Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
marcin86
Postów w temacie: 20
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: marcin86 »

Trolinka pisze: 30 cze 2023, 11:27 Tak, ASA z HIPS to dobra koncepcja. Na support interface dobiera się materiały które nie chcą się razem łączyć i mają zbliżoną temp. Aczkolwiek bambu bardzo szybko potrafi zmieniać temp więc mix ASA + PLA na support interface też przejdzie :P
PLA - PETG
ABS,ASA - HIPS

Ty miałeś P1P right? A przymykałeś go choć trochę? Panele drukowane czy coś? Bo ASA to skurczowy materiał, kichniesz obserwując i się wygnie :PPPP


P1P. Jeszcze nie zamknięty a AMS miałem zamawiać teraz ale zastanawiam się czy zamawiać AMS, dysze, radełko utwardzane, szybe i drukowac obudowe, wentylatory, bento box..... czy zamówić X1C żeby mieć lidar.
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 85
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: Trolinka »

Lidar jakoś wiele nie wnosi, pewnie że fajny i działa. Ale można bez niego żyć :> W tym drugim wątku bambu vs creality ostatnio było gadane P1P vs X1C. Skrótem: jak wydatek nie uwzględnia się to brać X1CC bo się ma wszystko kompletne i z bajerami :-)
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
marcin86
Postów w temacie: 20
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: marcin86 »

Upgrade do P1P wychodzi 444 eur. do tego trzeba zamówić formatki do zabudowy. X1C z AMS 1270eur (ceny netto).
P1P to świetna drukara ale obawiam się, że poświece czas i pieniądze i nadal bedę załował ze to nie X1C
Z lidarem mam nadzieję, że ułatwia kalibrację szczególnie tych trudniejszych materiałów typu ASA.
Załączniki
x1c.jpg
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 85
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: Trolinka »

Aaaaa bo tak w ogóle nie uwzględniliśmy AMS który w X1CC jest w komplecie.
Kwestia z czego chcesz drukować. Jak 'zwykłe" ABS/ASA to nie potrzeba ani hartowanej dyszy ani extrudera. Wystarczy wydrukować panele, dokupic/dorobić drzwiczki i tyle. Nawet górna szyba nie jest tak konieczna.
Trudno tu doradzać -) Jeden kupi zabawkę za 1k ot tak bo fajna jak pudełko zapałek w kiosku, a drugi pięć razy się zastanowi czy wydać 100zł na coś.
O lidarze ostatnio pisałem, nie jest to jakieś cudo must have. Generalnie kalibruje Pressure Advance + coś tam ma wpływ na flow nie do końca jasny.
Tak - po prostu działa jest fajny. Nie - nie używam praktycznie kompletnie :-)
Jak to nie problem wydać więcej zamień p1p na x1cc i masz full co się da. Jak budżet się liczy to bym pozostał przy P1P.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
marcin86
Postów w temacie: 20
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: marcin86 »

Potrzebuje druków trwalszych niż petg (sztywniejszych i mocniej związanych między warstwami). Poczatkowo oczywiście pomyslałem o tych z włóknami CF. Później przeczytałem te włókna wiele nie wnoszą do wytrzymałości (jedni piszą że drony można drukować a inni że zyskuje się jedynie na estetyce). Teraz myślę o ASA lub PC i tutaj może faktycznie wystarczy to co jest w P1P.
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 85
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: Trolinka »

CF tak, fajnie wyglądają, ale czy są wytrzymalsze? Nie wiem, nie wnikałem jakoś. Jakiś Stefan CNC czy inny kanał były takie testy wytrzymałościowe, na rozciąganie, odkształcanie itd. Trzeba by na YT poszukać.
P1P już masz, możesz testować (nawet awaryjnie metodą na karton przymknać) , na X1C zawsze możesz później zmigrować.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 8975
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5878
Kontakt:

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: dziobu »

marcin86 pisze: 30 cze 2023, 13:21 Potrzebuje druków trwalszych niż petg (sztywniejszych i mocniej związanych między warstwami). Poczatkowo oczywiście pomyslałem o tych z włóknami CF. Później przeczytałem te włókna wiele nie wnoszą do wytrzymałości (jedni piszą że drony można drukować a inni że zyskuje się jedynie na estetyce).
CF daje przede wszystkim sztywność (a GF udarność)

Nie wiem jaki masz detal bo często sztywność to pochodna choćby parametrów druku czy kształtu detalu (żeberka, wycięcia, itp).
IMHO to czego szukasz to jakieś PA12 czy PC, chyba że faktycznie wolisz jechać ze sztywnością po bandzie- wtedy PACF (Fiberlogy ma bardzo dobry PA12-CF15) albo PPS-GF ;P

Bo tak w ogóle, jeśli temperatura to nie problem, to jednym z wytrzymalszych i sztywnych materiałów jest PLA...
Abys
marcin86
Postów w temacie: 20
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: marcin86 »

Trolinka pisze: 30 cze 2023, 13:31 P1P już masz, możesz testować (nawet awaryjnie metodą na karton przymknać) , na X1C zawsze możesz później zmigrować.
e
Wracam do koncepcji rozbudowy. Co w takim razie warto poza AMS dołożyć? Aux Fan? Przydaje się do czegoś poza PLA?
zlp
Postów w temacie: 9
Posty: 90
Rejestracja: 22 sie 2020, 10:34
Drukarka: Zortax Bambu Anycubi
x 20
Kontakt:

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: zlp »

Pierwszy problem z drukowaniem, a właściwie z adhezją do płyty.
Kilkuletni PETG z Zortraxa bardzo słabo łapie się płyt. Próbowałem Engineering Plate i PEI, czyste oraz z C-stick i klejem z Bambu. Druk dyszą 0,6mm, kalibracja na Engineering Plate.
Wydruk: rurka wysokości 9cm, średnicy 17mm, brim wewnętrzny i zewnętrzny 20mm.
Parametry druku:
Łoże 70C, góra uchylona, dysza 255C, nadmuch na część 40%, aux 0%, chamfer 60%, pierwsze 3 warstwy bez nadmuchu.
Zostało mi ze 3 kilo tego materiału i akurat mogę go zużyć. Na chyba z 8 wydruków udał się pierwszy. Płyty również przemywałem wodą z płynem. Nie mam pomysłu co dalej.
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 25
Posty: 818
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 372

Re: Bambu Lab X1/X1C/X1CC/P1P - po godzinach

Post autor: Abys »

Podnieś temperaturę stołu o 10C
zlp
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”