Bardzo gorący silnik ekstrudera

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
kswiorek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 242
Rejestracja: 30 gru 2016, 12:37
Lokalizacja: Wiórek (pod Poznaniem)
Drukarka: Lume
x 20

Bardzo gorący silnik ekstrudera

Post autor: kswiorek »

Witam, mam drukarkę Lume, jak zauważyłem wcześniej po godzinie drukowania silnik ekstrudera jest tak gorący, że nie da się go dotknąć. Czy to normalne? Właśnie po 3 godzinach wydruku i 86% skończone silnik ekstrudera zaczął gubić kroki i to co drukowałem jest do wyrzucenia.
Czy wystarczy zamontować wentylator? Nie jest to spowodowane za niskim albo za wysokim napięciem, ponieważ po obniżeniu cały czas gubi kroki i nadal jest gorący.
Awatar użytkownika
LUME
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 161
Rejestracja: 02 paź 2016, 17:49
x 21

Re: Bardzo gorący silnik ekstrudera

Post autor: LUME »

Należy najpierw sprawdzić czy filament da się swobodnie przepchnąć ręcznie przez głowicę z ustawioną temperaturą jak podczas druku. Jeżeli jest to problem zatkanej dyszy, zaczopowanego filamentu przez zbyt wysoką temperaturę, zgrubienie materiału to żadna moc nie wystarczy bo zacznie mielić radełko filament. Silniki były z demontażu, więc nie wiem jakie mają dokładnie parametry które trzeba wyważyć między jego temperaturą a dostateczną mocą ale jeżeli jest z nim coś nie tak to wysyłam nowy, starego nie trzeba odsyłać, w nowej wersji już ich nie będzie. Dzięki wtyczce nie trzeba również rozcinać przewodów a sama wymiana silnika trwa 2 minuty.
Awatar użytkownika
kswiorek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 242
Rejestracja: 30 gru 2016, 12:37
Lokalizacja: Wiórek (pod Poznaniem)
Drukarka: Lume
x 20

Re: Bardzo gorący silnik ekstrudera

Post autor: kswiorek »

LUME pisze:Należy najpierw sprawdzić czy filament da się swobodnie przepchnąć ręcznie przez głowicę z ustawioną temperaturą jak podczas druku. Jeżeli jest to problem zatkanej dyszy, zaczopowanego filamentu przez zbyt wysoką temperaturę, zgrubienie materiału to żadna moc nie wystarczy bo zacznie mielić radełko filament. Silniki były z demontażu, więc nie wiem jakie mają dokładnie parametry które trzeba wyważyć między jego temperaturą a dostateczną mocą ale jeżeli jest z nim coś nie tak to wysyłam nowy, starego nie trzeba odsyłać, w nowej wersji już ich nie będzie. Dzięki wtyczce nie trzeba również rozcinać przewodów a sama wymiana silnika trwa 2 minuty.
Wydało się pomóc, drukuję teraz coś dla testów i zobaczę jak wychodzi. Ustawiłem za niską temperaturę, bo dysza 0.4 mm ciekła, a że drukowało to zostawiłem, teraz dysza 0.3 nie cieknie przy wyższej temperaturze.
Awatar użytkownika
kswiorek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 242
Rejestracja: 30 gru 2016, 12:37
Lokalizacja: Wiórek (pod Poznaniem)
Drukarka: Lume
x 20

Re: Bardzo gorący silnik ekstrudera

Post autor: kswiorek »

Silnik nadal jest gorący, ale jakość wydruku się nie zmieniła więc zostawię z wyższą temperaturą
Awatar użytkownika
Sekal
Postów w temacie: 1
Posty: 90
Rejestracja: 24 kwie 2016, 00:50
x 40

Re: Bardzo gorący silnik ekstrudera

Post autor: Sekal »

Okolice 80 stopni Celsjusza to normalna temperatura pracy silnika krokowego. Oczywiście problemem może być (nie tu) to, że ciepło przenosi się na filament. Warto stosować wentylator, ale po to żeby filament trzymać w niższej temperaturze, przy bezpośrednim napędzie albo gdy drukujemy z elastycznego materiału.

Dla silnika taka temperatura to norma, dotknąć ledwo się da, a trzymany parzy.
FlameRunner
- Dni Druku 3D, Kielce
- Drukarki w układzie delta
- Drukowanie z mas
Awatar użytkownika
kswiorek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 242
Rejestracja: 30 gru 2016, 12:37
Lokalizacja: Wiórek (pod Poznaniem)
Drukarka: Lume
x 20

Re: Bardzo gorący silnik ekstrudera

Post autor: kswiorek »

Dzięki, właśnie ma gdzieś 80 stopni, zastanawiałem się, bo inne silniki nie są takie gorące.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2426
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 468
Kontakt:

Re: Bardzo gorący silnik ekstrudera

Post autor: Artu »

Sekal pisze:Okolice 80 stopni Celsjusza to normalna temperatura pracy silnika krokowego.
I magnesy powoli odchodzą sobie w niebyt :lol: U mnie na ekstruderze nie przekracza 50*C... to chyba mam coś źle :o
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
glodnicki.m
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 14 maja 2016, 11:16
x 3

Re: RE: Re: Bardzo gorący silnik ekstrudera

Post autor: glodnicki.m »

Artu pisze:
Sekal pisze:Okolice 80 stopni Celsjusza to normalna temperatura pracy silnika krokowego.
I magnesy powoli odchodzą sobie w niebyt [emoji38] U mnie na ekstruderze nie przekracza 50*C... to chyba mam coś źle :o
Nic nie odchodzi. Normalna temp dla silników to około 100C. W maszynach Cnc nik nie oszczędza silników jak w drukarkach.
Sekal, FlameRunner
Awatar użytkownika
kswiorek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 242
Rejestracja: 30 gru 2016, 12:37
Lokalizacja: Wiórek (pod Poznaniem)
Drukarka: Lume
x 20

Re: Bardzo gorący silnik ekstrudera

Post autor: kswiorek »

Ale tylko silnik ekstrudera jest tak gorący, ciekawe dlaczego?
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2426
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 468
Kontakt:

Re: Bardzo gorący silnik ekstrudera

Post autor: Artu »

Bo jest za słaby do bezpośredniego ekstrudera, i aby uzyskać maksymalną moc, wymaga ustawień maksymalnych prądów. W ekstruderze bezpośrednim powinien być silnik co najmniej 0,5Nm a nie 0,35Nm...
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”