Zmiana kierunku przy drukowaniu tulejki

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
TvWidget
Postów w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 15 maja 2023, 20:23
x 1

Zmiana kierunku przy drukowaniu tulejki

Post autor: TvWidget »

Używam slicera Cura. Załóżmy, że drukuję tulejkę o średnicy 15mm i grubości ścianki 1mm.
Domyślnie drukarka wykonuje na przemian dwa ruchy po okręgu. Jeden zgodny ze wskazówkami zegara a drugi przewiny. Na wydruku widać miejsce zmiany kierunku. Reszta jest jak na moje potrzeby jest idealna. Czy w ustawieniach slicera można coś zmienić aby nie było zmiany kierunku ruchu ?
cieplok
Postów w temacie: 1
Posty: 55
Rejestracja: 17 lis 2020, 14:55
x 28

Re: Zmiana kierunku przy drukowaniu tulejki

Post autor: cieplok »

Nawet jesli uda Ci sie pozbyc zmiany kierunku to i tak pozostanie miejsce zmiany warstwy na nastepna - tak zwany szew. Jesli to co drukujesz to tylko tulejka i masz tylko dwie scianki to mozesz sprobowac wydrukowac w trybie wazy, wtedy wydruk bedzie szedl jednym ciagiem bez przerw na zmiane warst. Wypadaloby wtedy podbic szerokosc sciezki zeby pojedyncza scianka byla wystarczajaco grube, jednak nie mozna przesadzic, max to 1.5x rozmiar dyszy. A najlepiej zalozyc jakas wieksza dysze, 0.6 lub nawet 0.8, wtedy dostaniesz natywnie szerokosc jaka teraz masz przy dwoch sciankach
TvWidget
Postów w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 15 maja 2023, 20:23
x 1

Re: Zmiana kierunku przy drukowaniu tulejki

Post autor: TvWidget »

Używam Cura 5.2.1 PL. Gdzie mogę znaleźć tryb wazy ? Czy ta opcja nazywa się "spiralizuj zew. kontur" ?
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 1
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: Zmiana kierunku przy drukowaniu tulejki

Post autor: epon »

TvWidget pisze: 04 cze 2023, 20:36 Używam Cura 5.2.1 PL. Gdzie mogę znaleźć tryb wazy ? Czy ta opcja nazywa się "spiralizuj zew. kontur" ?
Tak
H-bot w ciągłej budowie
TvWidget
Postów w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 15 maja 2023, 20:23
x 1

Re: Zmiana kierunku przy drukowaniu tulejki

Post autor: TvWidget »

Testowałem tryb wazy. W przypadku PP nitka tworzywa z jakiej tworzony jest wydruk ma równą grubość. Nawet pod mikroskopem jest idealna. Dla PLA jest inaczej. Występują permanentne fluktuacje grubości. Tzn. ścianka makroskopowo jest równa ale optycznie nie wygląda tak ładnie jak dla PP. Nie jestem pewny ale wydaje mi się, że te fluktuacje rosną wzdłuż osi Y.
W przypadku wydruku bez włączonego trybu wazy ściany są co prawda grubsze ale dla widać równe i ładne linie z jakich się składa. Co potencjalnie mogę zmienić aby zniwelować opisany efekt w trybie wazy ?
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 2
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Zmiana kierunku przy drukowaniu tulejki

Post autor: Fest »

Na początek zmienić filament, może jest nierówny?
TvWidget
Postów w temacie: 4
Posty: 29
Rejestracja: 15 maja 2023, 20:23
x 1

Re: Zmiana kierunku przy drukowaniu tulejki

Post autor: TvWidget »

Te fluktuacje są zbyt drobne by mogły być spowodowane nierównym filamentem. Tzn. na 1 mm nitki jest ich kilka.
Po przeprowadzeniu szeregu eksperymentów rozwiązaniem okazało się zmniejszenie temperatury druku z 200 do 190 st.
lukk
Postów w temacie: 2
Posty: 272
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 137

Re: Zmiana kierunku przy drukowaniu tulejki

Post autor: lukk »

nie wiem czy już to robiłeś, ale potestuj też drukowanie z różnymi grubościami linii. Nawet bez zmiany dyszy, jeśli drukujesz na 0.4 to spokojnie możesz ustawić grubość linii 0.6 a nawet 0.8, tylko kwestia jak szybko Twój hotend topi materiał, czasem wtedy trzeba ograniczyć szybkość drukowania. W trybie wazy zazwyczaj drukuję wiekszą szerokością niż rozmiar dyszy, wtedy linie są takie sprasowane razem i model jest wytrzymalszy.
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 2
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Zmiana kierunku przy drukowaniu tulejki

Post autor: Fest »

Kolega używa cura, tam jest odwrotnie niż w PS. Podaje się odległość pomiędzy środkami linii.
lukk
Postów w temacie: 2
Posty: 272
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 137

Re: Zmiana kierunku przy drukowaniu tulejki

Post autor: lukk »

też używam i pisze o Curze. Podaje się line width i na podstawie tego zmieniana jest ilość wytłaczanego materiału i odległość między środkami linii.
W sumie czasem przy zmianie dyszy nawet nie zmieniam tego w ustawieniu "prepare" tylko w istniejących profilach zmieniam właśnie "line width". Wychodzi na to samo, a zmiana w "prepare" pomogłaby tylko stworzyć odrębne profile do różnych rozmiarow dyszy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Slicery”