Strona 1 z 1

Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 02 maja 2023, 21:09
autor: grzechotek
Czy możliwe jest by był jakiś błąd w modelu 3D (w pliku STL), żeby slicer przesunął wydruk przy generowaniu kodu ? Model rysowałem w FreeCAD, dwukrotnie. Nie wiem co może być problemem, bo ciągle przesuwa mi się wydruk w trakcie drukowania. Jeśli ustawię model wzdłuż osi X to przesunięcie jest na osi X. Jeśli ustawię go wzdłuż osi Y to przesunięcie jest na osi Y (jak za zdjęciu). Drukowałem kilka innych modeli, ale mniejszych i z nim problemu nie było.
Co byście mi doradzili ?
20230502_203749.jpg

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 02 maja 2023, 21:16
autor: pma_
A co pokazuje slicer po cięciu?

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 02 maja 2023, 21:24
autor: grzechotek
pma_ pisze: 02 maja 2023, 21:16 A co pokazuje slicer po cięciu?
Nic nie pokazuje. Używa Cura.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 02 maja 2023, 21:28
autor: roman
grzechotek pisze: 02 maja 2023, 21:09 Co byście mi doradzili ?
Ja bym doradził wklejenie tutaj gcode, który generuje Cura oraz modelu STL (prawdopodobnie model STL jest popsuty)

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 02 maja 2023, 22:05
autor: pma_
grzechotek pisze: 02 maja 2023, 21:24
pma_ pisze: 02 maja 2023, 21:16 A co pokazuje slicer po cięciu?
Nic nie pokazuje. Używa Cura.
Cura pokazuje to przesunięcie czy nie? na podglądzie

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 02 maja 2023, 22:10
autor: grzechotek
pma_ pisze: 02 maja 2023, 22:05 Cura pokazuje to przesunięcie czy nie? na podglądzie
Nie pokazuje.

roman pisze: 02 maja 2023, 21:28 Ja bym doradził wklejenie tutaj gcode, który generuje Cura oraz modelu STL (prawdopodobnie model STL jest popsuty)
Pliki w załączniku.
To taki prosty model do kamery termowizyjnej. Potrzebuję go by mieć dwie ręce wolne.
Archiwum.zip
(394 KiB) Pobrany 56 razy

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 02 maja 2023, 22:13
autor: J.A.
grzechotek pisze: 02 maja 2023, 21:24
pma_ pisze: 02 maja 2023, 21:16 A co pokazuje slicer po cięciu?
Nic nie pokazuje. Używa Cura.
Cura też pokazuje, tylko trzeba kliknąć w guziczek obok tego co zapisuje na dysk/karę.
Co do FreeCada, kiedyś go broniłem, ale dzięki koledze z forum przesiadłem się na Fusion 360. Do użytku hobbystycznego i mało biznesowego, jest za darmo.

Model po cięciu wygląda normalnie, cura nic tu nie pokazuje.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 02 maja 2023, 22:16
autor: dziobu
Pierwszy post pokazuje że przesunięcie pojawia się na warstwie gdzie zaczyna się dolna ścianka tego wycięcia:
q1.png
Prawdopodobnie masz za małe wypełnienie albo chłodzenie, podwija Ci materiał w miejscu gdzie ta powierzchnia jest drukowana w powietrzu, zahacza o dyszę i przesuwa głowicę.
Puść wydruk jeszcze raz i siedź przy drukarce na tej warstwie.

Rozwiązanie - takie na szybko które w 95% działa - obróć detal o np 90 stopni. Często to zmianie układ druku na tyle że problem znika.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 02 maja 2023, 22:17
autor: J.A.
roman pisze: 02 maja 2023, 21:28
grzechotek pisze: 02 maja 2023, 21:09 Co byście mi doradzili ?
Ja bym doradził wklejenie tutaj gcode, który generuje Cura oraz modelu STL (prawdopodobnie model STL jest popsuty)
Na podglądzie po cięciu wygląda ok.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 02 maja 2023, 22:39
autor: grzechotek
dziobu pisze: 02 maja 2023, 22:16 Pierwszy post pokazuje że przesunięcie pojawia się na warstwie gdzie zaczyna się dolna ścianka tego wycięcia:
q1.png

Prawdopodobnie masz za małe wypełnienie albo chłodzenie, podwija Ci materiał w miejscu gdzie ta powierzchnia jest drukowana w powietrzu, zahacza o dyszę i przesuwa głowicę.
Puść wydruk jeszcze raz i siedź przy drukarce na tej warstwie.

