Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
RevanitaPL
Postów w temacie: 82
Posty: 229
Rejestracja: 04 kwie 2023, 12:42
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bambu Lab P1P
x 127

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: RevanitaPL »

Ach, co do samego druku już dawno włączyłem ponownie AUX fan, po tym jak wykluczyłem że to on podwija mocno druki. Na noc będę puszczał kolejną część to już spróbuję z tą kompensacją na 0, bo brim jest duży, AUX jest włączony, i klej jest w użytku.
2x Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
RevanitaPL
Postów w temacie: 82
Posty: 229
Rejestracja: 04 kwie 2023, 12:42
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bambu Lab P1P
x 127

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: RevanitaPL »

roman pisze: 23 lip 2023, 14:37 To może być skutek wyłączenia nadmuchu AUX, wydruk się tak szybko nie chłodzi, tzn. chłodzi się wystarczająco by nawisy wychodziły, itp. Ale na tyle wolno, że kolejne warstwy kładzione są na takie, które jeszcze są ciepłe, tzn. takie które ten mały skurcz mają jeszcze przed sobą. Efekt jest taki, że dolna część wydruku stygnie "razem", tzn. wiele warstw razem, a razem mają już jakąś tam znaczącą tą siłe skurczu.

Jeśli tak jest, bo ja bym próbował:
- włączyć z powrotem AUX fan
- duży brim + kompensacje "elephant foot" na zero
- no i ten klej
- (opcjolanie) zwolnić druk nie na pierwszej warstwie, ale pierwszych kilku

I żeby było ciekawiej, ten duży nadmuch jest potrzebny właśnie na tych pierwszych warstwach (tzn. nie w sensie pierwszej czy drugiej, tylko pewnie tak do 1-2cm wysokości), bo tam bije ciepło od stołu i one zdecydowanie wolniej się chłodzą przez to.
Bardzo możliwe że znowu dałeś mi radę, która daje dość dobry rezultat. Na pierwszy rzut oka, ustawienie Elephant Foot na 0, dało mi trochę bardziej trzesącą się drukarkę, ale jednak sam druk wydaje się dzięki temu bardziej jednolity i gładki, choć kosztem bardziej matowej powierzchni. Ciężko mi ocenić pierwszą warstwę, ponieważ dopóki nie puszczę kolejnych trzech elementów, nie będę mógł zobaczyć czy ładnie się stykają. Zdecydowanie dam znać czy ten Elephant Foot na 0, przyniósł coś więcej niż rezultat estetyczny. Na pewno dzięki za pomoc, i wytłumaczenie co do czego, bo w taki sposób człowiek się uczy.
2x Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 13
Posty: 3234
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: morf »

Przeciez Elephant Foot Compensation dotyczy pierwszej warstwy więc dlaczego
dało mi trochę bardziej trzesącą się drukarkę
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
RevanitaPL
Postów w temacie: 82
Posty: 229
Rejestracja: 04 kwie 2023, 12:42
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bambu Lab P1P
x 127

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: RevanitaPL »

morf pisze: 24 lip 2023, 08:12 Przeciez Elephant Foot Compensation dotyczy pierwszej warstwy więc dlaczego
dało mi trochę bardziej trzesącą się drukarkę
Nie mam pojęcia :shock:
2x Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 967
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 179

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: artur_n »

Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 18
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: roman »

Tyczy się nie tylko bambusów, ale wszystkich FDM (lub prawie wszystkich):
1. Unikać wypełnienia typu Grid, czy ogólniej takiego, gdzie dysza "przejeżdża" przez obszary już zadrukowane na tej samej wartwie. Wówczas najczęściej dochodzi do zahaczania o wydruk. W mojej ocenie, wypełnienie typu grid to jest kompletna pomyłka i powienien zniknąć ze slicerów. Większość zamiania go na gyro, ale równie dobre i efektywne są inne, np. rectilinear
2. Z-hop jest konieczny, w zasadzie zawsze (upraszczając). Teraz to już chyba standard. Warto przesiąść się na Orca Slicer ze względu na nowy rodzaj z-hopu - spiral. To ciekawe podejście (choć nie bez wad), bo jest to z-hop, który posiada dwie cechy:
- podnosi dysze "w miejscu", tzn. chodzi o to, aby dysza podniosła się w stosunkowo minimalnym obszarze (XY), tak by w czasie "podnoszenia się" o nic nie zahaczyła
- robi coś na kształ "wipe-a", czyli że nie podnosi się od razu pionowo (wówczas dochodzi do nitkowania), tylko rozpoczyna od poziomego ruchu, tak aby minimalizować "ciągniecie się" filamentu
Ten rodzaj z-hopu nie jest idealny, ale można powiedzieć, że spełnia te dwie powyższe cechy w 90%. No i jest zaoptymalizowana pod względem akceleracji
3. Nie bać się wysokiego z-hopu. Ja w standardzie mam 0,8mm. A jak drukuje, np coś dużego, coś co sądze, że mi się podwinie to i powyżej 1mm. Nie zwiększa to znacznie czasu wydruku.
4. No i generalnie adhezja i podwijanie na nawisach - ale to już są tematy rzeka.
Ostatnio zmieniony 25 lip 2023, 09:10 przez roman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RevanitaPL
Postów w temacie: 82
Posty: 229
Rejestracja: 04 kwie 2023, 12:42
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bambu Lab P1P
x 127

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: RevanitaPL »

roman pisze: 25 lip 2023, 09:07 Tyczy się nie tylko bambusów, ale wszystkich FDM (lub prawie wszystkich):
1. Unikać wypełnienia typu Grid, czy ogólniej takiego, gdzie dysza "przejeżdża" przez obszary już zadrukowane na tej samej wartwie. Wówczas najczęściej dochodzi do zahaczania o wydruk. W mojej ocenie, wypełnienie typu grid to jest kompletna pomyłka i powienien zniknąć ze slicerów. Większość zamiania go na gyro, ale równie dobre i efektywne są inne, np. rectilinear
Właśnie miałem pisać odnosząc się do tego TikToka, że u mnie najczęściej tego typy problemy były spowodowane przez wypełnienie typu Grid, które z jakiegoś powodu jest dalej domyślne, co jest dla mnie naprawdę niezrozumiałe.
2x Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 8950
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: dziobu »

roman pisze: 25 lip 2023, 09:072. Z-hop jest konieczny, w zasadzie zawsze (upraszczając).
Poza 2-3 materiałami (typu nylon czy TPE) z-hopa koniecznie wszędzie wyłączam :D

Ale cóż, opinia jest jak dupa - każdy ma swoją.
rafly, morf, Fest, RevanitaPL, konradsdev1
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 13
Posty: 3234
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: morf »

artur_n pisze: 25 lip 2023, 08:44 Nie wiem czy było:
https://vm.tiktok.com/ZGJqBRUdL/
Biały zawsze wredny :rotfl:
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 1
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: Fest »

W życiu problemów nie miałem z takim podwijaniem na PLA, ale ja drukuję na prawilnych szybach od szklarza. To samo z wypełnieniami i z-hopem, teraz jeśli dziobu tak drukuje nylon, to też spróbuję to ustawić.

Edyta:

Jestem fanem tego wątku. :cool2: :bomb: :bows:
morf, RevanitaPL
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”