Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
SanFable
Postów w temacie: 5
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: SanFable »

Hej, a raczej kopę lat :D

Mam nadzieję, że dobry dział wybrałem, bo chciałbym podejść do tematu bardziej ogólnie.

Mam drukarkę X (akurat w moim przypadku HEVO), złożyłem ją no... jakieś 4-5 lat temu? wtedy składałem z części jako "high-end" bez większych kompromisów (o częściach później).

Od tamtego momentu przedrukowałem dosyć dużo jak na domowe/nie komercyjne cele, ogólnie nie robiłem żadnych modyfikacji/usprawnień/aktualizacji, był to czysty wół roboczy jak potrzebowałem wydruk to drukowałem, czasem jakieś przesmarowanie itp. i to tyle.

No i teraz po tych kilku latach się obudziłem z jakimś upgrade - pytania brzmią:
Czy przez ostatnie 4-5 lat pojawiło się coś cudownego co trzeba mieć w sensownej drukarce 3D? jakiś game changer?
Jaki firmware teraz króluje? co się stało z smoothieware? marlin 2.0 się przebił czy jednak nie? co z slicerami? (to akurat może doczytam sobie)
Jakie płyty główne teraz królują?
dalej octoprint jest spoko? czy już sterowniki drukarek ogarnęły mocą wygodną obsługę przesyłania plików?
najlepszy bed leveling to? (miałem oryginalnego bltoucha, ale w sumie nie potrzebuję tak bardzo)
jakiś cudowny patent na przykręcenie podstawy stołu do stołu? dalej śruby z sprężynami?
czy szkło + dimafix jest już passe? :D
jest jakieś lepsze rozwiązanie niż trapezowe śruby + nakrętki POM? nie wiem dlaczego, ale po dłuższym przestoju jeden silnik sam nie ma siły ruszyć śrubą (jakby się zaklejał bo faktycznie ma opór na starcie, ale to tam może kwestia zajrzeć do silnika)
Do HEVO mogę podpiąć laser, dlatego mam wątpliwie polutowaną wtyczkę na karetce - są jakieś pro rozwiązania do tego celu? czy wciąż taśmy FPC? może w końcu w jakiś lepszy cable management bym poszedł, jest coś sprawdzonego?

czy jest coś wartego ulepszenia w moim staruszku? moje HEVO to:

Oryginalny RE-ARM 100Mhz 32 bit
Lepszej jakości RAMPS 1.4
Stepsticki - prawdziwe 1/128 SureStepr SD6128 THB6128
Zwykły wyświetlacz LCD - chociaż nie lagguje jak to MKSy kiedyś miały w zwyczaju i zapewnia szybką obsługę
trianglelabs Titan aero - wyszło coś lepszego direct drive?
Silniki 400 kroków z steppersonline
Pasek GT2 GATES trianglelabs
Łożyska i wałki jakieś w polsce kupowane z sklepów metalowych (nic szczególnego, ale nie totalny szajs)
profile alu 50x50
jakieś sprzegła do silników z plastikiem, ponoć były lepsze niż takie typowe "sprężynki" bo sztywniejsze
Stół grzany 5mm alu grzałka na 230v 600w
grzałka hotendu 50w
zasilacz sterowany re-armem od PS3 FAT :)


Myślałem nawet nad sprzedaniem tego i kupieniem jakiegoś ładnego gotowca (bo i nawet fakturkę mógłbym rozliczyć), ale ceny obecnych drukarek 3D to jakiś kosmos :shock: a biorąc pod uwagę moją obecną jakość wydruku to może i nawet bym się rozczarował...
Załączniki
hevo.jpg
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: dragonn »

