Drukarka stół 300m do insertów gier planszowych. help.

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 1
Posty: 364
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 496

Re: Drukarka stół 300m do insertów gier planszowych. help.

Post autor: fyme »

Taki prosty druk który nie jest mega wielki to ponad 10 godzin. To 10 godzin pracy maszyny która pracuje bez przerwy. A wydarzyć może się wszystko więc choć drukarka musi być pewna ;) do tego pewny filament jak pisał kolega wyżej i już prawie mamy sukces. O ile o wszystkim pomyślałeś podczas projektowania :DD
Załączniki
IMG20230524172206.jpg
rafly
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 1
Posty: 500
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 341

Re: Drukarka stół 300m do insertów gier planszowych. help.

Post autor: roman »

rafly pisze: 24 maja 2023, 19:55 Niestety każdy z nas to przerabiał.
mniej więcej coś takiego chciałem napisać ;)

Z biegiem czasu nabiera się tego doświadczenia i przezorności. I nie chodzi nawet tak bardzo o koszty (bo np gdy ja dużo testowałem i kombinowałem, i wynosiłem na śmieci ze 3 puste szpule to się zastanawiałem na co to w ogóle poszło), ale właśnie o ten poświęcony czas.

Mniejsze wydruki to zalety w obszarze samego "wytwurstwa", czyli:
- szybciej powstają prototypu, które później idą do kosza, poprawiasz i następny druk - mała strata, mały koszt, niewiele czasu straconego, np gdy robiłem swoją suszarkę (duży model) to ciąłem już gotowe modele, tzn. wycinałem z nich małe fragmenty i puszczałem na drukarce tylko po to by sprawdzić czy ta część wyjdzie ok w całości
- łatwiej operować slicerem i go dostrajać. Kiedyś robiłem takie pudełeczka, to potraktowałem je jako benchy. Tzn. zamiast napchać tego na stole ile się dało i zapuścić raz, to drukowałem po jednym i z każdym wydrukiem wypluwało coś lepszego (albo i nie:D), bo poprawiałem ustawienia, itp.
- niwelujesz szerokopojęte ryzyko - od sprzętu, wypadki losowe, zdarzenia niezależne, po własne błędy
rafly, fyme, rastula
bukszpryt
Postów w temacie: 5
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Drukarka stół 300m do insertów gier planszowych. help.

Post autor: bukszpryt »

Jeżeli masz miejsce na dwie drukarki i zamierzasz je na nie wykorzystać, to polecałbym i tak zacząć od kupna jednej. Po jakimś czasie używania będziesz już nieco lepiej wiedział jakie cechy drukarki ci odpowiadają, a jakie nie i zakup drugiej maszyny będzie podparty doświadczeniem z pierwszą.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Drukarka stół 300m do insertów gier planszowych. help.

Post autor: mcxmcx »

Kup Bambu.
Dołóż więcej niż planujesz i kup.

Wyjdzie zawsze, drukuje dużo szybciej niż inne, a pole robocze 250 X 250 to tylko jedno lub dwa łączenia.
Z własnego doświadczenia, mam cr30 do dużych długich wydruków.

Jakość jest dobra, jakość jak ender, żadnych obiekcji, ale różnica w prdkosci... Cztery razy szybciej na Bambu, i właściwie klejenie to godzina extra do 9h druku vs 36h
rafly
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Drukarka stół 300m do insertów gier planszowych. help.

Post autor: dziobu »

Mawgan pisze: 24 maja 2023, 15:40
Igor pisze: 23 maja 2023, 08:57 Koniecznie 300x300? Bo wyjście powyżej 200-parę na 200-parę to taka granica jak dostawczak do i powyżej 3.5T
Kurczę aż tak?
Nie, nie aż tak.

Można śmiało przyjąć że im większe pole robocze tym trudniej wydrukować drobnicę. Oczywiście chodzi o dolną klasę sprzętu. Ale to nie przemysł. To w większości szajs który działa tylko dlatego że druk 3D sam w sobie ma niewielkie wymagania a normy jakie przyjęło się stosować (w mechanice czy elektryce) są przeważnie z zapasem.

