Sterowanie wentylatorem hotendu 4.2.7

Awatar użytkownika
Perełka
Postów w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2023, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 5 pro

Sterowanie wentylatorem hotendu 4.2.7

Post autor: Perełka »

Witam. Pytanie czy ktoś wymyślił jak sterować wentylatorem hotendu płytą Creality 4.2.7 tak by pracował przy przekroczeniu jakiejś temperatury dyszy. Marlin ma taką możliwość tylko jakie wyjście można do tego przypisać?
Na płycie 4.2.2 obok złącz wentylatorów K-Fan1 i 2 jest jakieś złącze P3 ale na płycie 4.2.7 już tego nie ma i też nie wiem do czego.
Do czego jest trzy-pinowe złącze VGS obok X- end stop?
Gdzie można podłączyć czujnik filamentu na tej płycie i jak?
Ender 5 pro, płyta 4.2.7, Marlin 2.1.2.1, direct drive
Awatar użytkownika
wileu
Postów w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 16 kwie 2023, 23:13
Lokalizacja: mazowieckie
Drukarka: SapphirePro
x 6

Re: Sterowanie wentylatorem hotendu 4.2.7

Post autor: wileu »

Tutaj masz schemat do Twojej płyty, tam wszystko masz co do czego jest podłączone.
https://klipper.discourse.group/t/creal ... atics/3104
Perełka
Awatar użytkownika
Perełka
Postów w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2023, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 5 pro

Re: Sterowanie wentylatorem hotendu 4.2.7

Post autor: Perełka »

Dzięki za schematy. A co z wentylatorem? Pin dla Z end stop można by wykorzystać czy on odgórnie ustawiony jest jako wejście a nie wyjście?
Ender 5 pro, płyta 4.2.7, Marlin 2.1.2.1, direct drive
Awatar użytkownika
wileu
Postów w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 16 kwie 2023, 23:13
Lokalizacja: mazowieckie
Drukarka: SapphirePro
x 6

Re: Sterowanie wentylatorem hotendu 4.2.7

Post autor: wileu »

Pin krańcówki od osi Z jest podpięty do "procka" i podciągnięty rezystorem pullup do 3.3v. Drugi pin to po prostu masa. Zatem wentylator odpada.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1639
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 375

Re: Sterowanie wentylatorem hotendu 4.2.7

Post autor: Jarewa »

wileu pisze: 06 paź 2023, 04:35 Pin krańcówki od osi Z jest podpięty do "procka" i podciągnięty rezystorem pullup do 3.3v. Drugi pin to po prostu masa. Zatem wentylator odpada.
A niby dlaczego? zawsze może użyć zewnętrzny mosfet. Gdzieś już był ten temat i tam opisałem tylko nie wiem czy ta płyta i tyczyło się wolnych pinów ICSP wiec się da.
Awatar użytkownika
Perełka
Postów w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2023, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 5 pro

Re: Sterowanie wentylatorem hotendu 4.2.7

Post autor: Perełka »

Jarewa pisze: 06 paź 2023, 05:29
wileu pisze: 06 paź 2023, 04:35 Pin krańcówki od osi Z jest podpięty do "procka" i podciągnięty rezystorem pullup do 3.3v. Drugi pin to po prostu masa. Zatem wentylator odpada.
A niby dlaczego? zawsze może użyć zewnętrzny mosfet. Gdzieś już był ten temat i tam opisałem tylko nie wiem czy ta płyta i tyczyło się wolnych pinów ICSP wiec się da.
Dokładnie tak. Mogę podłączyć mosfeta... tylko jeżeli w ustawieniach wstępnych procka ten pin ustawiony jest jako wyjście to trzeba by zmienić jeszcze to ustawienie. Wolne są również piny programowania ale również nie wiem jak są ustawione i czy można je wykorzystać.
Ender 5 pro, płyta 4.2.7, Marlin 2.1.2.1, direct drive
Awatar użytkownika
wileu
Postów w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 16 kwie 2023, 23:13
Lokalizacja: mazowieckie
Drukarka: SapphirePro
x 6