Rozwiązanie - takie na szybko które w 95% działa - obróć detal o np 90 stopni. Często to zmianie układ druku na tyle że problem znika.
Gdyby głowica zahaczyła to na pewno by się o 10 mm nie przesunęła. Wypełnienie mam 20%, chłodzenie 35%. Obracałem model, nie pomogło, ale spróbuję jutro obrócić w drugą stronę i zwiększyć wypełnienie.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 02 maja 2023, 22:41
autor: dziobu
Dlaczego uważasz że to jest 10mm?
q2.png

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 02 maja 2023, 22:47
autor: grzechotek
dziobu pisze: 02 maja 2023, 22:41 Dlaczego uważasz że to jest 10mm?
q2.png
To jest ostatnia próba, wcześniej miałem 10 mm. Nie mam tamtego wydruku by pokazać zdjęcie.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 02 maja 2023, 22:50
autor: dziobu
Jak przesuwa Ci zawsze na tej samej warstwie - puść wydruk i patrz o co zahaczy. 10mm jak najbardziej jest możliwe. I obstawiam że jest to kwestia podwiniętego wypełnienia.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 02 maja 2023, 23:03
autor: J.A.
Moim zdaniem błąd jest na etapie generowania g-code. Sam model wygląda ok, i kroi się normalnie, ale...
g-cod wczytany do cury pokazuje coś takiego, a to już normalnie nie wygląda.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 02 maja 2023, 23:10
autor: dziobu
SS:
q3.png
Simplify3D:
q4.png
Gcode wygląda OK.

Poza tym to co pokazujesz w podglądzie nie pasuje do zdjęcia rzeczywistego detalu z pierwszego posta. Brak ścian był by bardziej zauważalny niż przesunięcie głowicy.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 02 maja 2023, 23:32
autor: J.A.
Chyba nie do końca.
Moim zdaniem model wygląda tak jak na screenie, a nie tak jak na Twoich. Prostokąt po lewej jest centralnie, a nie przesunięty. Dla tego napisałem, że problem jest w już wygenerowanym g-code.
G-code w pruskim slicerze widziany od dołu.
Ewidentnie skasztaniony g-cod. szkoda, że nie mam modelu w formacie FC.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 02 maja 2023, 23:49
autor: dziobu
Bo gcode jest z innego detalu niż podany STL.
Przesunięte oba prostokąty i wypukły pierścień - tego w STLu nie ma. Slicer jaki by nie był to raczej sam z siebie nie wprowadza takich modyfikacji.
q5.png
Sam STL jest poprawny.

Warto dodać że w gcodzie jest adnotacja:

Kod: Zaznacz cały

; Postprocessed by [ArcWelder](https://github.com/FormerLurker/ArcWelderLib)
Nie używam, nie znam; szczerze wątpie żeby to wprowadzało aż takie zmiany ,nawet przy błędnym działaniu.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 00:10
autor: J.A.
Moim zdaniem STL jest ok i to pisałem, bo na jego podstawie wnioskuję jak ma wyglądać ten model.
Jeżeli kolega @rzechotek drukuje z tego gcodu, który wysłał w załączniku to nie dziwne, że się coś kaszani. I w sumie mało istotne czy gcod jest do pary :-D

