Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Jakość druku Cię nie zadowala?
Robas1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 8
Rejestracja: 25 maja 2023, 13:34
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Artillery Hornet

Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: Robas1 »

Cześć,

jestem zupełnie nowy w tym hobby i mam za sobą dopiero parę (udanych i nieudanych) wydruków.

Generalnie mam problem z podginaniem (warping) się wydruku w początkowych warstwach (próbowałem już zmiany temperatury stołu 55, 60, 65), czyściłem stół alkoholem izopropanolowym, dodawałem obwódkę (8 linii) wokół drukowanego przedmiotu, aby lepiej trzymał się stołu. Generalnie poprawa jest, ale jeszcze brzegi są lekko podwinięte.

Ustawiałem temp. wydruku PLA za pomocą wieży temperaturowej i wyszło mi, ze najbardziej optymalna jest temperatura 200 st C. (filament ten: https://allegro.pl/oferta/filament-3dac ... MjRkNWU%3D ).

Chcę wydrukować taką miniaturową "skrzynkę do napojów" do przechowywania baterii AA, AAA
01 20230525_080907.jpg
i o ile podstawa i zasadnicza część skrzynki drukuje się ok (poza podginaniem podstawy),
02 20230525_080833.jpg
o tyle "schody" zaczynają się, gdy zaczyna się drukować ta bardziej ażurowa część skrzynki. W moim pierwszym wydruku z Cura, przy standardowych ustawieniach, skrzynka wydrukowała sie prawie cała, ale bez najwyższej jej części (za którą normalną skrzynkę do napojów się chwyta) - tu pojawiła się ogromna plątanina nitek filamentu), o tyle przy wczorajszym wydruku z IdeaMaker cała część ażurowa (a nawet dodałem podpory) zupełnie się nie wydrukowała.
03 20230525_080722.jpg
Filament (popychany i cofany przez te koła zębate - extruder, tak?) w ogóle przestał wypływać z dyszy (ruchy drukarki w tej części wydruku są bardzo krótkie i szybkie), a kółka zębate zaczęły przeskakiwać i chrobotać.
04 20230525_080819.jpg
Bardzo Was proszę o poradę co robię źle.

Ustawiania dla mojej drukarki podebrałem stąd https://3dprintbeginner.com/wp-content/ ... ginner.zip i zmieniłem tylko temp. na 200 st C, dodałem tą obwódkę ("Tylko Brim") oraz podpory.

Może prędkość druku tych górnych warstw jest za szybka? Albo retrakcja za duża? Jaka powinna być w takim razie?

W razie potrzeby mam zdjęcia wszystkich ustawień w IdeaMaker i chętnie wkleję zdjęcie
05 20230525_081312.jpg
06 20230525_081302.jpg
07 20230525_081223.jpg
PYTANIE jeszcze: do czego służy to pokrętełko przy module podającym filament do rurki (extruder tak)? Do dociśnięcia filamentu do kółek, które go podają dalej?
08 20230525_080754.jpg
BARDZO proszę Was o pomoc i wyrozumiałość dla laika.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 781
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 448

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: majek »

Chyba coś Ci nie wyszło z dodaniem zdjęć, zobacz na viewtopic.php?f=22&t=2109
J.A.
Postów w temacie: 2
Posty: 228
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: J.A. »

Użyj kleju. Są specjalne do wydruków 3D, ale też może być i biurowy w sztyfcie, albo nawet lakier do włosów. Nie próbowałem tych ostatnich, to info z internetu i tego forum.
A zdjęcia się nie załadowały.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Robas1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 8
Rejestracja: 25 maja 2023, 13:34
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Artillery Hornet

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: Robas1 »

Nie wiem dlaczego nie załadowały się, bo robiłem to tak jak na innych forach. Ale co gorsza nie mogę znaleźć przycisku do edytowania 1-szego posta, żeby to poprawić.
Brak możliwości deycji posta.jpg
Teraz zrobiłem dokładnie tak jak wcześniej i zdjęcie się o dziwo pojawiło.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: dziobu »

