Ender 3 v2 E steps vs flow rate

Dectro
Postów w temacie: 4
Posty: 69
Rejestracja: 19 gru 2021, 23:54
x 26

Ender 3 v2 E steps vs flow rate

Post autor: Dectro »

Witam serdecznie,
Mam pewną zagwozdkę. Proszę doświadczonych użytkowników o wytłumaczenie.
Na początek:
Korzystam z Ender 3 v2 przerobionego na DD z chłodzeniem afterburner i prusa slicer. Chodzi to na klipperze, druki puszczam z prędkością 100m/s. chyba że potrzebuję mały i wytrzymały to wolniej bo drukuję z petg DD. Hotend to dragon fly.

Mam idealnie skalibrowany ektruder (wg poradników), flow w prusa ustawiony na 1 i mam dość spore nadlewki (ok 0.1mm) na górnej warstwie, podczas przejazdów widać jak dysza po tym szoruje.
Przy flow 0.85 są widoczne dziury, przy flow 0.9 jest idealnie gładka.

Proszę mi powiedzieć dlaczego tak jest, taką samą sytuację miałem na stokowym hotendzie i ekstruderze z marlinem (jeszcze bowden - oryginalnie było 93 kroki/mm, po kalibracji wychodziło 95-97 i było już za dużo).

Podobnie było z założonym klonem V6, po kalibracji pobierał idealnie 100mm, a na górnych warstwach było go za dużo.
Teraz jest tak samo z dragonfly. Zmierzyłem filament i na całej długości i ma 1.77mm (więc jest zajebisty) i flow powinno być 0.98, a nadal jest dobrze dopiero przy 0.9.

Ekstruder kalibruję poprzez przepuszczenie przez rozgrzany hotend odpowiednią ilość filamentu. Może robię błąd i należy przepuszczać tylko przez sam ekstruder. Przy zmianie flow zmieniam oczywiście również Z-offset.
Wydruki trzymają wymiary, przed chwilą puściłem kostkę w trybie wazy z flow 0.9 i wyszło 0.42 tak jak w slicerze. Przy flow 1.0 również tyle wychodzi bo podwyższam z-offset dla idealnej 1szej warstwy.

Drukowałem również z miękkiego TPE (90A) ale tam nadlewki nie były aż tak widoczne.
Problem w tym że ciężko zrobić temu dobre zdjęcie i nie ma jak pokazać, czuć tylko pod palcem. Na foto nawet dobre wydruki można pokazać że są kiepskie.

Może to ja już za bardzo wymagam od tej technologii i tak powinno być. Może trzeba inny slicer, ale próbowałem przekonać się do Cura i w ogóle mi on nie leży. Dotychczas zmieniłem hotend, ekstruder, silnik od ektrudera, metodę podawania oraz firmware i nadal jest tak samo. Przy przepuszczeniu równo 100mm filamentu przez hotend, górna warstwa jest nadlana przy petg DD ale przy gumie również, tylko mniej widocznie.
Drukarkę kupiłem za śmieszne pieniądze, drugie tyle wsadziłem w części (jest też blt oraz dual-z) ale wiele się nauczyłem, dlatego teraz planuję budowę coreXY :D

Dziękuję za odpowiedzi ;)
Awatar użytkownika
klimeck
Postów w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 07 lip 2020, 16:54
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: HEVO
x 6
Kontakt:

Re: Ender 3 v2 E steps vs flow rate

Post autor: klimeck »

A czasami w Prusa Slicer nie ma ustawienia odnoszącego się do grubości ekstruzji? Width & Flow => Extrusion Width => Top Infill - sprawdź czy nie masz innej względem całej reszty.
Dectro
https://www.youtube.com/channel/UCR0TLO ... PAGoe6kHow
Zapraszam :D

HEVO - finalnie działa i drukuje :D
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 3
Posty: 458
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Ender 3 v2 E steps vs flow rate

Post autor: konradsdev1 »