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 00:15
autor: dziobu
Ja uważam że gcode jest prawidłowy. Tu bardziej kaszani podgląd Twojego slicera. Nic z wad które pokazałeś na podglądzie nie pasuje do tego co jest na zdjęciu detalu.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 15:04
autor: grzechotek
Wygenerowałem nowy kod, zwiększyłem wypełnienie do 35%. Na warstwie 14,60 mm coś jakby zazgrzytało na osi X bo dalej się przesunęło. Na pewno o nic głowica nie zahaczyła, bo nic nie wystaje ponad. Kod w załączniku, patrzyłem na ta warstwę i nic tam nie znalazłem dziwnego. Także nie wiem co to może być, może silnik lub płyta. Chciałem na szybko zrobić sobie uchwyt do termowizji, bo potrzebuję mieć dwie ręce wolne i od trzech dni nie mogę takiego prostego detalu wydrukować. Porażka.
CE3_termowizja_uchwyt1.gcode.zip
(365.68 KiB) Pobrany 45 razy

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 15:25
autor: dziobu
14,6 to już wyżej niż na tamtej fotografii (wg projektu tamto było na ~10.6). Może masz jakiś problem mechaniczny? Przetarty kabel do silnika czy nie wiem co. Spróbuj wydrukować coś co ma podobną wysokość.

I zupełnie osobno - wyłącz skrypt robiący łuki. Dla testu.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 16:22
autor: morf
Nie wiemy jaki jest kontekst czy drukarka kiedyś drukowała ok a raptem coś jest "zepsuło"?
Co to w ogóle za drukarka?

Jeśli masz paski to może gdzieś poluzował się "ślimaczek", który trzyma zębatkę do osi silnika?
Ew zdjąć paski i poruszać ręcznie osiami próbując wyłapać jakies "zacięcie".
Albo coś z elektroniką np przegrzewający się stepstick (tyle że to powinno wyjść wcześniej, no chyba że chłodzenie elektroniki wysiadło)

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 16:44
autor: grzechotek
Tak, drukarka wcześniej drukowała normalnie, żadnych problemów. Mało na niej drukuję, używam jej tylko dla siebie. Trzy dni temu coś się pochrzaniło. Też obstawiam, że to jest coś z elektroniką. Piszesz, że chłodzenie może wysiadło, sprawdzę je jak drukarka skończy, bo testuję dalej. Moja płyta to SKR mini E3 v3.0 tam jest taki duży radiator, może pasty wyschła, o ile była. W pierwszy poście pisałem, że jak ustawię detal wzdłuż osi X to przesunięcie jest wzdłuż tej osi. Wtedy silnik osi X dużo pracuje i się przegrzewa sterownik i gubi kroki. Jak skończy to wymienię pastę lub termopady, zobaczę co tam jest.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 17:16
autor: fyme
Błąd modelu możesz wykluczyć. Pociąłem w prusaslicer i wydrukowałem z ciekawości. Dysza 0.6 i warstwa 0. 35 żeby było szybko. Druk wyszedł ok.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 19:27
autor: grzechotek
Wymieniłem pastę na radiatorze (była strasznie twarda), puściłem bez skryptu na promienie i nic z tego. Teraz na 7 mm już był zgrzyt. Będę wymieniał płytę to napewno ona jest winna.

fyme pisze: 03 maja 2023, 17:16 Błąd modelu możesz wykluczyć. Pociąłem w prusaslicer i wydrukowałem z ciekawości. Dysza 0.6 i warstwa 0. 35 żeby było szybko. Druk wyszedł ok.
Sprzedaj, ile chcesz wraz z wysyłką do paczkomatu ?

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 19:29
autor: fyme
Serio? Podeślij etykietę do paczkomatu to ci to puszczę za free
:)
Uprzedzam że druk nie jest pierwszych lotów, gruba warstwa i bez żadnej kalibracji. Ot puszczony z ciekawości. Akurat testowałem dyszę 0,6 więc tak poszło.

To idę wygrzebać druk z hasioka :D

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 19:43
autor: fesou
A próbowałeś na innej karcie pamięci? Jak puszczasz po sieci, to niema tematu

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 19:50
autor: grzechotek
fyme pisze: 03 maja 2023, 19:29 Serio? Podeślij etykietę do paczkomatu to ci to puszczę za free

Uprzedzam że druk nie jest pierwszych lotów, gruba warstwa i bez żadnej kalibracji. Ot puszczony z ciekawości. Akurat testowałem dyszę 0,6 więc tak poszło.

