Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: dragonn »

Rozarh pisze: 09 maja 2023, 09:42 Na ekstruder lepiej nie dawać zachwalanych TMC... ...choć w duet one są...
2209 spokojnie działają na ekstruderze, bez przesady. To nie czasy 2130/2208 (chociaż 8 tez już działały na tym okej).
Oczywiście lecimy bez stealthchop na ekstruderze i jest spokój.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1438
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Lokalizacja: lubuskie
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 372

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: cyfron »

Z TMC2209 nie ma absolutnie żadnych problemów na ekstruderze. J/W wyłączyć stealthchop, jak ktoś nadal jest niezadowolony, może wyłączyć interpolację.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8959
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5875
Kontakt:

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: dziobu »

SanFable pisze: 08 maja 2023, 14:49 (...)
Od tamtego momentu przedrukowałem dosyć dużo jak na domowe/nie komercyjne cele, ogólnie nie robiłem żadnych modyfikacji/usprawnień/aktualizacji, był to czysty wół roboczy jak potrzebowałem wydruk to drukowałem, czasem jakieś przesmarowanie itp. i to tyle.
(...)
a biorąc pod uwagę moją obecną jakość wydruku to może i nawet bym się rozczarował...
A tak w ogóle to czego oczekujesz po apdejcie sprzętu? Masz inną drukarkę żeby Ci slużyła jak ta będzie w częściach?
SanFable
Postów w temacie: 5
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: SanFable »

dziobu pisze: 09 maja 2023, 16:42
SanFable pisze: 08 maja 2023, 14:49 (...)
Od tamtego momentu przedrukowałem dosyć dużo jak na domowe/nie komercyjne cele, ogólnie nie robiłem żadnych modyfikacji/usprawnień/aktualizacji, był to czysty wół roboczy jak potrzebowałem wydruk to drukowałem, czasem jakieś przesmarowanie itp. i to tyle.
(...)
a biorąc pod uwagę moją obecną jakość wydruku to może i nawet bym się rozczarował...
A tak w ogóle to czego oczekujesz po apdejcie sprzętu? Masz inną drukarkę żeby Ci slużyła jak ta będzie w częściach?

Mam nadzieję rozplanować wszystko tak, że nie stracę ciągłości drukowania, w razie awarii mam zapasową.

czego oczekuję?
że jak podejdę do drukarki to nie będzie plątaniny kabli, luźnego lcd pod stołem, generalnie to chcę zgubić uczucie druciarstwa :)
+ wymiana łożysk, plastików, bo zdarzyło mi się, że jedno łożysko się wysunęło z uchwytu :smile2:
+ naprawa nie usterek, a drobiazgów
doszedłem do wniosku, że nie ma co szukać jakiejś ładnej drukarki, bo będzie drożej i w sumie niekoniecznie lepiej... dlatego lepiej "dogłaskać" obecną, noo i przede wszystkim - w końcu chcę podłubać przy drukarce, dawno nie dłubałem przy drukarce :smile2:

co mnie faktycznie kupiło
użycie akcelerometru to jest naprawdę game changer
4 przewody do karetki zamiast wiadra kabli
zniknie strasznie brzydko lutowane złącze DB z karetki
sensorless homing
może strzelę fajny klipperscreen :)
Nowe stepsticki, w sumie nie wiem czego się spodziewać po tmc2209, dawno temu miałem 2208 w innej drukarce i w sumie były ciche i w sumie działały, tyle powiem :)
Zgłebienie wiedzy, bo są nowinki ;)

kupiłem zestaw łożysk misumi, jutro planuję kupić skr 3 (nie ez), skr 3 wpada na kody rabatowe i nie będzie dużej różnicy w cenie względem skr e3 mini, a nie blokuję sobie ewentualnego rozwoju, bo płyta jest na bogatości 480/550Mhz vs 64Mhz (tak, wiem, że ma mniejsze znaczenie z klipperem), duety mi się nie podobają xD


myślę nad extruderem, cholernie ciężka jest moja karetka z tym aero, chociaż realnie to może być tylko (albo i aż) ~100g różnicy jeżeli weżniemy pod uwagę extruder+hotend, czyli np orbiter v2 + e3d v6 (jeszcze tego się używa?) vs titan aero...

