Paprochy w filamencie

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 4
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Paprochy w filamencie

Post autor: bartoszeqqq »

Hej, już któryś raz mi się zdarzyło mieć na wydruku jakiś paproch i nie mam pomysłu w czym szukać problemu. Filament DD PETG błękitny, 230 stopni hotend. Powoli skłaniam się ku felernej rolce - przy innych na razie mi się to nie zdarzyło. Oczywiście używam gąbeczki do filamentu.

Jakieś pomysły? :D
Załączniki
IMG_0692.JPEG
IMG_0691.JPEG
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Paprochy w filamencie

Post autor: @GUTEK@ »

A to nie właśnie kawałek gąbki albo rurki PTFE?
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 4
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Paprochy w filamencie

Post autor: bartoszeqqq »

Właśnie sprawdziłem - gąbeczka wydaje mi się cała. A rurki PTFE nie ma - E3D Revo ;p
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Paprochy w filamencie

Post autor: Pjoter »

Wygląda jakby ci skapywał filament z hotendu. Puść wydruk i postaraj się zobaczyć czy plastik zbiera się na dyszy i hotendzie. Dla PLA ten efekt jest o wiele mniejszy
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Paprochy w filamencie

Post autor: JGFTW »

Moim zdaniem to rozszczelnienie głowicy - między łącznikiem a dyszą, z góry lub z dołu bloku grzejnego wycieka.
Jest możliwe, żeby w DD był paproch, ale dużo większa szansa jest właśnie na rozszczelnienie, miałem tak wiele razy w V6, prędzej czy później mi sie rozszczelnia.
Zobacz głowicę, może nawet wklej tu zdjęcie i się wyjaśni ;)
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Paprochy w filamencie

Post autor: Pjoter »

Albo rozszczelnione albo za duzy flow i naddatek się zbiera na dyszy - sam tak miałem w Anycubicu. Ale to wtedy flow był koło 4% za duzy
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
alucard321pl
Postów w temacie: 1
Posty: 188
Rejestracja: 11 lis 2020, 18:10
Drukarka: Ender 5 Pro
x 51

Re: Paprochy w filamencie

Post autor: alucard321pl »

Przecież pisał, że ma e3d revo. Tam też wystepują wycieki między dyszą a gardzielą?
Z partyjnym pozdrowieniem
Seba
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 4
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Paprochy w filamencie

Post autor: bartoszeqqq »

Pjoter pisze: 21 maja 2023, 15:09 Wygląda jakby ci skapywał filament z hotendu. Puść wydruk i postaraj się zobaczyć czy plastik zbiera się na dyszy i hotendzie. Dla PLA ten efekt jest o wiele mniejszy
Postaram się trochę poobserwować, choć pewnie minę ten moment ;p Na +- 20 godzin druku znalazłem 3 takie "ciekawostki", także niesłychana rzadkość.
JGFTW pisze: 21 maja 2023, 15:10 Moim zdaniem to rozszczelnienie głowicy - między łącznikiem a dyszą, z góry lub z dołu bloku grzejnego wycieka.
Jest możliwe, żeby w DD był paproch, ale dużo większa szansa jest właśnie na rozszczelnienie, miałem tak wiele razy w V6, prędzej czy później mi sie rozszczelnia.
Zobacz głowicę, może nawet wklej tu zdjęcie i się wyjaśni ;)
Tutaj raczej nie ma co się rozszczelnić, dysze RapidChange, także wątpliwa możliwość :D
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 4
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Paprochy w filamencie

Post autor: bartoszeqqq »

Pjoter pisze: 21 maja 2023, 15:12 Albo rozszczelnione albo za duzy flow i naddatek się zbiera na dyszy - sam tak miałem w Anycubicu. Ale to wtedy flow był koło 4% za duzy
Flow wydaje mi się być okej, ale zrobię jeszcze dla pewności kalibrację jak skończy się drukować
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Paprochy w filamencie

Post autor: dziobu »

Pjoter pisze: 21 maja 2023, 15:09 Wygląda jakby ci skapywał filament z hotendu. Puść wydruk i postaraj się zobaczyć czy plastik zbiera się na dyszy i hotendzie. Dla PLA ten efekt jest o wiele mniejszy
Obstawiam to samo.
Duży flow to jeden z powodów - ale tego tu nie widać.
Problemem może być też:
  • za wysoka temperatura - plastik cieknie szybciej niż go drukujesz i zostaje na dyszy,
  • zniszczona końcówka dyszy; tj że nie jest to kształt ściętego stożka tylko masz tam jakąś rysę,
  • dysza nie jest prostopadle do detalu i jadąc w pewnych kierunkach zbiera odrobinę poprzedniej warstwy (zwłaszcza jak masz dużą płaską powierzchnię na dole).
I IMHO powinieneś to testować na możliwie prostym wydruku w trybie wazy - np kostka 40x40 (bez góry, dołu).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”