To idę wygrzebać druk z hasioka
Miałem to 3 dni temu mieć już gotowe. Jak otwór ma fi32,00 do 32,20 to "biere"
fesou pisze: 03 maja 2023, 19:43 A próbowałeś na innej karcie pamięci? Jak puszczasz po sieci, to niema tematu
Nie próbowałem. Moja karta to Sandisk 8GB, ma już 4 lata, tyle co drukarka. Jutro sprawdzę.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 19:59
autor: morf
Sprawdź wątek z kartą i oczywiście mechanikę.
Jeśli to SanDisk który przyszedł z drukarka to strzelam że z SanDiska ma tylko logo. A nawet jeśli to " ori " to i tak mogło się skichac.

Jakby trzeba było to też mogę wydrukować, tylko podrzuć stl i info z jakiego materiału potrzebujesz

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 20:01
autor: fyme
grzechotek pisze: 03 maja 2023, 19:50 Miałem to 3 dni temu mieć już gotowe. Jak otwór ma fi32,00 do 32,20 to "biere"
No nie ma. Jest 31,7 z groszami

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 20:07
autor: grzechotek
fyme pisze: 03 maja 2023, 20:01 No nie ma. Jest 31,7 z groszami
Szkoda, nie wejdzie mi na tuleję.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 20:08
autor: Andrzej_W
Przeszlifuj

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 20:11
autor: fyme
grzechotek pisze: 03 maja 2023, 20:07
fyme pisze: 03 maja 2023, 20:01 No nie ma. Jest 31,7 z groszami
Szkoda, nie wejdzie mi na tuleję.
Drukując nie znałem wymiarów. Ale jeśli potrzeba to mogę to druknąć z peta czy pla z uwzględnieniem wymiarów. Z tym że jeśli ma być dokładnie 32 mm to pewnie będzie potrzeba więcej niż jeden testowy druk.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 20:21
autor: grzechotek
Jak możesz to wydrukuj z petg, najlepiej czarnego. Z tą dokładnością to nie przesadzajmy, jak będzie 32,40 to nic się nie stanie, tylko trochę luźniejsze będzie i w sumie nie będzie mi to przeszkadzać. Jak to mówią: strzelać z tego nie będę.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 20:35
autor: fyme
Z czarnego to mam tylko Prusament galaxy black petg :sad2:
Jak ci pasuje to jutro wieczorem będę mógł nadać paczkę.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 20:45
autor: grzechotek
Pasuje.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 03 maja 2023, 20:46
autor: fyme
To ogarniaj powoli etykietę a ja wrzucam druk. Sam druk masz w prezencie ;)

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 05 maja 2023, 11:25
autor: Rozarh
Wracam do głównego wątku tematu ;)
Już jakiś czas temu na shutbox sygnalizowałem problemy z "gubieniem kroków", jednak w moim konkretnym przypadku to nie do końca jest "gubienie". To zdjęcie najlepiej uwidacznia problem:
IMG_0230.jpeg
Zauważcie, że na tym wydruku - na samym jego początku głowica zrobiła obrys i gdy zaczynała robić wypełnienie - dosłownie na trzeciej kresce wypełnienia silnik na Y zrobił zadaną liczbę kroków ale nie w tą stronę co miał... Reszta wypełnienia zrobiła się dobrze, więc zostawiłem wydruk no i ukończyło prawidłowo:
IMG_0231.jpeg
Jeden drobny przypadek niewłaściwego stanu sygnału DIR na stepie Y...

Niestety - wymiana stepsticka nie poprawiła rezultatów. Wczoraj skończyłem uruchamiać zapasową płytę główną drukarki ale w tym modelu płyta i wyświetlacz są dość mocno związane więc na początek przepiąłem kable do nowej płyty z wyświetlaczem i nie pakowałem jej do obudowy, a że ze względu na kable leży do góry nogami to nie chciałem jej zostawiać bez nadzoru na 3h druku testowego (ślimaczek najlepszym testem tej wady :brawo: ). Zatem efekty "naprawy" zobaczę po ogarnięciu miejsca na płytę z chłodzeniem stepów i kolejnej próbie wydruku ślimaczka.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 05 maja 2023, 11:49
autor: mcxmcx
To doszlifuje