Re: Sterowanie wentylatorem hotendu 4.2.7

Post autor: wileu »

Jarewa pisze: 06 paź 2023, 05:29
wileu pisze: 06 paź 2023, 04:35 Pin krańcówki od osi Z jest podpięty do "procka" i podciągnięty rezystorem pullup do 3.3v. Drugi pin to po prostu masa. Zatem wentylator odpada.
A niby dlaczego? zawsze może użyć zewnętrzny mosfet. Gdzieś już był ten temat i tam opisałem tylko nie wiem czy ta płyta i tyczyło się wolnych pinów ICSP wiec się da.

Dlatego, że trzeba użyć mosfeta, bipolara czy przekaźnika. Nie spojrzałeś nawet na schemat, bo da się i bez mosfeta, tylko jest to bez sensu?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1639
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 375

Re: Sterowanie wentylatorem hotendu 4.2.7

Post autor: Jarewa »

Perełka pisze: 06 paź 2023, 16:32
Jarewa pisze: 06 paź 2023, 05:29
wileu pisze: 06 paź 2023, 04:35 Pin krańcówki od osi Z jest podpięty do "procka" i podciągnięty rezystorem pullup do 3.3v. Drugi pin to po prostu masa. Zatem wentylator odpada.
A niby dlaczego? zawsze może użyć zewnętrzny mosfet. Gdzieś już był ten temat i tam opisałem tylko nie wiem czy ta płyta i tyczyło się wolnych pinów ICSP wiec się da.
Dokładnie tak. Mogę podłączyć mosfeta... tylko jeżeli w ustawieniach wstępnych procka ten pin ustawiony jest jako wyjście to trzeba by zmienić jeszcze to ustawienie. Wolne są również piny programowania ale również nie wiem jak są ustawione i czy można je wykorzystać.

Możesz te piny programowania użyć, pin jest ustawiony tak jak jest zdefiniowany, wystarczy by w marlinie wskazać który to pin chcesz do tego i koniec tematu resztę zrobi się samo, no oczywiście musisz własnego marlina do tego konfigurować bo oryginalny tego nie ma.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1639
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 375

Re: Sterowanie wentylatorem hotendu 4.2.7

Post autor: Jarewa »

wileu pisze: 06 paź 2023, 16:36 tylko jest to bez sensu?
A czemu bez sensu? daje zewnętrzny mosfet z optoizolacją i może sterować wentylatorem. Czyli to co chciał.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1385
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 758

Re: Sterowanie wentylatorem hotendu 4.2.7

Post autor: JGFTW »

Akurat patrzę w konfigurację Marlina to mogę podać, że fragment, w którym wpisuję się pin jest tu:
https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... adv.h#L642

Kod: Zaznacz cały

/**
 * Extruder cooling fans
 *
 * Extruder auto fans automatically turn on when their extruders'
 * temperatures go above EXTRUDER_AUTO_FAN_TEMPERATURE.
 *
 * Your board's pins file specifies the recommended pins. Override those here
 * or set to -1 to disable completely.
 *
 * Multiple extruders can be assigned to the same pin in which case
 * the fan will turn on when any selected extruder is above the threshold.
 */
#define E0_AUTO_FAN_PIN -1
#define EXTRUDER_AUTO_FAN_TEMPERATURE 50 // tu ustawiasz sobie od jakiej temperatury ma chodzić wentylator
Ja osobiście podpinam sobie tu dwa wentylatory (od chłodzenia radiatora głowicy oraz wentylator elektroniki), więc dopiero jak zacznie całość pracować to odpala się chłodzenie i przez to jest bezgłośnie jak nie pracuję sprzęt, aż czasami zapominam wyłączyć ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”