Przy kalibracji ekstrudera lepiej przepuść filament bez hotendu. Sprawdź też, czy nie masz dużych różnic w zależności od docisku radełek.
W SuperSlicer można zrobić bardzo dokładną kalibrację przepływu: https://htmlpreview.github.io/?https:// ... _flow.html
Dectro
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Dectro
Postów w temacie: 4
Posty: 69
Rejestracja: 19 gru 2021, 23:54
x 26

Re: Ender 3 v2 E steps vs flow rate

Post autor: Dectro »

@klimeck
Tak mam inny Top Infill, mniejszy niż pozostałe. Parametrów nie zmieniałem, są oryginalne z profilu, dla dyszy 0.4:
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (11.68 KiB) Przejrzano 2428 razy
Tych parametrów nie zmieniałem, są oryginalne z profilu.

@konradsdev1
Dziękuję za link. Znam superslicera, przez chwilę również używałem. Po kalibracji z ich guide'a również wyszło mi tyle samo jak sam sprawdzałem.
Przepuszczenie przez hotend i bez było najbardziej widoczne na stockowym hotendzie ze stockowym bowdenem. Na directcie z v6 i teraz dragon fly nie ma dużej różnicy, przez to że ich flowrate jest dość wysoki. Również patrzyłem pod kątem docisku ale tak jak wspomniałem zmieniałem ektruder.

Dziękuję Panowie za sugestie.
Prawdę mówiąc mój problem jest z tyłka, bo druki są ok.
Często widziałem jak ktoś pisał, że jak flow > +/-10% to źle ustawione kroki, a że czasami włącza mi się inżynierska upierdliwość to muszę wiedzieć dlaczego tak jest w moim przypadku. ;)
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 3
Posty: 458
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Ender 3 v2 E steps vs flow rate

Post autor: konradsdev1 »

Sprawdź jeszcze Width & Flow -> Przepływ -> Top fill. Powinno być 100%.
Spotkałem się z tym, że niektóre filamenty delikatnie puchną przy zbyt wysokiej temperaturze i może być podobny objaw na górnej warstwie.
Nadmiar materiału może też być spowodowany ślizganiem się radełek podczas zbyt szybkiej retrakcji jeśli nie zostanie wycofana zadana ilość.
Dectro
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Dectro
Postów w temacie: 4
Posty: 69
Rejestracja: 19 gru 2021, 23:54
x 26

Re: Ender 3 v2 E steps vs flow rate

Post autor: Dectro »

Niestety nie mogę znaleźć takiego parametru w prusaslicer, jest tylko flow dla mostów. Dla top jest tylko szerokość ektruzji. Oczywiście mam włączony tryb ekspert oraz również używałem wyszukiwarki, ona szuka w pl oraz ang.
Temperaturę mam 230st dla PETG DD, robiłem również temp tower. Drukuję dość szybko (100mm/s acc 3k - muszę jeszcze odpalić ADXL) puchnięcia nie mam, byłoby widać na wydrukach. Retrakcję mam 0.7mm - 40mm/s. Ekstruder voron afterburner na dwóch radełkach BMG, więc on prędzej spiłuje filament niż się poślizgnie.

Wydaje mi się że to kwestia błędów pomiarowych wszystkich składowych ;)
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 3
Posty: 458
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Ender 3 v2 E steps vs flow rate

Post autor: konradsdev1 »

Ten przepływ widocznie można ustawić tylko w SuperSlicer.
Width & Flow.png
Width & Flow.png (6.74 KiB) Przejrzano 2402 razy
Mi też często wychodzi flow w granicach 0.93 - 0.95 pomimo zalecanych ustawień dla Orbitera.
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Dectro
Postów w temacie: 4
Posty: 69
Rejestracja: 19 gru 2021, 23:54
x 26

Re: Ender 3 v2 E steps vs flow rate

Post autor: Dectro »

Niestety w PS nie ma tego.
Myślałem że już coś skopałem w ustawieniach lub kalibracji ale widocznie tak ma być, trzeba się cieszyć drukiem a nie na siłę szukać problemów.
Dzięki ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”