Z warstwy na warstwę gorzej Biqu H2

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Iluzioner
Postów w temacie: 14
Posty: 30
Rejestracja: 26 wrz 2022, 00:41
x 3

Z warstwy na warstwę gorzej Biqu H2

Post autor: Iluzioner »

Siemka,
Mam problem z warstwami w drukarce diy z biqu h2 v2. Pierwsza warstwa wychodzi idealnie i jestem z niej zadowolony, ale z warstwy na warstwę jest coraz gorzej. Na trzeciej warstwie już zaczyna nadlewać filamentu i robi się papka :/ Kalibracja ekstrudera była robiona i wychodzi równe 100mm na zadane 100mm. Moja diagnoza to prąd zbyt wysoki, ale już go mocno zniżyłem. Config klippera poniżej. Na stepstiku ustawiłem 0,45V potencjometrem . Mierzone multimetrem. Na początku było ustawione 1,2V na stepstiku i w configu 0,8. Przy tych prądach silnik drastycznie się grzał. Przy obecnych ustawieniach grzeje się mniej, ale efekty w wydrukach takie same. Szukałem po forach rozwiązań, ale w tych przypadkach zmniejszenie prądu wystarczyło i problem zanika, a u mnie dalej jest :/

Kod: Zaznacz cały

[tmc2209 extruder]
uart_pin: PF2
run_current: 0.450
hold_current: 0.300
stealthchop_threshold: 999999
Załączniki
2.jpg
1.jpg
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 781
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 448

Re: Z warstwy na warstwę gorzej Biqu H2

Post autor: majek »

Może masz za duży flow i za wysoko dyszę względem stołu? - wtedy pierwsza warstwa wychodzi dobrze, ale pozostałe są przelane i im wyżej tym gorzej.
Przy okazji może być też za wysoka temperatura i się rozlewa, do tego może też być problem z chłodzeniem.
Jest kilka opcji do sprawdzenia.

Nie napisałeś jaki materiał i w jakiej temperaturze drukujesz, na innym materiale jest tak samo?
Awatar użytkownika
Iluzioner
Postów w temacie: 14
Posty: 30
Rejestracja: 26 wrz 2022, 00:41
x 3

Re: Z warstwy na warstwę gorzej Biqu H2

Post autor: Iluzioner »

Temperatury nie biorę pod uwagę, ponieważ mam ją bardzo dopracowane. To wydruk z easy petg. 235 extruder i 70 stół i drukuje tak na różnych drukarkach przez około rok i jakość wydruków jest bardzo dobra. Chłodzenie też bym odpuścił bo drukowałem takie kostki na początku jak kupowałem tą h2ke i bez nawiewu było ok. Sprawdzę ten flow, bo w sumie tego nie ruszałem, a może w tym jest problem.
Awatar użytkownika
Iluzioner
Postów w temacie: 14
Posty: 30
Rejestracja: 26 wrz 2022, 00:41
x 3

Re: Z warstwy na warstwę gorzej Biqu H2

Post autor: Iluzioner »

jak sobie drukuje model testujący flow rate to wszystko idealnie (zdjęcia)
po tym wydruku wrzuciłem benchy na tym czarnym petg i znów na ścianach góry i doliny....
Załączniki
12.jpg
1.jpg
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 1
Posty: 422
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 164

Re: Z warstwy na warstwę gorzej Biqu H2

Post autor: denior »

Może coś z osią Z
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
Marcin1337
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 20 maja 2023, 14:42

Re: Z warstwy na warstwę gorzej Biqu H2

Post autor: Marcin1337 »

Z raczej nie gra tu roli. Jakby był z nią problem to byłoby to widać na tym wydruku czarnym. Puściłem też teraz wydruk z ABS aby sprawdzić na jeszcze innym filamencie czy problem się powtarza. No i problem się powtarza 😐 zdjęcie w załączniku. Jak nie flow rate, jak nie prądy to co? Dziwne jest to że na trybie wazy wydruk wychodzi idealnie z rowniutką warstwą a w trybie normalnym rzyga tym materiałem losowo🥹 No mówię ekstruder wykalibrowany, ustawienia slicera dopracowane bo używam takich bez zmian bardzo długo. Takiego problemu jeszcze nie miałem 😢
Załączniki
IMG_20230603_222406.jpg
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 781
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 448

Re: Z warstwy na warstwę gorzej Biqu H2

Post autor: majek »

Iluzioner pisze: 03 cze 2023, 16:54 Temperatury nie biorę pod uwagę, ponieważ mam ją bardzo dopracowane.
Ale kalibrowałeś temperatury na tej drukarce z tym hotendem? Bo termistory są różne i rozjazd temperatury jaką pokazuje drukarka, a rzeczywistość, to całkiem dwie różne rzeczy i potrafi się to różnić o kilkadziesiąt stopni.
Poza tym na jednym hotendzie np. z rurką ptfe po zmianie na bi-metal też potrafi wzrosnąć skuteczność grzania filamentu i temperatura zadana wtedy powinna być mniejsza, bo inaczej cieknie i się rozpływa.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1570
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 344

Re: Z warstwy na warstwę gorzej Biqu H2

Post autor: Jarewa »

A jak retrakcja? Bo mam Biqu H2O a to podobne konstrukcje, i zauważyłem że ma bardzo duży luz na zębatkach.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 620
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 253

Re: Z warstwy na warstwę gorzej Biqu H2

Post autor: Rozarh »

A może masz krótki czas podtrzymania prądu na silnikach i źle dobrane ustawienie Z?
Chodzi o to, że jeśli oś Z na warstwie stoi "w połowie" kroku to po wyłączeniu napięcia opada na pełny krok. Niby nic, ale wtedy dystans się minimalnie zmniejsza. Efekt jak gubienia kroków.
Przelicz to, albo sprawdź na kalkulatorze prusy: https://blog.prusa3d.com/pl/kalkulator- ... timallayer
Na tej cienkiej ramce do efektu nie dochodzi, bo za krótko oś Z stoi i silniki się nie wyłączają.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Iluzioner
Postów w temacie: 14
Posty: 30
Rejestracja: 26 wrz 2022, 00:41
x 3

Re: Z warstwy na warstwę gorzej Biqu H2

Post autor: Iluzioner »

Rozarh pisze: 04 cze 2023, 00:28 A może masz krótki czas podtrzymania prądu na silnikach i źle dobrane ustawienie Z?
Chodzi o to, że jeśli oś Z na warstwie stoi "w połowie" kroku to po wyłączeniu napięcia opada na pełny krok. Niby nic, ale wtedy dystans się minimalnie zmniejsza. Efekt jak gubienia kroków.
Przelicz to, albo sprawdź na kalkulatorze prusy: https://blog.prusa3d.com/pl/kalkulator- ... timallayer
Na tej cienkiej ramce do efektu nie dochodzi, bo za krótko oś Z stoi i silniki się nie wyłączają.
to jest dość ciekawe i w sumie się nad tym nie zastanawiałem. Po czasie może opaść, nazbiera się filament później silnik znów podnosi stół w górę i rozsmarowuje "luźny" filament. Jutro to sprawdzę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”