mask
network.ip_gateway                           192.168.1.1      # the gateway address
#network.mac_override                         xx.xx.xx.xx.xx.xx  # override the mac address, only do this if you have a conflict

Może dojrzycie jakiś błąd, który robię.
P.s. drukarka to Tevo Tarantula .

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 28 cze 2018, 09:33
autor: jarn
Połącz się przez Pronterface i sprawdź odczyty temp, endstopy, silniki.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 30 cze 2018, 14:41
autor: $A$F
jarn pisze:Połącz się przez Pronterface i sprawdź odczyty temp, endstopy, silniki.
Pod pronterface ruszyło coś. Okazuje się że wtyczki do silników mają inną pinologię niż mks base1.4(A:B:B1:A1 vs A:A1:B:B1)
Jak uruchomić PF pod mintem 18

Kod: Zaznacz cały

sudo add-apt-repository ppa:deadsnakes/ppa
sudo apt-get update  
apt-get install python3-pip

pip3 install wheel setuptools
pip3 install requests bs4
pip3 install wxpython
No i potem uruchamiamy PF z uprawnieniami administratora, Jak ktoś chce żeby było ładnie to jeszcze trzeba utworzyć regułkę UDEV i wtedy bez konta roota się uruchomi.

Re: RE: Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 30 cze 2018, 21:21
autor: $A$F
$A$F pisze:
jarn pisze:Połącz się przez Pronterface i sprawdź odczyty temp, endstopy, silniki.
Pod pronterface ruszyło coś. Okazuje się że wtyczki do silników mają inną pinologię niż mks base1.4(A:B:B1:A1 vs A:A1:B:B1)
Jak uruchomić PF pod mintem 18

Kod: Zaznacz cały

sudo add-apt-repository ppa:deadsnakes/ppa
sudo apt-get update  
apt-get install python3-pip

pip3 install wheel setuptools
pip3 install requests bs4
pip3 install wxpython
No i potem uruchamiamy PF z uprawnieniami administratora, Jak ktoś chce żeby było ładnie to jeszcze trzeba utworzyć regułkę UDEV i wtedy bez konta roota się uruchomi.
Z wtyczkami nic nie kombinować. Mają jednak taką samą pinologię.

Wysłane z mojego XT1572 przy użyciu Tapatalka

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 12 wrz 2018, 15:35
autor: Paragon
Panowie czy przy tym wyświetlaczu bądź nowszym TFT35 po połączeniu przez wifi można wrzucać do drukarki na kartę SD pliki zdalnie?

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 12 wrz 2018, 20:54
autor: emartinelli
Ja testowałem ładowanie plików przez interface www ale obsługiwane przez sama elektronikę i da radę ale za szybki ten transfer to nie był.
Nie wiem czy ktokolwiek ma już ten nowy wyświetacz 3,5 cala...

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 13 wrz 2018, 13:08
autor: Paragon
emartinelli pisze:Ja testowałem ładowanie plików przez interface www ale obsługiwane przez sama elektronikę i da radę ale za szybki ten transfer to nie był.
Nie wiem czy ktokolwiek ma już ten nowy wyświetacz 3,5 cala...
Dzięki za odpowiedz, jestem na etapie decyzji czy biorę nowy wyświetlacz TFT35 czy rospberry pi + 7 calowy dotykowy, głównie zależy mi na bezprzewodowym wysyłaniu plików na drukarkę, nowe TFT35 razem z modułem wifi widziałem na ali i tak zastanawiam się czy to wysylanie plików przez wifi na kartę sd jakoś sprawnie działa

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 30 wrz 2018, 17:42
autor: qulet
WITAM !
Zakupiłem MKS SBASE 1.3 + MKS TFT 32 v4

Chciałbym sprawdzić działanie tego zestawu. Na początek, podpiąć wyświetlacz, podłączyć 12V power i wgrać
aktualny firmware z karty SD.

Moje pytania:

1. Czy do wykonania w/w czynności muszę mieć podpięte silniki pod sterowniki umieszczone na karcie ?

2. Jak korzystać z zewnętrznych sterowników, i jak dezaktywować te umieszczone na karcie ?

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 30 wrz 2018, 17:49
autor: emartinelli
Ad.1 Silników nie musisz podpinać, przynajmniej do sprawdzenia.