SanFable pisze: 08 maja 2023, 14:49 Czy przez ostatnie 4-5 lat pojawiło się coś cudownego co trzeba mieć w sensownej drukarce 3D? jakiś game changer?
Największy game changer teraz to kalibracja przyśpieszania i szybkości przy pomocy akcelerometru
SanFable pisze: 08 maja 2023, 14:49 Jaki firmware teraz króluje? co się stało z smoothieware? marlin 2.0 się przebił czy jednak nie? co z slicerami? (to akurat może doczytam sobie)
Powoli już mało co się liczy poza Klipperem, smoothieware to już chyba padło całkiem jeśli chodzi o nowości, Marlin jeszcze żyje, RRF też.
Jeśli chodzi o slicery to PrusaSlicer/SuperSlicer lub Cura
SanFable pisze: 08 maja 2023, 14:49 Jakie płyty główne teraz królują?
Przy Klipperze to ma mniejsze znaczenie i można mieć wiele płyty jednocześnie, ale na pewno warto mieć coś co daje komunikację z stepami po UART/SPI bez robienia pająka na kablach.
SanFable pisze: 08 maja 2023, 14:49 dalej octoprint jest spoko? czy już sterowniki drukarek ogarnęły mocą wygodną obsługę przesyłania plików?
On nigdy nie był spoko, cały ten problem z przesyłaniem plików wynikał z jego przekombinowanej architektury i nieefektywności słania G-CODE.
Klipper to omija całkowicie i ma lepsze interfejsy jak Fluidd/Mainsail do siebie.
SanFable pisze: 08 maja 2023, 14:49 są jakieś pro rozwiązania do tego celu? czy wciąż taśmy FPC? może w końcu w jakiś lepszy cable management bym poszedł, jest coś sprawdzonego?
Co raz częściej karetki widzę podłączane przez CAN co ogranicza ilość źył potrzebnych do jej podpięcia do 4. Przy czym nadal jest zwolennikiem taśmy FPC/FFC
SanFable pisze: 08 maja 2023, 14:49 Stepsticki - prawdziwe 1/128 SureStepr SD6128 THB6128
Zdecydowanie zmienić na jakieś aktualne TMC
SanFable pisze: 08 maja 2023, 14:49 trianglelabs Titan aero - wyszło coś lepszego direct drive?
Bardzo dużo jest teraz ekstruderów na mniejszych Nema jak np. orbiter v2, sherpa mini itd. osobiście teraz czekam aż pojawi się części extrudera na Prusy MK4, on pewnie nie będzie lżejszy od tych co wymieniłem ale powinień być bardziej precyzyjny z podawaniem filamentu.

BTW. jeśli chcesz podpatrzeć co robią za granicą w high end to obczaj sobie kanały Vez3D i MirageC
Berg, Kopytko, SanFable, Abys
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: Berg »

Zgadzam się z @dragonn w każdym punkcie. Tak na szybko to bym zmienił stepy na tmc (choćby by w trybie bez UART) i przeinstalował Klippera+Mainsail zamiast Octo+Smoothie.
SanFable
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 783
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 450

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: majek »

Ale trzeba pamiętać, że Klipper+otoczka nie odwzorowuje funkcjonalności Octoprinta.
Np. nie ma czegoś takiego jak 'filament manager' z Octoprinta w Klipperze (rodzi się to w wielkich bólach od kilku lat i nadal nie ma) .
Marlin też sporo poszedł do przodu przez te lata.
Ale jak chodzi o czystą część drukarkową, to rzeczywiście Klipper jest na topie.
SanFable
SanFable
Postów w temacie: 5
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: SanFable »

Ojejku,

bardzo dziękuję za konkretne odpowiedzi, strasznie dużo szerokiej wiedzy i protipów się skoncentrowało w tym wątku.

Piszę tak późno bo się oczytałem jak... :smile2:

Jestem pod wrażeniem, że jednak "fajne" rzeczy wyszły i naprawdę robią wrażenie.

Przekuwając powyższe posty na moje działania to mam plan:

1. Czekać na nextruder bo faktycznie wydaje się tu jakiś krok w przód (swoją drogą dzień temu wyszedł sczegółowy film o nim od MirageC)

2. Klipper+Mainsail

3. Zamiast bawić się w przelutowywanie tego DB i lutowanie wiadra kabli to postawię na CAN'a:
EBB42 https://www.aliexpress.com/item/1005004242828520.html - 42, bo powinien pasować tez do nextrudera jak i mojego aero

4. re-arm ma błąd i nie ogarnie konfiguracji TMC po uart/spi i jest to piękny powód aby wywalić starego jak świat rampsa
do EBB42 potrzebuję moduł CANa, i w sumie mam dylemat:
SKR Mini E3 V3.0 https://www.aliexpress.com/item/1005003520379973.html + adapter usb CAN (mam gdzieś w szufladzie i powinno działać)
SKR 3 EZ https://www.aliexpress.com/item/1005004300255447.html
wszystko z TMC2209 (chyba nie ma nic lepszego z TMC? są TMC2240, ale cena kosmos, a nie widzę dużej różnicy)

wiem, że SKR 3 to overkill wydajnościowy, musze przestudiować czy peryferia się zgadzają w SKR Mini E3 i może wystarczy

5. z mechaniki myślę wywalić lm8uu i lm10uu i wstawić tam (wraz z nowymi plastikami) lm10luu i lm8luu, bo jednak te łożyska tak średnio chodzą, zamiana na prowadnice liniowe mgn nie ma sensu chyba co?

wyświetlacz może ogarnę dotykowy do malinki i będzie klipperscreen bo to aż się prosi :)


