BPi M2 Zero instalacja Klippera

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
Longer911
Postów w temacie: 11
Posty: 49
Rejestracja: 19 sie 2021, 23:40
x 1

BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: Longer911 »

Podjąłem próbę instalacji Klippera na moim Banana Pi M2 Zero i poległem na samym początku. Mianowicie ściągnąłem sobie Armbiana i wrzuciłem go na karte mircoSD przez Balena Etcher. Problem jest taki że nie ma adaptera do monitora i chciałem od razu wrzucić dane mojego wifi żeby mieć dostęp przez ssh do płytki tylko nie znalazłem sposobu jak to zrobić. Ma ktoś pomysł jak podejść do tego problemu?
Awatar użytkownika
Elhape
Postów w temacie: 1
Posty: 186
Rejestracja: 28 sty 2020, 06:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: w trakcie tworzenia
x 45

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: Elhape »

Do instalacji linuxa używałem Raspberry Pi imager i tam można od razu w opcjach przed wrzuceniem obrazu na kartę podać dane do sieci wifi.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: Jarewa »

Poczytaj o "wpa_supplicant-wlan0.conf" chociaż w armbian powinno być plik frist run i tam też konfiguracja. Po prostu po nagraniu iso ponownie podłącz do komputera i powinno wykryć jako dysk z plikami, a nawet zapodaj co tam masz
Longer911
Postów w temacie: 11
Posty: 49
Rejestracja: 19 sie 2021, 23:40
x 1

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: Longer911 »

Próbowałem tego podejścia, tylko że po wygraniu obrazu na kartę nie mogę jej otworzyć bo windows nie może przeczytać plików, wyciągnięcie USB i ponowne podłączenie nie pomaga. Na szczęście jak postawiłem Ubuntu na pendrive i odpaliłem na laptopie to ten już widzi pliki na karcie microSD tyle nie umiałem zidentyfikować który plik edytować a jeszcze się nie dokopałem do tej informacji w necie.

Mam teraz zagwostkę co teraz zrobić dalej, próbować tego podejścia czy odżałować te 40-50 zł, kupić przejściówki mini HDMI + USB OTG żeby podłączyć płytkę normalnie i normalnie wszystko ustawić.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: Jarewa »

Nie potrzeba kupować hdmi bo potem dojdzie klawiatura itd, tam masz port debug uart wlutowujesz piny bo nie wlutowane kup przejściówkę uart-usb i potem wszystko zrobisz przez program putty i tak warto port debug uruchomić.

Podaj lokalizację pliku iso sprawdzę. A skoro mozesz edytować pliki to chyba najłatwiejsza droga.
Longer911
Postów w temacie: 11
Posty: 49
Rejestracja: 19 sie 2021, 23:40
x 1

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: Longer911 »

Instalowałem 2 wersje armbiana:
1) z linku w tutorialu https://3dpandme.com/2022/08/14/tutoria ... r-install/
2) z oficjalne strony Armbiana (wersja bookworm) https://www.armbian.com/bananapi-m2-zero/

teraz nie pamiętam którą mam obecnie na karcie wgraną
Longer911
Postów w temacie: 11
Posty: 49
Rejestracja: 19 sie 2021, 23:40
x 1

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: Longer911 »

Udało mi się dokopać do pliku jaki potrzeba edytować bezpośrednio na karcie (armbian_first_run.txt.template) jest on w folderze boot i można go edytować tylko przez terminal po nadaniu sobie uprawnień root. Wyedytowałem go wg instrukcji wewnętrznej ale nie widzę żadnego dodatkowego w sieci w (sprawdzam advance ip scanner) dlatego mam pytanie techniczne ssid i hasło podawać w pliku z ' ' czy bez? Pytanie nr 2: jaki musiałbym kupić moduł usb - uart żeby współgrał z BPI M2 Zero i win10?
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 781
Kontakt:

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: @GUTEK@ »

Jak plik ma nazwę "template" to raczej trzeba zmienić jego nazwę.
bukszpryt
Longer911
Postów w temacie: 11
Posty: 49
Rejestracja: 19 sie 2021, 23:40
x 1

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: Longer911 »

Tak wiem, zrobiłem to, ta informacja jest w instrukcji edycji pliku (Trzeba z nazwy usunąć .template i zostawić samo .txt)
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 5
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: cyfron »

BPi Zero M2 nie ma oficjalnego wsparcia Armbiana (tylko community), więc nie wszystko może działać zgodnie z oczekiwaniami.
armbian_first_run.txt - nie jestem pewien czy nie trzeba go edytować przed pierwszym uruchomieniem, ewentualnie zmienić zmienną "pierwszego uruchomienia" w innym pliku conf aby zaczytał ustawienia z armbian_first_run.txt
Longer911 pisze: 11 maja 2023, 07:59 Pytanie nr 2: jaki musiałbym kupić moduł usb - uart żeby współgrał z BPI M2 Zero i win10?
Jeżeli ta wersja armbiana wspiera GPIO bana, to nie potrzebujesz żadnego modułu usb - uart, tylko włączasz obsługę za pomocą narzędzia armbian-config i wpinasz się bezpośrednio do pinów UART bana (14 i 15) oraz łączysz GND z GND dla wyrównania potencjału.

https://docs.armbian.com/User-Guide_Armbian-Config/
https://www.etechnophiles.com/wp-conten ... pinout.jpg

poczytaj też instrukcję armbiana:
https://docs.armbian.com/User-Guide_Getting-Started/

Edit: Nie mam BPi Zero ale ludzie na forach donoszą, że wersja H3 ma tendencję do przegrzewania się, więc naklejenie przynajmniej małego radiatora jest obowiązkowe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”