Ad.2 To wszystko konfigurujesz w pliku config.txt który powinieneś mieś na karcie wsadzonej w elektronikę.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 30 wrz 2018, 18:29
autor: jarn
Zewnętrzne podpinasz pod piny DIR i STEP, dodajesz 5V , Vin i GND.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 30 wrz 2018, 22:18
autor: qulet
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!!!! Jutro postaram się to sprawdzić.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 15 paź 2018, 17:30
autor: tig33r
Jakby ktoś był zainteresowany to Marlin obsługuje już (prawdopodobnie, bo nie sprawdzałem) kartę sd wbudowaną w płytę główną.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 09 lis 2018, 17:52
autor: Paragon
Ponawiam pytanie może ktoś już miał więcej do czynienie z tym wyświetlaczem czy to 32 czy 35, tzn., czy jest możliwość zdalnego przesylania plików z kompa na kartę sd włożona do wyświetlacza TFT??

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 10 lis 2018, 17:37
autor: mobile4you
Paragon pisze:Ponawiam pytanie może ktoś już miał więcej do czynienie z tym wyświetlaczem czy to 32 czy 35, tzn., czy jest możliwość zdalnego przesylania plików z kompa na kartę sd włożona do wyświetlacza TFT??
Może spróbujesz SD z wifi? Zacząłem używać Toshiba FlashAir, super sprawa.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 10 lis 2018, 18:40
autor: Paragon
mobile4you pisze:
Paragon pisze:Ponawiam pytanie może ktoś już miał więcej do czynienie z tym wyświetlaczem czy to 32 czy 35, tzn., czy jest możliwość zdalnego przesylania plików z kompa na kartę sd włożona do wyświetlacza TFT??
Może spróbujesz SD z wifi? Zacząłem używać Toshiba FlashAir, super sprawa.
Działa w niej przesyłanie różnych typów plików, z kompa na SD?

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 10 lis 2018, 18:46
autor: mobile4you
Ja mam w Prusie. Podpięta jako dysk sieciowy. Nie wiem jak z wielkością ale typy wszystkie.

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 15 sty 2020, 20:33
autor: tig33r
Spotkał się ktoś ze schematem tej płytki w wersji 1.3?

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 15 sty 2020, 22:10
autor: Berg
gdzieś na grupie fb bybło

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 03 maja 2020, 17:16
autor: qulet
WITAM!
Udało mi się skompilować Marlin 2.0 z wyświetlaczem graficznym. MENU działa. Problem jest z czytaniem karty SD . Próbowałem z tak zwanym custom cable. Nie osiągnąłem spodziewanego rezultatu.. Czy ktoś może ma marlin 2.0 z MKS SBASE 1.3 z działającym czytnikiem kart SD? Jeżeli tak to proszę opisać jak to zrobić. Walczę już z tą konfiguracją dwa dni a efektów nie widać....

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 04 lip 2021, 21:17
autor: qulet
Witam !
To jest instrukcja jak należy podłączyć "custom_cable" na w/w płycie i jakie zmiany należy zrobić w pliku configuration_adv.h
aby działała karta SD w wyświetlaczu Full graphic smart controller w Marlinie 2.09

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 04 lip 2021, 21:36
autor: qulet
Mam jednak ostatni nie rozwiązany problem... Nie wiem jak do tej płyty na Pin XMAX podłączyć czujnik końca filamentu.
Co bym nie zrobił to zawsze po od komentowaniu #define FILAMENT_RUNOUT_SENSOR nie jestem w stanie skompilować programu. Gdzie się definiuje FIL_RUNOUT_PIN ?
Próbowałem w Configuration.H :

#define FILAMENT_RUNOUT_SENSOR
#if ENABLED(FILAMENT_RUNOUT_SENSOR)
#define FIL_RUNOUT_PIN 1_25

pins_MKS_Sbase.h :

// Limit Switches - Not Interrupt Capable
//
#define X_MIN_PIN P1_24 // 10k pullup to 3.3V, 1K series
#define X_MAX_PIN -1 // 10k pullup to 3.3V, 1K series
#define Y_MIN_PIN P1_26 // 10k pullup to 3.3V, 1K series
#define Y_MAX_PIN P1_27 // 10k pullup to 3.3V, 1K series
#define Z_MIN_PIN P1_28 // The original Mks Sbase DIO19 has a 10k pullup to 3.3V or 5V, 1K series, so when using a Zprobe we must use DIO41 (J8 P1.22)
#define Z_MAX_PIN P1_29 // 10k pullup to 3.3V, 1K series

#ifndef Z_MIN_PROBE_PIN
#define Z_MIN_PROBE_PIN P4_28 // Connector J8
#endif



Niestety nie działa....
Czy ktoś może mi udzielić pomocy w rozwiązaniu tego problemu ?
Pozdrawiam wszystkich DRUKARZY !

Re: MKS SBASE V1.3 + MKS TFT32

: 04 lip 2021, 22:13
autor: Jarewa
SERVO3_PIN P4_28 // J8-6

Tam musisz podłączyć czujnik...

A Z_MIN_PROBE_PIN powinieneś nie definiować i być standardowe podłączenie Z_MIN_PIN P1_28