Rożne prędkości na warstwie

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
Awatar użytkownika
BobekNierobek
Postów w temacie: 2
Posty: 285
Rejestracja: 21 lip 2017, 18:03
Drukarka: AM8
x 237

Rożne prędkości na warstwie

Post autor: BobekNierobek »

Cześć.

Jak widać na załączonym obrazku. Na jednej warstwie są trzy obszary nie połączone ze sobą.
Czy jakiś slicer potrafi to ogarnąć żeby np. obszar 1 i 3 drukował znacznie wolniej ? Są to powłoki o znacznie mniejszej powierzchni i nie połączone w żaden sposób z pozostałymi. Czy jakiś slicer potrafi takie obszary wykryć ?
kura3.jpg
Berg
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Rożne prędkości na warstwie

Post autor: bukszpryt »

Prusaslicer w zakładce z prędkościami ma osobną wartość dla Small perimeters
BobekNierobek
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 783
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 450

Re: Rożne prędkości na warstwie

Post autor: majek »

W Cura w experimental jest coś takiego jak 'small feature speed' i też ustawienia ile to jest 'small'. Tylko to jest ukryte jeżeli 'small hole max size' jest ustawione na 0.
small-features.png
BobekNierobek
Awatar użytkownika
BobekNierobek
Postów w temacie: 2
Posty: 285
Rejestracja: 21 lip 2017, 18:03
Drukarka: AM8
x 237

Re: Rożne prędkości na warstwie

Post autor: BobekNierobek »

Heh. Dzięki za nakierowanie. Okazało się, że w IdeaMaker, którego używam na co dzień też jest taka opcja tylko nie skojarzyłem, że to do tego służy xD
idea4.jpg
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Rożne prędkości na warstwie

Post autor: Igor »

W takim razie ciekawsza zagadka. W którym slicerze i jak uczynić aby proste odcinki goniło po 150mm/s a wszelakie zakręty/detale 40mm/s? Np ściana 210mm długości z jednym ząbkiem pośrodku, zaczynająca się i kończąca narożnikiem.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 506
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 344

Re: Rożne prędkości na warstwie

Post autor: roman »

hm..., ale po co? To załatwiasz ustawiając odpowiednio niski jerk/acc.
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Rożne prędkości na warstwie

Post autor: bukszpryt »

to jest kwestia przspieszenia. klipper ma jeszcze coś takiego jak square corner velocity, czyli prędkość z jaką głowica porusza się po samych naroznikach
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Rożne prędkości na warstwie

Post autor: Igor »

Po co - aby mieć w brzydkim i szybkim wydruku kilka (dok)ładnych szczegółów.

Poustawiałem w SS jerki na 1 i akceleracje na 1. Nie widzę różnicy, całe ścianki wraz z narożnikami pocięło mi do uczynienia z prędkością 130mm/s. Kombinuję jeszcze z "small perimeters" ale też bez wielkiego wpływu na wynik.

Klipper odpada.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 506
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 344

Re: Rożne prędkości na warstwie

Post autor: roman »

No tak, bo to działa na poziomie drukarki, a nie slicera. W slicerze nic nie zobaczysz, ale jak zapuścisz wydruk to będziesz widział gołym okiem jak głowica się bardzo wolno rozpędza na długim odcinku.
Igor pisze: 15 maja 2023, 10:21 Po co - aby mieć w brzydkim i szybkim wydruku kilka (dok)ładnych szczegółów.
No właśnie od tego są te jerk/acc i dadzą Ci dokładnie taki efekt jak oczekujesz. Przy krótkich scieżkach głowica wcale się nierozpędzi, czyli realna prędkość będzie niska na małych detalach, a przy długich przebiegach nabierze rozpędu, zrobi długą linie a pod koniec wyhamuje.



(Edit do powyższego:)
Chyba, że masz na myśli np okrąg pocięty na wiele małych odcników i zagadanienie dotyczące jak wtedy zachowają się jerki. Bo: pocięty okrąg na np sześciokąt, a na milion kawałów tworzy zupełnie inne kąty pomiędzy poszczególnymi odcinkami. Nie wiem jak to się zachowa, bo przy jednym i drugim jerki zadziałają inaczej. Mnie osobiście zawsze brakowało parametru, czegoś w roadzju "długości (lub pola) aktywacji/działania jerka" (trochę trudno mi to wytłumaczyć). Nie chciało mi się zaglądać do marlina jak rzeczywiście jest zrobione, ale jeśli ktoś wie to chętnie się dowiem ;)
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Rożne prędkości na warstwie

Post autor: Igor »

roman pisze: 15 maja 2023, 10:34 No tak, bo to działa na poziomie drukarki, a nie slicera. W slicerze nic nie zobaczysz, ale jak zapuścisz wydruk to będziesz widział gołym okiem jak głowica się bardzo wolno rozpędza na długim odcinku.
Tylko że to dopiero w czasie druku będzie można zobaczyć a chciałbym jednak przed drukiem widzieć gdzie mi się rozpędzi.

Mnie osobiście zawsze brakowało parametru, czegoś w roadzju "długości (lub pola) aktywacji/działania jerka" (trochę trudno mi to wytłumaczyć). Nie chciało mi się zaglądać do marlina jak rzeczywiście jest zrobione, ale jeśli ktoś wie to chętnie się dowiem ;)
Cosik podobnego do "small perimeters" czy innych "holes"
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
ODPOWIEDZ

Wróć do „Slicery”