BPi M2 Zero instalacja Klippera

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 4
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: konradsdev1 »

Longer911 pisze: 11 maja 2023, 07:59jaki musiałbym kupić moduł usb - uart żeby współgrał z BPI M2 Zero i win10?
Taki będzie działać: https://botland.com.pl/konwertery-usb-u ... 32839.html

cyfron pisze: 11 maja 2023, 09:33Jeżeli ta wersja armbiana wspiera GPIO bana, to nie potrzebujesz żadnego modułu usb - uart, tylko włączasz obsługę za pomocą narzędzia armbian-config i wpinasz się bezpośrednio do pinów UART bana (14 i 15) oraz łączysz GND z GND dla wyrównania potencjału.
Jak ma uruchomić armbian-config bez kabla hdmi?
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 5
Posty: 1433
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: cyfron »

Dobra, źle zrozumiałem pytanie - myślałem, że chodzi o połączenie banana pi - płyta drukarki. Zamiast kombinować z konsolą po UART lepiej uruchomić WiFi i działać po ssh. Jeżeli first_run nie działa wystarczy wyedytować config wpa-suppilcata. Chyba, że jest ogólny problem z WiFi jak w przypadku kernela mainline dla Orange Pi zero 2 ale wtedy wygodniej jest podłączyć jakąś popularną kartę USB-Ethernet niż siłować się konsolą po UART, tym bardziej że Armbian ma domyślnie wyłączony UART na GPIO i bez edytowania konfigów się nie obędzie.
Longer911
Postów w temacie: 11
Posty: 49
Rejestracja: 19 sie 2021, 23:40
x 1

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: Longer911 »

Spróbuje zlokalizować config wpa-supplicant (to jest jego pełna nazwa?) Jak to się nie uda to chyba zainwestuje w przejściówki miniHDMI + USB otg i podłączę płytkę normalnie do monitora i klawiatury, w ten sposób będę miał pełny podgląd co się dzieje i jak to wygląda bo będę to robił wszystko pierwszy raz wiec uczę się całej procedury.

UART na GPIO będę musiał też odblokować bo docelowo chce żeby połączenie płyta główna - banana Pi było właśnie po UART
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 5
Posty: 1433
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: cyfron »

Nie jestem pewien czy armbian korzysta bezpośrednio z wpa_supplicant czy za pośrednictwem NetworkManager'a. Jak wrócę do domu i nie zapomnę, to sprawdzę i dam znać co trzeba wyedytować.
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 4
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: konradsdev1 »

Uruchomiłem Armbiana pod qemu.
W wersji Armbian_23.5.0-trunk.181_Bananapim2zero_bookworm_edge_6.2.13.img ustawianie WiFi za pomocą armbian_first_run.txt nie będzie działać bo brakuje polecenia ifconfig z którego korzysta skrypt /usr/lib/armbian/armbian-firstrun-config.

Na starszej wersji Armbian_21.08.1_Bananapim2zero_bullseye_current_5.10.60.img powinno działać.

Longer911 Spróbuj ustawić w pliku /boot/armbian_first_run.txt

Kod: Zaznacz cały

FR_general_delete_this_file_after_completion=1
Ustawienia będą działać tylko na jedno uruchomienie ale za to będziesz widział czy system się w ogóle uruchomił bo po otwarciu karty pod Ubuntu plik /boot/armbian_first_run.txt powinien być już usunięty.
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Longer911
Postów w temacie: 11
Posty: 49
Rejestracja: 19 sie 2021, 23:40
x 1

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: Longer911 »

Próbowałem wszystkie podpowiedzi i nadal nie widzę żadnego połączenia w advance ip scanner (na routerze nie mogę sprawdzić bo standardowe loginy nie pasują, więc dostawca neta pewnie pozmieniał), plik armbian_first_run.txt znika po ponownym sprawdzeniu w ubuntu więc system startuje. Żeby nie męczyć się z tym dalej zamówiłem przejściówki mini HDMI + usb otg oraz kabel usb uart xD jak przyjdą będę się bawił dalej
Longer911
Postów w temacie: 11
Posty: 49
Rejestracja: 19 sie 2021, 23:40
x 1

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: Longer911 »

cyfron pisze: 11 maja 2023, 10:13 Dobra, źle zrozumiałem pytanie - myślałem, że chodzi o połączenie banana pi - płyta drukarki. Zamiast kombinować z konsolą po UART lepiej uruchomić WiFi i działać po ssh. Jeżeli first_run nie działa wystarczy wyedytować config wpa-suppilcata. Chyba, że jest ogólny problem z WiFi jak w przypadku kernela mainline dla Orange Pi zero 2 ale wtedy wygodniej jest podłączyć jakąś popularną kartę USB-Ethernet niż siłować się konsolą po UART, tym bardziej że Armbian ma domyślnie wyłączony UART na GPIO i bez edytowania konfigów się nie obędzie.
Przyszły mi potrzebne rzeczy do połączenie przez USB-UART, jaki konfig muszę edytować żeby działała ta komunikacja na GPIO?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 365

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: Jarewa »

Nie powinieneś nic konfigurować tylko w puty ustawić jaki port i prędkość

Port to masz w menadżer urządzeń systemu, a prędkość próbuj różną albo dojdź co mówią w obrazie co pobierasz standardowo 1500000 jest
Longer911
Postów w temacie: 11
Posty: 49
Rejestracja: 19 sie 2021, 23:40
x 1

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: Longer911 »

A co z tym że Armbian ma domyślnie wyłączony UART na GPIO?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 365

Re: BPi M2 Zero instalacja Klippera

Post autor: Jarewa »

Deburger nie powinien być wyłączony bo to podstawa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”