Mam pudło z polem ponad 300^3 mm. Mam też takie z polem ponad 500^3 mm. Chińskie szajsy wykonane tragicznie. Gość od mechaniki na uczelni to by sie powiesił na widok takiego projektu; ale obie działają... puszczenie parudniowego wydruku też nie jest żadnym wyczynem. Osobiście w życiu bym sprzętu tak nie zaprojektował, ale robiąc swoją konstrukcję o podobnych możliwościach cenowo przekroczyłem wartość tych chińczyków ponad 10x.

Proponuję myśleć o technicznej stronie przeciętnej drukarki jako o zamrożonym psim klocku w kontekście wbijania gwoździ. Każdy powie że do tego służy młotek, ale bez problemu da się pokazać że lodowata kupa również daje radę. Więc po co inwestować w młotek...

I nie róbcie z tego religii.


btw.
Mamy 2023r. Weź bambu.
Nawet jakbyś musiał coś składać/kleić to nie wymieniłeś niczego z czym był by to problem. Poza tym - zacznij od czegoś co działa (ponoć; nie mam bambu ale ci co mają to sobie chwalą) a potem przecież możesz dokupić coś z większym polem.

btw 2.
Powyżej pisałem że obecne drukarki to szajs. Owszem. Ale jeśli byś chciał duże pole w bezobsługowym sprzęcie, to wspomniany budżet pozwoli Ci polizać go przez szybkę :)
Andrzej_W, rafly
Awatar użytkownika
Mawgan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 22 maja 2023, 17:23

Re: Drukarka stół 300m do insertów gier planszowych. help.

Post autor: Mawgan »

rafly pisze: 24 maja 2023, 19:55 (...)
No dobrze gadasz....

fyme, roman: no coś w tym jest. Z tym że jeśli chodzi o Neptuna i ma taki sam/hiper podobny czas druku między stołem 225 a 320 to w zasadzie człowiek nic nie traci, ma tylko szersze pole działania. Tu jest trochę z kosztami inaczej. Bo większy stół ma 500w a tamten 350w. Co powiedzmy na samym prądzie robi 30% większy koszt dobowo.
mcxmcx pisze: 25 maja 2023, 02:50 Kup Bambu.
Dołóż więcej niż planujesz i kup.
Wyjdzie zawsze, drukuje dużo szybciej niż inne, a pole robocze 250 X 250 to tylko jedno lub dwa łączenia.
Z własnego doświadczenia, mam cr30 do dużych długich wydruków.

Jakość jest dobra, jakość jak ender, żadnych obiekcji, ale różnica w prdkosci... Cztery razy szybciej na Bambu, i właściwie klejenie to godzina extra do 9h druku vs 36h
Nie no bez jaj, połowa szybciej to już coś by było.

Chyba zrobię tak:
Trochę od drugiej strony, ale jakiś w tym widzę sens.
Kupię najpierw Neptuna 3 Plusa z dużym stołem bo u nich na stronie jest po jakieś 1450zł, ma dobre opinie i będzie zawsze alternatywa do czegoś większego w razie "w".
A jak się druk spodoba i się wkręcę i nie przejdzie mi po krótkim czasie to wtedy kupię coś porządniejszego z mniejszym stołem i wtedy czy BambuLab któryś czy coś co do tego czasu wyjdzie nowszego ciekawego. Kupując od razu hiper sprzęt trochę się boję, że będzie w kącie stać jak mi nie podejdzie temat. A tak docenię to co kupię lepszego i się przesiądę.

Ale zanim to się wydarzy poczekam jeszcze na premierę Elegoo Neptune 4 która ma być za tydzień.
Wątpię czy wypuszczą od razu w kilku wersjach rozmiarowych, ale obczaję, bo może się okazać że będzie coś fajnego z aktualnym rocznikiem technologicznym lub też zbije trochę cenę poprzednika.

