Kilka probelmów z kalibracją

Jakość druku Cię nie zadowala?
gwidon777
Postów w temacie: 7
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Kilka probelmów z kalibracją

Post autor: gwidon777 »

Rozarh pisze: 12 cze 2023, 08:25 W pliku Configuration_adv.h zmodyfikuj ustawienie:

Kod: Zaznacz cały

#define Y_HYBRID_THRESHOLD     100
na wartość powyżej 160.

Kolega pisał, że powyżej 2A sterownik przejdzie na spreadCycle, który jest głośny. Powyżej prędkości podanej w tym parametrze też to zrobi :)

Jeśli silnik nie gubi kroków to prądu nie podnoś. 1A na ten stół wystarczy.
No chyba pomogło! Testy "na sucho" to znaczy wpisując ręcznie komendy wyszły obiecująco przy 50 000 mm/min nic nie brzęczy.
I teraz dziwna sprawa.
W marlinie mam ustawione:

#define X_HYBRID_THRESHOLD 300 // [mm/s]
#define X2_HYBRID_THRESHOLD 300
#define Y_HYBRID_THRESHOLD 300
#define Y2_HYBRID_THRESHOLD 300

A kiedy wybrałem na wyświetlaczu drukarki ustawienia Hybrid Threshold to dla X i Y były dziwne wartości 42 czy coś takiego.
Zmieniłem na 190 i po zresetowaniu drukarki jest 192. Czy to normalne, że to samo się zmienia?

Ogólnie dzięki wielkie za pomoc.
gwidon777
Postów w temacie: 7
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Kilka probelmów z kalibracją

Post autor: gwidon777 »

Mam jeszcze jeden problem z tą drukarką. Jak tu kurrrr.... uruchomić czujnik końca filamentu?
Przejrzałem kilka filmików i wygląda to na mega proste. Montuję czujnik podłączam do płytki we wtyczkę E0DET, odznaczam w Marlinie i tyle.
W praktyce to gówno nie chce działać. Może coś spaliłem po drodze ale pomijając czujniki (wykluczam wadliwe działanie czujnika/switcha poprzez ręczne zwieranie pinów) jeśli ustawię tak:

#define FILAMENT_RUNOUT_SENSOR
#if ENABLED(FILAMENT_RUNOUT_SENSOR)
#define FIL_RUNOUT_ENABLED_DEFAULT true // Enable the sensor on startup. Override with M412 followed by M500.
#define NUM_RUNOUT_SENSORS 1 // Number of sensors, up to one per extruder. Define a FIL_RUNOUT#_PIN for each.
//#define FIL_RUNOUT1_PIN P1_26
#define FIL_RUNOUT_STATE HIGH // Pin state indicating that filament is NOT present.
#define FIL_RUNOUT_PULLUP // Use internal pullup for filament runout pins.
//#define FIL_RUNOUT_PULLDOWN // Use internal pulldown for filament runout pins.
//#define WATCH_ALL_RUNOUT_SENSORS

Przypomnę, że płytka to SKR 1.4 Turbo. Takie same problemy miałem z SKR2 ale później zamontowałem tam smart sensor od BTT i ten o dziwo działa.

Czyli mam włączony pullup na pinie 1.26 to sterownik powinien zauważyć zmianę stanu na pinie 1.26 po podłączeniu go do masy. No i nie zauważa...
We wklejonym kodzie mam odznaczoną definicję pinu 1.26 ale próbowałem obie opcje i nie działało.
Próbowałem odznaczać pullup, pulldown, próbowałem podłączać rezystor 10k i 4,7k zamiast i z PULLUP i nic z tego. Jedynie co działa to znaczy sterownik widzi zmianę stanu pinu 1.26 to kiedy podłączę go do +5v. Wtedy owszem zauważa i działa czujnik końca filamentu ale wtedy nie działa funkcja z-safe homing. Wogóle robi home X i Y i leci w dół akurat w miejscu gdzie nie ma stołu.
Drukarka działa bardzo fajnie. Wszystko wyszło ok. Wymaga dopieszczenia czyli głównie dobrania odpowiednich ustawień, żeby drukowała szybko ale dokładnie tylko ten czujnik jeszcze mnie wkur.... bulwersuje do tego stopnia, że mam objawy zespołu Tourette'a.

Próbowałem podłączać do E0DET, E1DET, PWRDET poza E0DET zawsze definiowałem odpowiedni pin, ponieważ tylko E0DET jest domyślnym pinem dla czujnika końca filamentu.

Próbowałem:
#define FIL_RUNOUT_STATE HIGH
#define FIL_RUNOUT_STATE LOW
Próbowałem:
#define FIL_RUNOUT_PULLUP // Use internal pullup for filament runout pins.
//#define FIL_RUNOUT_PULLDOWN
Próbowałem:
//#define FIL_RUNOUT_PULLUP // Use internal pullup for filament runout pins.
#define FIL_RUNOUT_PULLDOWN
- podłączenie pinu +5V do pinu wejściowego

Może ma ktoś jakiś pomysł?
gwidon777
Postów w temacie: 7
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Kilka probelmów z kalibracją

Post autor: gwidon777 »

Sam sobie odpowiem.
Może wcześniej wspomniałem, że mam zainstalowane TMC2209. Z tymi sterownikami jest taki problem, że z automatu wyłączają endstopy. Żeby nie wyłączały to trzeba odłączyć (wyciąć, wylutować, wygiąć) jeden z pinów. To był właśnie powód dla którego nie działał mi czujnik filamentu. Rozwiązaniem było wygięcie pinu w stepsticku od silnika extrudera.
65305045-2cfaa080-db50-11e9-8616-5071b27d9815.png
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”