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 05 maja 2023, 14:53
autor: denior
Masz niekontaktujacy kabel od silnika osi Y

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 05 maja 2023, 15:27
autor: Rozarh
denior pisze: 05 maja 2023, 14:53 Masz niekontaktujacy kabel od silnika osi Y
Ale że jaki kabel? Stepstick siedzi w gnieździe płyty na którym istnieje sygnał kierunku ruchu silnika (DIR), który w tym jednym przypadku został odwrócony (zanegowany). Kabel do silnika nie ma już takiego sygnału - idą tam impulsy napięcia odpowiednio zfazowane przez stepa powodujące obrót wirnika silnika - zniekształcenie sygnału po tej stronie jest bardzo trudne do osiągnięcia... tym bardziej zrobić to w określonym przedziale czasowym dla tylko tego jednego ruchu...

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 05 maja 2023, 16:17
autor: denior
Jak jest ukruszony jeden kabelek to silnik pracuje w losowym kierunku, jak styka jest ok, a jak przerywa to masz przesuniecie doświadczyłem na własnej skórze tyle że na ekstruderze

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 06 maja 2023, 01:24
autor: Rozarh
No jak masz nieciągły obwód jednej cewki to silnik hałasuje jak karabin maszynowy :) - to słychać. Moje chodziły cicho.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 06 maja 2023, 01:39
autor: dziobu
Rozarh pisze: 05 maja 2023, 11:25Jeden drobny przypadek niewłaściwego stanu sygnału DIR na stepie Y...
???
Sugerujesz że jedna linia na PCB została tak sobie na chwilkę zanegowana?

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 06 maja 2023, 01:43
autor: Rozarh
Na pewno zmieniła stan. Z wysokiego na niski to też negacja a mogło być spowodowane zwarciem lub czym innym.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 06 maja 2023, 09:23
autor: denior
Rozarh pisze: 06 maja 2023, 01:24 No jak masz nieciągły obwód jednej cewki to silnik hałasuje jak karabin maszynowy :) - to słychać. Moje chodziły cicho.
Mój ekstruder też

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 06 maja 2023, 16:29
autor: grzechotek
dziobu pisze: 06 maja 2023, 01:39 Sugerujesz że jedna linia na PCB została tak sobie na chwilkę zanegowana?
Może zimny lut ? Ja w swojej płycie wymienię cynę pod sterownikami na osi X i Y. Zobaczę czy pomoże, jak nie to wymienię układy na nowe.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 06 maja 2023, 16:51
autor: Minik
Miałem kiedyś identyczny objawiający się problem. U mnie pomogło odseparowanie przewodów krańcówek, której były prowadzone równolegle (w jednej wiązce) z przewodami silników indukując zakłócenia.
Sprawa łatwa do sprawdzenia bo tymczasowo można podpiąć krańcówki bypasem.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 06 maja 2023, 16:58
autor: Jarewa
grzechotek pisze: 06 maja 2023, 16:29
dziobu pisze: 06 maja 2023, 01:39 Sugerujesz że jedna linia na PCB została tak sobie na chwilkę zanegowana?
Może zimny lut ? Ja w swojej płycie wymienię cynę pod sterownikami na osi X i Y. Zobaczę czy pomoże, jak nie to wymienię układy na nowe.

I tak pech chciał że akurat na dwóch stepach ten zimny lut? i mało tego duszki siedzą i pilnują w która stronę drukujesz i wtedy fiksuje albo x albo y.

Re: Przesunięcie wydruku - błąd w modelu ?

: 06 maja 2023, 17:22
autor: grzechotek
Jarewa pisze: 06 maja 2023, 16:58 I tak pech chciał że akurat na dwóch stepach ten zimny lut? i mało tego duszki siedzą i pilnują w która stronę drukujesz i wtedy fiksuje albo x albo y.
Trochę się łudzę, ale spróbuję. Zajmie mi to kilka minut. Nie wiem czego mam się już czepić. Może ten wielki radiator, źle odprowadza ciepło. Kupię takie pojedyncze radiatory jak były w wersji v2.0.