ogólnie mam taki efekt, że jak dam jakieś 80-100mm/s wydruk to ściany nie są proste, tylko pofalowane :lol:
kiedyś chyba nie było tak, może zależy od modelu/napięcia pasków
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 800
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: majek »

SanFable pisze: 09 maja 2023, 17:09 jutro planuję kupić skr 3 (nie ez), skr 3 wpada na kody rabatowe i nie będzie dużej różnicy w cenie względem skr e3 mini, a nie blokuję sobie ewentualnego rozwoju, bo płyta jest na bogatości 480/550Mhz vs 64Mhz (tak, wiem, że ma mniejsze znaczenie z klipperem), duety mi się nie podobają xD
Prędkość procka nie ma żadnego znaczenie pod Klipperem w tej klasie. Zobacz na koniec strony: https://www.klipper3d.org/Features.html
Najsłabszy wynik dla zwykłego AVR-a to 100k kroków/s - przy zwykłym silniku (200 kroków/obrót), zębatce 20T, 16 mikrokrokach, to wychodzi 1250mm/s ruchu liniowego na jednej osi albo ~600mm/s na dwóch. A wszystkie 32 bitowce w zasadzie są co najmniej 10x szybsze. Megaherce tu to tylko czysty marketing, żeby wyciągnąć więcej kasy za coś, czego i tak nie wykorzystasz.

A w cenie SKR3 to już lepiej kupić Octopusa, Spidera czy Monster8-a - masz 8 stepsticków, więcej sterowalnych wentylatorów, możliwość zasilenia silników wyższym napięciem (to się prędzej przyda niż MHz jak chcesz jeździć szybko). Albo nawet wziąć jakąś płytę all-in-one jak BTT Manta jak zależy Ci na porządku w kablach (ale ja osobiście jakoś nie lubię tych wynalazków).

Wg. mnie kupowanie SKR 3 ma sens tylko jak nie masz miejsca na większą płytę albo chcesz się przesiąść z SKR 1.3/1.4 plug&play, bo cena jak za możliwości jest słaba.
SanFable pisze: 09 maja 2023, 17:09 ogólnie mam taki efekt, że jak dam jakieś 80-100mm/s wydruk to ściany nie są proste, tylko pofalowane :lol:
kiedyś chyba nie było tak, może zależy od modelu/napięcia pasków
Zależy jakie fale - może być coś z mechaniki (np. naciąg pasków) albo VFA od źle dobranej kombinacji stepstick/silnik.
SanFable
Postów w temacie: 5
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: SanFable »

majek pisze: 09 maja 2023, 19:04
SanFable pisze: 09 maja 2023, 17:09 jutro planuję kupić skr 3 (nie ez), skr 3 wpada na kody rabatowe i nie będzie dużej różnicy w cenie względem skr e3 mini, a nie blokuję sobie ewentualnego rozwoju, bo płyta jest na bogatości 480/550Mhz vs 64Mhz (tak, wiem, że ma mniejsze znaczenie z klipperem), duety mi się nie podobają xD
Prędkość procka nie ma żadnego znaczenie pod Klipperem w tej klasie. Zobacz na koniec strony: https://www.klipper3d.org/Features.html
Najsłabszy wynik dla zwykłego AVR-a to 100k kroków/s - przy zwykłym silniku (200 kroków/obrót), zębatce 20T, 16 mikrokrokach, to wychodzi 1250mm/s ruchu liniowego na jednej osi albo ~600mm/s na dwóch. A wszystkie 32 bitowce w zasadzie są co najmniej 10x szybsze. Megaherce tu to tylko czysty marketing, żeby wyciągnąć więcej kasy za coś, czego i tak nie wykorzystasz.

