Dziwne dźwięki przy szybkich ruchach

Jakość druku Cię nie zadowala?
Columbiano
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 08 cze 2023, 16:44

Dziwne dźwięki przy szybkich ruchach

Post autor: Columbiano »

Jak w tytule, kiedy drukuje się jakikolwiek obiekt i drukarka wykonana szybki ruch w jakimś kierunku pojawia się coś a'la skrzypienie, jakby obcierało coś. Od nowości tak jest, ale drukuje wszystko całkiem dobrze.

https://youtu.be/thuQKAMT-p0

Na końcu nagrania dobrze to słychać.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1570
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 344

Re: Dziwne dźwięki przy szybkich ruchach

Post autor: Jarewa »

Podejrzenie pada na uszkodzone łożyska w silniku albo na spreadCycle jak sterowniki to tmc.
Columbiano
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 08 cze 2023, 16:44

Re: Dziwne dźwięki przy szybkich ruchach

Post autor: Columbiano »

Jakie kroki poczynić, żeby to lepiej ogarnąć? Skąd części brać itd? Nie jestem za bardzo obeznany w temacie.

Dzieje się to dosłownie tylko przy szybkich ruchach. Kiedy drukowane są miejsca blisko siebie, wszystko jest bardzo ciche.
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 1
Posty: 422
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 164

Re: Dziwne dźwięki przy szybkich ruchach

Post autor: denior »

Łożyska silnika, ostatnio przerabiałem , w enderze pasują z rolek, ale musisz sobie wydrukować ściągacz do koła pasowego, jest gdzieś na thingverse
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
Columbiano
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 08 cze 2023, 16:44

Re: Dziwne dźwięki przy szybkich ruchach

Post autor: Columbiano »

Rozumiem, że te łożyska można samemu wymienić? Serio zielony jestem, więc gdyby mógł ktoś wytłumaczyć bardziej, to będę mega wdzięczny :)

Edit: I czy drukując w ten sposób może się coś na stałe uszkodzić?
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Dziwne dźwięki przy szybkich ruchach

Post autor: Adinfo »

Columbiano pisze: 08 cze 2023, 21:53Rozumiem, że te łożyska można samemu wymienić? Serio zielony jestem, więc gdyby mógł ktoś wytłumaczyć bardziej, to będę mega wdzięczny :)
Edit: I czy drukując w ten sposób może się coś na stałe uszkodzić?
Postaraj się "wyłapać" co wydaje ten dźwięk - czy silnik, czy rolka po przeciwnej stronie osi, czy dysza nie zahacza o wydruk - czy to ze stołu czy z osi X gdzie jest ekstruder. Może być że łożysko w rolce poszło a nie w silniku, dlatego zanim zaczniesz to wszystko rozkręcać warto było by określić skąd dobiega ten dźwięk - wiem, że to czasem trudne do stwierdzenia.

Po filmie wynika, że raczej w X, ale sprawdź.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Dziwne dźwięki przy szybkich ruchach

Post autor: Kopytko »

Poprzykładaj palec do wentylatorów, bo brzmi to jak rozwalone tulejki na wentylatorach. Obudowy ekstrudera itp. Zanim zaczniesz silniki rozbierać, wątpliwe żeby to był silnik.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Columbiano
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 08 cze 2023, 16:44

Re: Dziwne dźwięki przy szybkich ruchach

Post autor: Columbiano »

Bardzo trudne do określenia, mimo że ucho przykładam :D Ale wykluczyć mogę to, że dysza zahacza o wydruk (ponieważ gdy się to dzieje, dźwięk jest zgoła inny), kiedy przesuwam stół "na sucho", jak również środkową część, z której wychodzą wydruki (poziomo), to dźwięki też są całkiem inne. Wychodzi na to, że to właśnie z tej środkowej części (ekstruder?) dochodzą te dźwięki. Według mnie to jest dźwięk, jak kiedyś w mechanizmach z plastikowymi zębatkami przeszkodziło się im w działaniu i zaciął się, mimo że chciał iść. Wtedy występowało podobne "terkotanie" jak w tym wypadku.

Więc jeżeli wszyscy mają rację, to powinienem rozkręcić silnik, który jest w tym żółtym ekstruderze po środku i wymienić łóżysko? Sam silnik z tego co widziałem to koszt około 90 zł, więc nie jest źle, jakby co.

Edit: zatrzymywałem wentylatory i nadal występował ten dźwięk
Columbiano
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 08 cze 2023, 16:44

Re: Dziwne dźwięki przy szybkich ruchach

Post autor: Columbiano »

Chyba mam winowajcę, kiedy przesuwam w osi X o dowolną długość występuje ten dźwięk (w sensie za pomocą opcji na wyświetlaczu), ale tylko z założonym ekstruderem (chyba dobrze opisuje ten element). Kiedy był zdjęty, dźwięk nie występował. Przy przytrzymaniu żółtej obudowy jest bardziej stłumiony. Jak to wyregulować?
Columbiano
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 08 cze 2023, 16:44

Re: Dziwne dźwięki przy szybkich ruchach

Post autor: Columbiano »

Widzę, że nie mogę edytować poprzedniego postu, kiedy ściskam żółtą obudowę na samym dole w kierunku środka, wtedy dźwięk zmienia się diametralnie. Wychodzi na to, że te drgania przenoszą się chyba na plastik i stąd taki, a nie inny dźwięk. Jednak na wszystkich recenzjach, każdy mówi, że drukarka mega cicha, i faktycznie tak jest, dopóki nie przenosi się w osi X szybszym tempem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”