Narzędzie DYI do gładzenia wydruków

Czyli wszystko to co dzieje się po zdjęciu wydruku ze stołu...
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 4
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Narzędzie DYI do gładzenia wydruków

Post autor: kometes »

Kiedyś podpatrzyłem jak zrobić narzędzie do renowacji kolb broni, konkretnie do usuwania powłok lakierniczych, jest takie coś łatwo zrobić i okazało się, że świetnie usuwa twarde lakiery, wygładza drewno bez szlifowania (co jest duża zaletą), a także rewelacyjnie sprawdza się w wygładzaniu wydruków wszelkiej maści, w porównaniu do papieru ściernego idzie z 10 razy szybciej a powierzchnia ma gładką fakturę.
Niedawno sobie zrobiłem większy "skrobak" bo robiłem renowację taboretu, sąsiad starej daty przechodząc zatrzymał się i spojrzał na narzędzie wykonane ze szpachlówki (moja miała postać prostokątnej blaszki z niewielką nakładką z plastiku na jednej z krawędzi) i zapytał "cyklina?" - kojarzyłem cyklinę z urządzeniem mechanicznym, więc odparłem że chyba nie, a on wziął do ręki mój skrobak, paznokciem sprawdził czy jest pewna specjalna "krawędź" i stwierdził, że dawniej się takimi skrobakami, ręcznie, cyklinowało parkiety. Okazało się, że takie narzędzia są łatwo dostępne pod tą nazwą, w różnych kształtach i wielkościach.
Ale pokażę, jak wykonać łatwo taką cyklinę samemu, łatwo i szybko, z gwarantowanym efektem.
Potrzebne będzie: szpachlówka lub fragment cienkiej blaszki najlepiej sprężystej (z miękkiej blachy też da się, ale będzie się szybciej tępić), pilnik gładzik lub drobna osełka czy papier ścierny na płaskiej powierzchni, wiertło HSS "białe" ok 8mm (im gładsza powierzchnia na chwycie tym lepiej)
Poniżej rysunek.
1. Ostrzymy blaszkę na kąt 30-40 stopni, i pozbywamy się tzw. "drutu" który tworzy się na krawędzi (zaznaczony na niebiesko),
2. Chwyt wiertła dociskamy do naszego ostrza pod kątem prostym, i przesuwamy wzdłuż krawędzi kilka razy, mocno dociskając.
3. Powstaje w ten sposób ostrze zawinięte w charakterystyczny sposób, dzięki jego geometrii skrobanie jest b. efektywne.
Gotowe.
Używanie wymaga nieco wprawy, ale generalnie jest to bardzo proste narzędzie w obsłudze. Gorąco polecam.
skrobak.jpg
denior, fyme, dziobu
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3223
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Narzędzie DYI do gładzenia wydruków

Post autor: morf »

Zdjęcie nie raz "mówi" wiecej niz tysiąć słów :)
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Narzędzie DYI do gładzenia wydruków

Post autor: dziobu »

@morf
Jakoś tak to wychodzi:
q1.jpg

@kometes
Nie zdzierasz tym warstw? Jak rozumiem, to działa tylko do płaskich powierzchni? Takich lekko obłych już nie ogarniesz?
morf
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Narzędzie DYI do gładzenia wydruków

Post autor: Andrzej_W »

Jak sobie czasem podglądam yutubowych stolarzy to cykliną robią zaokrąglenia ale pewnie jakieś skomplikowane kształty może być ciężko
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3223
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Narzędzie DYI do gładzenia wydruków

Post autor: morf »

Ja tam nadal nie ogarniam jak to narzędzie ma wyglądać :)
To ma byc podobne do czegos takiego?
chrome_jyPEC0w1yk.png
(zdjecie z allegro: https://allegro.pl/oferta/comensal-recz ... 0668510799)

