Ender 3 MAX - włącza się pauza

Mecenas
Postów w temacie: 5
Posty: 41
Rejestracja: 25 cze 2022, 14:15
x 3

Ender 3 MAX - włącza się pauza

Post autor: Mecenas »

Witam. Od jakiegoś czasu zdarza się, że podczas drukowania, drukarka sama włącza sobie pauzę.
Wygląda to tak. Włączam drukarkę, uruchamiam drukowanie i po jakimś czasie - za każdym razem innym, słyszę pik z głośniczka i na ekranie pojawia się menu. Tak jakby ktoś wcisnął enkoder. Potem nie wiem co dalej się dzieje, bo nie udało mi się zaobserwować, ale jak drukarka zatrzyma drukowanie, to na wyświetlaczu są dwie opcje - RESUME PRINT i STOP PRINT. Gdy klikną resume to drukarka normalnie kontynuuje drukowanie, niestety w miejscu gdzie się zatrzymała powstaje "glut" filamentu i widać to na wydruku.
Jedyne co mi przychodzi do głowy, to uszkodzony enkoder, ale nie jestem pewny. Może ktoś podpowie gdzie może być problem?
Właśnie podczas pisania tego posta, też weszła sobie sama do menu ale tym razem nie cofałem ręcznie tylko poczekałem co sięstanie. Normalnie sama sobie wróciła do ekranu głównego.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Ender 3 MAX - włącza się pauza

Post autor: dziobu »

Jak sama weszła do menu to masz prawdopodobnie uszkodzony enkoder. Albo poleciały blaszki robiące tam za sprężynki, albo rozpadł się styk i wesoło lata wewnątrz.

Jeśli w tej drukarce panel wyświetlacza jest głupią płytką podpiętą tasiemkami z głównym kontrolerem, to podejrzane są też te tasiemki. Od biedy, ale to już trzeba by sporo "szczęścia" - masz jakieś metaliczne paprochy latające po płycie głównej które akurat zwierają linię przycisku enkodera.
Mecenas
Postów w temacie: 5
Posty: 41
Rejestracja: 25 cze 2022, 14:15
x 3

Re: Ender 3 MAX - włącza się pauza

Post autor: Mecenas »

Czy można gdzieś sprawdzić jaki tam jest zamontowany enkoder, czy trzeba się do niego dobrać aby sprawdzić jaki to model? Płytkę czyściłem, tasiemek nie poprawiałem. Myślę, że zaglądnięcie do płyty głównej nie zaszkodzi, a nóż może coś tam wpadło albo producent zostawił jakiegoś gratisa.
Awatar użytkownika
alucard321pl
Postów w temacie: 1
Posty: 189
Rejestracja: 11 lis 2020, 18:10
Drukarka: Ender 5 Pro
x 51

Re: Ender 3 MAX - włącza się pauza

Post autor: alucard321pl »

Spróbuj poprawić też taśmę idącą do wyświetlacza. Miałem podobne akcje, gdy taśma znajdowała się za blisko innych kabli i miała "przebicia". Gdy poprawiłem prowadzenie taśmy wszystko wróciło do normy.
Z partyjnym pozdrowieniem
Seba
Mecenas
Postów w temacie: 5
Posty: 41
Rejestracja: 25 cze 2022, 14:15
x 3

Re: Ender 3 MAX - włącza się pauza

Post autor: Mecenas »

alucard321pl pisze: 17 maja 2023, 11:24 Spróbuj poprawić też taśmę idącą do wyświetlacza. Miałem podobne akcje, gdy taśma znajdowała się za blisko innych kabli i miała "przebicia". Gdy poprawiłem prowadzenie taśmy wszystko wróciło do normy.
A to ciekawe. Dziękuję za tę informację. Sprawdzę to.
Mam jeszcze pytanie, takie na wyrost. Gdybym przez przypadek uszkodził płytkę z ekranem, to wymiana na nową nie wiąże się z jej programowaniem lub czymś podobnym? Będzie działać od kopa po zamontowaniu?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1575
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: Ender 3 MAX - włącza się pauza

Post autor: Jarewa »

Tak wymiana zawsze wiąże się z jej zaprogramowaniem, a co to już zależy co kupisz bo jak ederowską to z ich strony pobierasz gotowca do swojej drukarki
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Ender 3 MAX - włącza się pauza

Post autor: Mati »

Jak masz zwykły, monochromatyczny 128x64 to nic nie musisz robić, po prostu podpinasz i już. Zaś wszystkie kolorowe wyświetlacze mają już swój firmware i zwykle trzeba wgrać odpowiedni fw po zakupie.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1575
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: Ender 3 MAX - włącza się pauza

Post autor: Jarewa »

a nie zrozumiałem myślałem że pisał że płytę i ekran
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1784
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Ender 3 MAX - włącza się pauza

Post autor: Andrzej_W »

Jeżeli to starszy model Ender 3 Max to standardowy wyświetlacz od enderków będzie pasował.
Ale ja bym poszedł tropem z jednego z tematów o pikających i samoczynnego działania wyświetlacza drukarki viewtopic.php?t=7068
Mecenas
Postów w temacie: 5
Posty: 41
Rejestracja: 25 cze 2022, 14:15
x 3

Re: Ender 3 MAX - włącza się pauza

Post autor: Mecenas »

Dziękuję wszystkim za pomoc.
Zgodnie z sugestią kolegi Andrzeja_W, przeczytałem wątek i na razie odkręciłem wyświetlacz od drukarki. Zobaczę, czy będzie poprawa. Jeśli tak, to rozwiercę otwory mocujące na większe, wydrukuje podkładki i w taki sposób przykręcę ekran.
LCD to zwykły monochromatyczny ekran. Wersje MAX chyba innych nie miały.
Napiszę później czy problem został rozwiązany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”