Co myślicie?
Awatar użytkownika
jarekb
Postów w temacie: 1
Posty: 199
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:31
Lokalizacja: Tychy
Drukarka: Hypercube Evolution
x 45

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: jarekb »

Ad 5.
Też mam HEVO i trochę chciałem go zupgradować. Planuje oś X i Y przerobić na HevOTRa, ale póki co przerabiam sam extruder na Hextrudorta bo mam wszystkie elementy z Bondtecha/Sherpy mini. Korzystam z projektu:
https://www.printables.com/pl/model/428 ... tion/files

Jest tam taki babol, że hotend jest wyżej i nie jesteś w stanie dojśc do niego stołem. Myślę (bo jeszce tego nie przeszedłem) że tymczasowo można to obejść dając dłuższe śruby mocujące stół i podnieść go wyżej a potem przeprojektować mocowanie stołu aby był wyżej ten centymetr.
SanFable
Babmbulab X1C
Hypercube Evo
X3D Corexy XS
matikyle
Postów w temacie: 1
Posty: 119
Rejestracja: 03 maja 2019, 17:17
Lokalizacja: Zabrze
x 24

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: matikyle »

Dorzucę 3 grosze - przy okrutnych cenach rpi, dużych cenach prądu (w kontekście tanich terminali pc innych które więcej prądu zużywają niż rpi) polecam zainteresować się duetem/RRF- oryginalnym, klonami lub projektami którymi pozwalają do chińskich płytek wgrać RRF. Korzystam z RRF oraz klippera i moim zdaniem ten pierwszy zdecydowanie jest bardziej do maszyny która ma produkować, a nie przy niej dłubać.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: dragonn »

Klipper w ogóle nie równa się rpi. Można go postawić na czymkolwiek na czym pójdzie Linux. Przy aktualnych cenach RPi właśnie to kupowanie go tylko po to żeby klippera na nim instalować to głupota, tu na forum gdzieś był wątek o fajnym Thin Client HP który spokojnie do tego wystarczy.
bukszpryt
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 783
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 450

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: majek »

SanFable pisze: 08 maja 2023, 23:48 4. re-arm ma błąd i nie ogarnie konfiguracji TMC po uart/spi i jest to piękny powód aby wywalić starego jak świat rampsa
do EBB42 potrzebuję moduł CANa, i w sumie mam dylemat:
SKR Mini E3 V3.0 https://www.aliexpress.com/item/1005003520379973.html + adapter usb CAN (mam gdzieś w szufladzie i powinno działać)
SKR 3 EZ https://www.aliexpress.com/item/1005004300255447.html
wszystko z TMC2209 (chyba nie ma nic lepszego z TMC? są TMC2240, ale cena kosmos, a nie widzę dużej różnicy)

wiem, że SKR 3 to overkill wydajnościowy, musze przestudiować czy peryferia się zgadzają w SKR Mini E3 i może wystarczy
Płyty w wersji EZ ja bym sobie odpuścił. To jest już pewnie z rok na rynku i nikt poza BTT nie poszedł w tę stronę. I w zasadzie się nie dziwię, bo te 'nowe lepsze' kontakty mają taką samą wydajność prądową jak stare goldpiny, więc poza innym kształtem i bełkotem marketingowym, to się nic na tym nie zyskuje. No i te płyty są po prostu drogie. Za cenę samej takiej płyty kupisz płytę z ośmioma stepstickami w komplecie i z wbudowanymi przetwornicami do zasilania PI i wentylatorów na 5/12/24V.

Co do stepstików, to jeżeli potrzebowałbyś większych prądów, to są jeszcze TMC5160, ale one mają też swoje problemy ( viewtopic.php?t=6764 ), więc jak nie musisz ich używać, to lepiej pozostać przy 2209 - bo tu się nie sprawdza 'kupię większy na zaś'.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 620
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 253

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: Rozarh »

Nic nie napisali o RRF i Duet3D - ma sporo bajerów do CAN i "filament managera" w defaulcie...
Na ekstruder lepiej nie dawać zachwalanych TMC... ...choć w duet one są...
Jeśli już Klipper to ciekawą propozycją są płyty Manta od BTT - dorzuca się tańszy moduł CM4 i Klipper w komplecie na jednym module,,,
Odnośnie TMC 2209 to analogiczne są TMC 2226, ale mają większe obudowy scalaków co się ponoć przekłada na lepsze warunki chłodzenia...

Na koniec wspomnę o przyjrzeniu się Bambu Lab X1 Carbon z AMS - tam są pozbierane najnowsze osiągnięcia w druku 3D w jedno....
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”