Ender 3 v3 SE - nowy hotend

Awatar użytkownika
Wlodek68
Postów w temacie: 14
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2023, 08:29
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 5

Re: Ender 3 v3 SE - nowy hotend

Post autor: Wlodek68 »

Witam. No właśnie- o to mnie chodzi, wymieniłem dyszę oraz łącznik na tytan,, na taką samą, była zapasowa w zestawie z drukarką, mierząc wymiary całości, łącznie z radiatorem, montowałem też sprawdzając wymiary suwmiarką cyfrową, ale i tak wylot dyszy (ta strona od stołu) nie jest w tym samym miejscu, robiłem sporo testów na pierwszą warstwę, co ciekawe, wynik Z-offset zmieniał wartość od -1,66 do 1,25, dlatego wcześniej zapytałem czy jest metoda ustawienia odległości dyszy np. szczelinomierzem, a pomiar Z-offset koryguje nierówności stołu.Jeszcze z innej beczki, czy odległość dysza stół jest zmienna z uwagi rodzaj filamentu, bo taki pomiar po następnej wymianie od razu ustala tą odległość na przyszłość.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1385
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 758

Re: Ender 3 v3 SE - nowy hotend

Post autor: JGFTW »

Jako, że to temat o głowicy do tego Endera to można kupić kompletny moduł z łącznikiem,grzałką, dyszą, kablami i radiatorem:
https://pl.aliexpress.com/item/1005006119708658.html

Sama strefa gorąca też jest do kupienia: https://pl.aliexpress.com/item/1005006038829166.html
Nie widzę powodu, dla któego nie da się jej wymienić bez rozkręcania głowicy - do śruby dociskowej łącznika jest dostęp od tyłu, a od dwóch łączących blok grzewczy z radiatorem też.

Jak dojdzie mi kit wysokotemperaturowy to będę wymieniał i się przekonam samemu.
Awatar użytkownika
Wlodek68
Postów w temacie: 14
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2023, 08:29
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 5

Re: Ender 3 v3 SE - nowy hotend

Post autor: Wlodek68 »

Ty możesz nie widzieć, ale, zamówiłem i zakupiłem komplet, dzięki, jakość wykonania jest na chińskim poziomie, więc marna, weź pod uwagę, iż śrubki mocujące moduł cieplny z radiatorem są około dwu milimetrowe, a nakrętki są zrobione z listków bocznych radiatora o grubości około półtora milimetra, współczuję osobom jak będą chcieli wymienić dyszę i nie rozkręcą chociaż dwóch śrubek mocujących radiator, bardzo szybko uszkodzą to mocowanie. A co do rozkręcania modułu od radiatora, blokada jest na krawędzi blachy obudowy, jak poluzujesz dwie śrubki od radiatora i go lekko odchylisz to odkręcisz.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1385
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 758

Re: Ender 3 v3 SE - nowy hotend

Post autor: JGFTW »

Zdążyłem się trochę pomocować z głowicą i okazuję się, że da się wyjąć cały blok rozkręcając trzy śruby mocujące blok i dwie śruby od termistora i grzałki (tylko elementy bloku grzejnego - nie trzeba rozmontowywać nawet tego korpusu obudowy z wentylatorem).
e3v3se-blok-tył.jpg
Zgadzam się z tym co kolega Włodek napisał o tych lichych śrubach m2 łączących blok z radiatorem - palcami to się poddaję, a co dopiero kluczem, więc je trzeba koniecznie odkręcić.

Bez odkręcenia śrub robaczkowych trzymających grzałkę i głowicę w bloku kable można uszkodzić, bo się mocno gną, ale od biedy jak się wyjmie jedynie grzałkę i złapie odpowiednio narzędziami to da się to odkręcić ;)

Dyszę da się zmienić bez problemu.

Rozkręciłem całość, bo chciałem zmienić łącznik z PTFE na allmetal, ale nie da sie go wykręcić z OEM głowicy - jest czymś sklejony, jakby spieczony prędzej łącznik się pokruszy niż łączenie w gwincie puści.
IMG_20231209_095930.jpg
Musiałem kupić cały nowy, bo próba odkręcenia łącznika od bloku zrujnowała oba.


Wziąłem stąd:
https://allegro.pl/oferta/glowica-hoten ... 4618726283
Spoko, bo nawet dodają radiator.
IMG_20231212_183639.jpg
Co do jakości to ten blok grzejny, który tam jest to frezowane aluminium, a to co można teraz kupić jest odlewane na pewno wykończenie powierzchni jest niższej jakości.

Zrobiłem małe śledztwo jakie elementy zdają się pasować do tego i okazuję się, że łącznik jest taki sam na pewno jak w Enderze S1 oraz grzałka, natomiast termistor, blok grzejny i dysza nie. Dysza jest taka sama jak w enderze 7 i głowicy spider. Blok grzejny jest taki sam jak w Creality CR-6 se. :crazy:

Udało mi się jakoś znaleźć i zamontować pasujący łącznik bimetal z dyszę 0.6mm copper plated.
Jednak dopóki nie będzie dostępnego firmware do tego endera to raczej nie zmieniam termistora.

Swoją drogą to fajny robi wykres przy pid tuningu:
pid-tuning-e3v3se.jpg
Awatar użytkownika
Wlodek68
Postów w temacie: 14
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2023, 08:29
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 5

Re: Ender 3 v3 SE - nowy hotend

Post autor: Wlodek68 »

No to mnie się udało, tak jest wkręcony na jakiś klej, ale ja przed rozkręceniem nagrzałem całość do 200 stopni, ale narzędzia musiały być mocne, puściło, wykręciłem i założyłem "all metal", działa do dzisiaj bezbłędnie. Jedyny problem był, aby ją przywrócić do poprawnego drukowania, po mimo pomiarów, głębokość wkręcenia ma znaczenie nawet o kilka dziesiątych milimetra, chodzi o położenie dolnego czubka dyszy w stosunku do pomiaru Z offset, przy początkowych ustawieniach, głupiała, wydruki do d...y, ale reset ustawień, restarty, wyłączenia i włączenia - ożyła, do disiaj pracuje poprawnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”