Moc silnika, przekładnia i lozysko

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 5
Posty: 78
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Moc silnika, przekładnia i lozysko

Post autor: ostatni_wolny_login »

Witam,
Chciałbym wydrukować "wózek", który będzie zbierał części (do ok 1kg).
Wózek ma jeździć w okręgu.
Niestety na obecnym etapie moich domowych zabaw rozbijam się o dwie rzeczy:
- rodzaj łożyska / jak wprawić wózek w ruch po okregu -- jaka konstrukcje zrobić

- jakiej mocy silnika potrzebuje użyć żeby ok 1kg po tym okręgu mogłoby się swobodnie poruszać. Tutaj będę wdzięczny za wytłumaczenie wyliczeń, bo przyznam się że nie rozumiem tego, co znajduje w necie.

P.s. przepraszam jeżeli zły dział, ale ten wydał mi się najbardziej odpowiedni
Dzieki!
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 1
Posty: 358
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 142

Re: Moc silnika, przekładnia i lozysko

Post autor: Fest »

Nikt w twojej głowie nie siedzi. Narysuj może o co kaman, bo z opisu ja nic nie potrafię sobie wyobrazić.

Albo spytam po polsku:

- Panie inżynierze a do czego to ma być?
J.A.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1805
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 768

Re: Moc silnika, przekładnia i lozysko

Post autor: Andrzej_W »

Po okręgu to po szynach go puść zmniejszysz tarcie. Pewnie do jego ruszenia wystarczy zwykły silnik dc 775 plus przekładnia. W autku elektrycznym mojego syna są dwa silniki z przekładnią o mocy 45W każdy i dają radę autko i dziecko poruszyć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8975
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5878
Kontakt:

Re: Moc silnika, przekładnia i lozysko

Post autor: dziobu »

Przy takiej ilości szczegółów proponowanie czegokolwiek konkretnego jest sporą nadinterpretacją.
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 5
Posty: 78
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: Moc silnika, przekładnia i lozysko

Post autor: ostatni_wolny_login »

Dzięki za odpowiedzi spróbuję doszczegolowic bo jeszcze nie mam pomysłu jak to zrobić.
I zadam pytanie może inaczej:
Jakiej mocy silnika potrzebuje i jakiej konstrukcji (szyny/łożysko/jak przeliczyć moc z silnika), żeby być w stanie poruszać ok 1kg "w kółko" o średnicy np 25cm
Awatar użytkownika
szpiglasowy
Postów w temacie: 1
Posty: 95
Rejestracja: 16 wrz 2018, 11:42
x 27

Re: Moc silnika, przekładnia i lozysko

Post autor: szpiglasowy »

Przy takim "doszczegółowieniu" odpowiedź brzmi: dowolnie mały silnik. Może być napęd z zegarka. Przywiążesz wózek do małej wskazówki i w ciągu 12 godzin objedzie dookoła. Na pewno sobie poradzi.
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 5
Posty: 78
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: Moc silnika, przekładnia i lozysko

Post autor: ostatni_wolny_login »

szpiglasowy pisze: 28 paź 2023, 16:22 Przy takim "doszczegółowieniu" odpowiedź brzmi: dowolnie mały silnik. Może być napęd z zegarka. Przywiążesz wózek do małej wskazówki i w ciągu 12 godzin objedzie dookoła. Na pewno sobie poradzi.
Rozumiem poczytałem jeszcze trochę w necie na ten temat. Myślałem że to nieco mniej złożone.

Jak będę miał prototyp wtedy wrócę z tematem.

Dzieki
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8975
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5878
Kontakt:

Re: Moc silnika, przekładnia i lozysko

Post autor: dziobu »

ostatni_wolny_login pisze: 28 paź 2023, 12:59 Dzięki za odpowiedzi spróbuję doszczegolowic bo jeszcze nie mam pomysłu jak to zrobić.
To może zamiast pytać o rzeczy wyrwane z kontekstu opisz co byś chciał osiągnąć. Albo narysuj jakiś szkic. Bo tak to można gdybać o wszystkim i każdy pomysł będzie w pewnym stopniu odpowiedni.

A jak chcesz oszacować moc napędu czy cokolwiek, to postaw sobie do wzoru na moment obrotowy, poczytaj o oporach toczenia, itp. Ale to dalej zbyt ogólna kwestia.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Moc silnika, przekładnia i lozysko

Post autor: japim »

Model RC w skali 1/10 wazy 1.5kg i zasuwa 50km/h na silniku klasy 540.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 291
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 141

Re: Moc silnika, przekładnia i lozysko

Post autor: lukk »

ostatni_wolny_login pisze: 28 paź 2023, 16:40
szpiglasowy pisze: 28 paź 2023, 16:22 Przy takim "doszczegółowieniu" odpowiedź brzmi: dowolnie mały silnik. Może być napęd z zegarka. Przywiążesz wózek do małej wskazówki i w ciągu 12 godzin objedzie dookoła. Na pewno sobie poradzi.
Rozumiem poczytałem jeszcze trochę w necie na ten temat. Myślałem że to nieco mniej złożone.

Jak będę miał prototyp wtedy wrócę z tematem.

Dzieki
To może takie pytanie naprowadzające: jak szybko to ma jeździć?
Wydaje mi się, że nie za szybko, więc raczej interesuje Cię moment, a nie moc -> czyli mały silnik, ale z przekładnią. 1kg to nie tak dużo - popatrz na koła robotów odkurzających. Np. w xiaomi są tam naprawdę małe silniczki o mocy pewnie kilku watów, ale z zespołem przekładni: https://www.aliexpress.us/item/3256804649900833.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”