Jak czyms takim "wygładzić" cokolwiek?
Dobrze ze dziobu podpowiedział ze chodzi o "dżyletki" xD
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Narzędzie DYI do gładzenia wydruków

Post autor: Andrzej_W »

Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 4
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Narzędzie DYI do gładzenia wydruków

Post autor: kometes »

Kształt blaszki może być bardzo różny. Od prostokąta, przez "jajko", aż po kształt taki jak na obrazku:
Zrzut ekranu (113).jpg
Zrzut ekranu (113).jpg (14.53 KiB) Przejrzano 1117 razy
To zdaje się, jest cyklina stosowana w lutnictwie.
W naszym przypadku, z racji tego że robimy niewielkie przedmioty, cykliny mogą być bez żadnych uchwytów, wystarczająco wygodnie się trzyma taką blaszkę w dłoni. Robota jest lekka i łatwa.
Płaską można zrobić powierzchnie płaskie jak i wypukłe, wklęsłych się już nie da. Oczywiście wypukłe powierzchnie najlepiej i najłatwiej robić cykliną o krawędzi łukowatej wklęsłej.
Warstwy siłą rzeczy się zdziera, czy raczej ścina/skrobie. Cyklinę do wydruków zrobiłem z długiego prostokątnego otwieraka do telefonów z blachy nierdzewnej. Gdzieś mi się zawieruszył, jak znajdę, to wrzucę zdjęcie.
Awatar użytkownika
rafly
Postów w temacie: 7
Posty: 206
Rejestracja: 04 paź 2022, 21:08
x 113

Re: Narzędzie DYI do gładzenia wydruków

Post autor: rafly »

Technika jest znana, byl gdzies nawet tutorial na yt jak golic wydruki. Sek w tym, ze po tym zostaja i tak slady i wyglada to na ciosane recznie wiec nie wiem jaka korzysc z tego. Jesli pozniej sie wygladzi rozpuszczalnikiem dichlorometylenem pla, acetonem abs asa, ipa pvb itp etc to rozumiem, moze dzialac ale najlepiej pod rozpuszczalnik drukowac poprostu z warstwa 0,1 i wydruki sa super.

Edit: https://www.youtube.com/watch?time_cont ... e=emb_logo
FDM: Creality CR-10 Smart Pro, Raise E2, RatRig v-core 500
DLP/LCD: Wanhao Duplicator D7, Anycubic Photon Ultra, Creality Halot Mage
https://www.printables.com/pl/@RflStcn_1422713
:piwo:
Awatar użytkownika
rafly
Postów w temacie: 7
Posty: 206
Rejestracja: 04 paź 2022, 21:08
x 113

Re: Narzędzie DYI do gładzenia wydruków

Post autor: rafly »

Z tym, ze przy 0,1 to nie wiem po co wygładzać, zbliżamy się do struktury porównywalnej z np. Odlewanym „barankowym” plastikiem.
Załączniki
6DF74CA5-F375-402D-AE1D-BE5667446215.jpeg
FDM: Creality CR-10 Smart Pro, Raise E2, RatRig v-core 500
DLP/LCD: Wanhao Duplicator D7, Anycubic Photon Ultra, Creality Halot Mage
https://www.printables.com/pl/@RflStcn_1422713
:piwo:
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 4
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Narzędzie DYI do gładzenia wydruków

Post autor: kometes »

rafly pisze: 03 cze 2023, 15:02 Technika jest znana, byl gdzies nawet tutorial na yt jak golic wydruki. Sek w tym, ze po tym zostaja i tak slady i wyglada to na ciosane recznie wiec nie wiem jaka korzysc z tego.

Widocznie osoba która robiła tutorial, nie bardzo wiedziała, jak się do tego zabrać :unknown:
Chemią się bawić nie lubię, a ze wszystkich metod mechanicznych ta jest najszybsza i wg mnie, daje najlepsze efekty. Może wieczorem coś wrzucę, wydruk np. Marvina przed i po
morf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Postprocessing”