[OT]
Robas1 pisze: 25 maja 2023, 15:43Nie wiem dlaczego nie załadowały się, bo robiłem to tak jak na innych forach.
Może się coś skaszaniło po drodze. Zdarza się.
Robas1 pisze: 25 maja 2023, 15:43Ale co gorsza nie mogę znaleźć przycisku do edytowania 1-szego posta, żeby to poprawić.
Bo tu nie ma takiej opcji. Tj jest ale w wybranych kategoriach.

Na szczęście prężnie działająca administracja robi tak żeby było dobrze ;)


Wrzuciłem zdjęcia do pierwszego posta.
majek
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: Andrzej_W »

Do poprawy adhezji stołu polecam kleik DD lub hegron żel do włosów z działu kosmetycznego.
Skoro przestało ci przepychać filament w głowicy po dużej ilości retrakcji to zacząć by trzeba od jej kalibracji.
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 6
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: Trolinka »

Co Wy z tym smarowaniem ciągle :>
Nic nie trzeba brudzić smarować :P Te stoły od artillery szklano-chropowate trzymają świetnie. Czysty + dobrze offset ustawiony. Może ma ciut za wysoko stąd słabo się chwyta stołu.
A zabiła Cię retrakcja czyli cofanie filamentu co by obniżyć ciśnienie i wycieki jak ma przelot bez druku czyli te kratki gdzie w sumie trzeba postawić kropkę raptem i na sucho przejechać w następne miejsce.
Zmniejszyć a najlepiej skalibrować retrakcję sobie i będzie gitara :P
bukszpryt
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Robas1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 8
Rejestracja: 25 maja 2023, 13:34
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Artillery Hornet

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: Robas1 »

Trolinka,
dzięki. Zrobię kalibrację retrakcji - i tak planowałem za pomocą wieży retrakcyjnej.
Czy teraz wg was mam zapchaną dyszę? Będę musiał ją jakoś przeczyścić, czy sama się udrożni po podgrzaniu?

Są jakieś proste, sprawdzone sposoby, na odetkanie dyszy?

I jeszcze jedno pytanie: zrobiłem test filamentu za pomocą wieży temperaturowej. Z oględzin wynikało mi, ze najlepszy wydruk jest przy 200, ew 205 stopni.
Ale jak zacząłem odłamywać poszczególne poziomy, to najmocniej najlepiej, były zespolone pomiędzy poziomami 190 i 195. Na 190 trochę zwisało nitek pod tą belką, więc 190 raczej odpada.
Czym powinienem się bardziej kierować? Wyglądem (200/205), czy siłą połączenia (195 st C)?
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 6
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: Trolinka »

To raczej nie dysza tylko powyżej, retrakcja cofnęła roztopiony filament do zimnej strefy gdzie stwardniał i się zaczopował :> Trzeba by próbować igła 0.4 czy może sztywniejsze wiertełko 0.4 raczej i wypchać do góry po wyciągnięciu rurki.. Albo podgrzać do 240-250 stopni na górze też trochę cieplej się zrobi zmięknie i próbować. Tylko nie grzać więcej bo tam pewnie ptfe rurka to te 260-270 wytrzyma max i się zacznie deformować Jak nie to trzeba będzie rozbierać pewnie żeby mieć łącznik lepiej dostępny. Nie wiem, nigdy tak nic nie zatkałem :P Pewnie ktoś to przechodził i napisze howto z doświadczenia mądrzejsze :-)
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Robas1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 8
Rejestracja: 25 maja 2023, 13:34
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Artillery Hornet

Re: Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera

Post autor: Robas1 »

Dzięki. A podpowiesz coś z doświadczenia z tą temperaturą? Jaką wybrać? Raczej 200 - 205, czy te 195?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”