A w cenie SKR3 to już lepiej kupić Octopusa, Spidera czy Monster8-a - masz 8 stepsticków, więcej sterowalnych wentylatorów, możliwość zasilenia silników wyższym napięciem (to się prędzej przyda niż MHz jak chcesz jeździć szybko). Albo nawet wziąć jakąś płytę all-in-one jak BTT Manta jak zależy Ci na porządku w kablach (ale ja osobiście jakoś nie lubię tych wynalazków).

Wg. mnie kupowanie SKR 3 ma sens tylko jak nie masz miejsca na większą płytę albo chcesz się przesiąść z SKR 1.3/1.4 plug&play, bo cena jak za możliwości jest słaba.
SanFable pisze: 09 maja 2023, 17:09 ogólnie mam taki efekt, że jak dam jakieś 80-100mm/s wydruk to ściany nie są proste, tylko pofalowane :lol:
kiedyś chyba nie było tak, może zależy od modelu/napięcia pasków
Zależy jakie fale - może być coś z mechaniki (np. naciąg pasków) albo VFA od źle dobranej kombinacji stepstick/silnik.
ehh, człowiek miał już zaplanowaną sekwencję zakupów aby było najkorzystniej... :)
dzięki za link, właśnie takich danych nie mogłem znaleźć, no to wracam do myślenia nad płytką,

8 stepsticków nie potrzebuję, mam wrażenie, że multi kolor to zbędny bajer, który diametralnie wydłuża druk, w sumie, ani razu nie potrzebowałem
Manty odpadają bo:
- raspberry CM4 jest cholernie drogi
- ta płytka co oni dają jest lekko mówiąc, bardzo słaba.
mam orange pi z fajnym prockiem na którym stoi octoprint i go mam zamiar wykorzystać

a fale, typu drukujesz prosty walec do góry, no i walec nie jest walcem tylko wężem :D
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 800
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: majek »

SanFable pisze: 09 maja 2023, 19:27 8 stepsticków nie potrzebuję, mam wrażenie, że multi kolor to zbędny bajer, który diametralnie wydłuża druk, w sumie, ani razu nie potrzebowałem
Jak będziesz chciał pójść w ślady VzBot-a AWD (4 silniki na XY) + 3 silniki na Z (bo to fajny bajer na stół), to zostaje Ci tylko jeden slot na ekstruder ;)

A tak serio, to jak już pisałem: niektóre z tych płyt mają możliwość zasilania silników z osobnego zasilacza, więc jak będziesz szedł w prędkość 'bo tak', to więcej wyciągniesz z silników zasilając je z 36V czy nawet 48V. Mniejsze płyty zazwyczaj są ograniczone do 24V na wszystko.

Poza tym wolny slot stepsticka można też wykorzystać całkiem inaczej, np: https://www.aliexpress.com/item/1005004255068953.html
SanFable
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1637
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 375

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: Jarewa »

Zapomniałeś majek że jeszcze przetwornik jest PT100/1000 i już jedno gniazdo stepa wylatuje.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 654
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 267

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: Rozarh »

Jarewa pisze: 09 maja 2023, 21:27 Zapomniałeś majek że jeszcze przetwornik jest PT100/1000 i już jedno gniazdo stepa wylatuje.
BTT Octopus Pro ma gniazdo PT100 w defaulcie, więc to gniazdo jednak zostaje ;)
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1637
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 375

Re: Rozwój w druku FFF 3D - upgrade drukarki po 4 latach?

Post autor: Jarewa »

Rozarh pisze: 10 maja 2023, 11:09
Jarewa pisze: 09 maja 2023, 21:27 Zapomniałeś majek że jeszcze przetwornik jest PT100/1000 i już jedno gniazdo stepa wylatuje.
BTT Octopus Pro ma gniazdo PT100 w defaulcie, więc to gniazdo jednak zostaje ;)
Ale bez pro nie wszystkie wersje miały
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”