Ciekawe czy ktoś na forum czeka też na ten sprzęt.
Awatar użytkownika
Mawgan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 22 maja 2023, 17:23

Re: Drukarka stół 300m do insertów gier planszowych. help.

Post autor: Mawgan »

Postanowione.
Elegoo Neptune 4 Pro jak się spodoba drukowanie to BambuLab i ewentualnie wtedy coś z większym stołem jak mi bardzo po drodze będzie trzeba.

Przemyślałem sprawę.
Rzeczywiście miażdżąca większość rzeczy do swoich kolekcji gier będzie poniżej 300mm więc lepiej kupić coś co będzie ciut lepiej śmigać i miało lepszy czas druku. Dziękuję za porady.
Tu też rafly ma rację:
rafly pisze: 24 maja 2023, 19:55 W trakcie druku może się coś wydarzyć, a dokładnie to pierdylion rzeczy, a to 1/3 takich wydruków pójdzie do kubła, a to stracisz dwie rolki filamentu na jedno takie ciut inne pudełeczko, a to jak zapuścisz więcej i coś się sp..li w międzyczasie to stracisz kolejne pół roki filamentu. Po refleksji zauważysz, ze tracisz mniej więcej 3x więcej czasu niż myślałeś a to duże jeszcze trzeba mnożyć x4. itp. itd. Do takiej mikroprodukcji kilkunastu elementów na jednej patelni to trzeba mieć pewną drukarkę, dobrze przetestowane modele, przetestowany, dobry i pewny filament, wszystko musi hulać i gwizdać to wtedy to ma sens. Z drugiej strony, przyznaję Ci rację, te duże drukarki są w takich cenach, że za ta opcję można dorzucić 200 zł i zawsze jest w odwodzie a czy większe będzie warto drukować to się sam przekonasz w trakcie akcji. Dlatego nie odwodzę Cię od zakupu takiej drukarki, sam tak zrobiłem i nie żałuję bo czasem te 300 czy 400 się przydaje ;)
Lepiej zdrukować każde pudełeczko osobno na pewniaka niż puścić tacę produkcji i po dniu się skapować że coś poszło nie tak.
Dołożyć zawsze można później, to nie są jakieś straszne pieniądze jeśli chodzi o drukarki do 2k
Awatar użytkownika
Mawgan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 22 maja 2023, 17:23

Re: Drukarka stół 300m do insertów gier planszowych. help.

Post autor: Mawgan »

Czy ktoś kojarzy jak jest z cłem teraz?
Bo teraz do Polski zamawiać nie można jeszcze cena: 299$
W lipcu z magazynów EU będzie cena 315$
Czy można liczyć że dojdzie jeszcze cło?
U 3d Jake będzie za 1.533,00 zł dostawa do 8 sierpnia.
Kiedyś ze Szwajcarii mi doliczyli za koszulki takie cło że masakra więc dopytuję : )

ps: czy polecacie od razy filamenty od nich brać? Cenowo dobrze chyba wychodzą.
ps2: czy pasuje od razu jakieś zapasowe części kupować? Np jakieś dysze?
bukszpryt
Postów w temacie: 5
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Drukarka stół 300m do insertów gier planszowych. help.

Post autor: bukszpryt »

o ile dobrze pamiętam, elegoo wysyła z magazynu w rzeszy , więc wszystko się odbywa wewnątrz ue. płacisz tyle ile masz w cenniku i już.
rastula
Postów w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 05 lip 2023, 16:16
x 1

Re: Drukarka stół 300m do insertów gier planszowych. help.

Post autor: rastula »

pozdrawiam kolegę planszowkowca :)/

trochę się zapytam, jako posiadacz kilkuset pudełek z grami....jaki sens ma drukowanie segregatora w jednym kawałku? najlepsze, najpraktyczniejsze są te modułowe, które wycugadz na stół. apokojnie do druku w standardzie 22x22... a pieniądze na inne parametry drukarki przeznaczyć (szybkość,bwyzsza temperatura)...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”