[Ender 5 Plus] Nieprawidłowy homing osi Y

wojtek_lbn
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 19 lis 2023, 17:49

[Ender 5 Plus] Nieprawidłowy homing osi Y

Post autor: wojtek_lbn »

Witam. Dopiero zaczynam zabawę z drukiem 3D, zakupiłem Endera 5 Plus i niestety na starcie poległem przy próbie uruchomienia więc proszę o pomoc.
Drukarka ma problem z pracą osi Y. Uruchamiając homing, osie X i Z działają ok, natomiast na Y nie jest sprawdzany wyłącznik krańcowy. Oś przesuwa się o prawidłową wartość, ale przesunięcie następuje od położenia w którym rozpoczynany jest homing (ręcznie ustawiając ją na "0", homing wyjdzie prawidłowo, ale włączając go drugi raz z pozycji prawidłowej już dojedzie do oporu w kierunku przeciwnym do wyłącznika).
Dodatkowo, kiedy chcę wykonać poziomowanie stołu, pierwsza linia pomiarów jest wykonywana prawidłowo, ale nie ma przesunięcia dalej po osi Y więc wszystkie pomiary idą po jednej linii, od przodu drukarki.

Próbowałem już kilku poprawek wg informacji znalezionych na forach, ale niestety bez skutku. Aktualnie wgrany jest firmware z tego wątku
viewtopic.php?f=67&t=6957&hilit=ender+5 ... 40#p116962

Będę wdzięczny za podpowiedź gdzie szukać problemu.
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 1
Posty: 228
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: [Ender 5 Plus] Nieprawidłowy homing osi Y

Post autor: fesou »

1. sprawdź połączenie wtyczki kabelka przy silniku Y
2. sprawdź połączenie wtyczki kabelka przy płycie sterującej
3. Czy mechanicznie cofnięcie osi Y do tyłu (maksymalna pozycja) oś dochodzi do endstopu?
4. Zamień miejscami driver X i Y (jeżeli masz płytę z wkładanymi sterownikami) - przy lutowanych zmień miejscami wtyczki X i Y - obie jadą na max. Jeżeli teraz nie działa X, to znaczy że masz walniętą płytę
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 509
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 171

Re: [Ender 5 Plus] Nieprawidłowy homing osi Y

Post autor: Mati »

A krańcówka jest sprawna i jej stan poprawnie jest odczytywany przez płytkę? (W Marlinie można sprawdzić przez M119)
wojtek_lbn
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 19 lis 2023, 17:49

Re: [Ender 5 Plus] Nieprawidłowy homing osi Y

Post autor: wojtek_lbn »

W między czasie pobawiłem się w szukanie problemu, M119 pomogło w lokalizacji- nie łączył jeden pin we wtyczce od osi. Naprawione. Dzięki!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”