Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Awatar użytkownika
sen5
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:04

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: sen5 »

FlameRunner pisze:
sen5 pisze:1. Po pierwsze jeżeli w enderze Vmaxe ustawie np na 60 tzn. że przy danym modelu ender drukuje z szybkością 60 mm/s ?
Czy Vmaxe=Retraction speed ? Czy jeżeli w endere Vmaxe ustawię np na 70 a w Curze ustawię moje Retraction speed na 60 mm/s to ender moje Retraction speed wynosi 70 czy 60 mm/s. ?
V max E to jest, jak sama nazwa wskazuje, maksymalna szybkość ekstrudera - nieważne, czy drukujesz, czy robisz retrakcję, czy wciskasz z powrotem filament po retrakcji.

Co do drugiej części pytania: jeśli masz V max X oraz V max Y na poziomie 200 mm/s, to czy drukarka drukuje 200 mm/s, czy jakieś tam kilkadziesiąt mm/s, które ustawiłeś w slicerze?
Ok to teraz rozmiem, że Vmax e jest to mozliwie najwieksza predkość ekstrudera. Teraz kminie

A czy FlameRunner wiesz może dlaczego w mojej kostce tak słabo drukuje się wypełnienie ?
Awatar użytkownika
sen5
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:04

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: sen5 »

Vrykoulakas pisze:Ad.3 po pocięciu w curze zobacz hmm piszę z pamięci ale zobacz wynik pocięcia warstwa po warstwie, bo wydaje mi się że u mnie po pocięciu było widać takie niepotrzebne przejścia które potem były już na wydruku

Sprawdziłem to i te kreski, które na zdjęciu zaznaczyłem na niebiesko pokazuje jako droga dyszy, ale i tak w tym miejscu raczej filament nie powinien być nakładany. Czy w jakiś sposób udało Ci się to zmienić i naprawić. Zastanawia mnie też dlaczego reszta wypełnienia drukuje się jako siateczka, a nie całą ścianka. Tak jakby dysza pluła filamentem, jednak ścianki zewnętrzne drukują się dobrze.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: FlameRunner »

sen5 pisze:A czy FlameRunner wiesz może dlaczego w mojej kostce tak słabo drukuje się wypełnienie ?
To by trzeba przysiąść na spokojnie. Zdjęcia słabe, parametry druku nieznane, brak gcode do wglądu.
sen5 pisze:Sprawdziłem to i te kreski, które na zdjęciu zaznaczyłem na niebiesko pokazuje jako droga dyszy, ale i tak w tym miejscu raczej filament nie powinien być nakładany. Czy w jakiś sposób udało Ci się to zmienić i naprawić. Zastanawia mnie też dlaczego reszta wypełnienia drukuje się jako siateczka, a nie całą ścianka. Tak jakby dysza pluła filamentem, jednak ścianki zewnętrzne drukują się dobrze.
Przy podglądzie w trybie "line type" (czy jakoś tak) pokazuje ruchy jałowe z retrakcją innym kolorem niż ruchy jałowe bez retrakcji. Stawiam, że masz ten drugi przypadek. Ale faktycznie jakby dużo po drodze Ci wycieka - i to by też wyjaśniało ubytki w wypełnieniu, może po prostu brakuje potem ciśnienia.
szendo
Postów w temacie: 2
Posty: 195
Rejestracja: 26 wrz 2018, 21:25
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Cartesian cube
x 24
Kontakt:

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: szendo »

A sprawdziłeś czy bowden siedzi ciasno i się nie rusza (patent z nalepioną taśmą?)
Sprawdzałeś czy radełko dobrze siedzi?
Próbowałeś zaznaczyć Enable Coasting ?
Awatar użytkownika
sen5
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:04

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: sen5 »

Podaje dokładne dane dotyczące druku kostki.
20190225_210006.jpg
20190225_210012.jpg
20190225_210017.jpg
20190225_210021.jpg
20190225_210030.jpg
20190225_210041.jpg
20190225_210046.jpg
Test cube 1.jpg
Test cube 2.jpg
Test cube 3.jpg
Gcode

https://we.tl/t-jXyzCUtXK1
szendo pisze:A sprawdziłeś czy bowden siedzi ciasno i się nie rusza (patent z nalepioną taśmą?)
Sprawdzałeś czy radełko dobrze siedzi?
Próbowałeś zaznaczyć Enable Coasting ?
Wybacz ,ale nie wiem co to bowden, radełko i Enable Coasting, czy mógłbyś napisać o tym coś więcej, byłbym wdzięczny
szendo
Postów w temacie: 2
Posty: 195
Rejestracja: 26 wrz 2018, 21:25
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Cartesian cube
x 24
Kontakt:

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: szendo »

Bowden - rurka którą idzie filament
radełko - część extrudera hmm "zębatka" która popycha filament
Enable coasting - ruch bez podawania filamentu aby uniknąć nitkowania

Ogólnie to poczytaj trochę ....

BTW. retrakcję 80mm/s to bankowo Twoja drukarka nie da rady więc zmniejsz o połowę.
Abys
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: FlameRunner »

Wypełnienie drukujesz dość szybko, bo aż 100 mm/s, a więc buduje się względnie duże ciśnienie w głowicy. Ciemnoniebieskie ruchy jałowe to są ruchy jałowe BEZ retrakcji, w trakcie których filament wypływa z dyszy (i to jest normalne). A potem brakuje ciśnienia=materiału w głowicy, by poprawnie wydrukować linie wypełnienia.

PS Przycinaj jakoś te zdjęcia, 80% treści to nieinteresujące rozmyte tło i ostre, ale równie nieinteresujące palce. A kostkę nadal średnio widać. :P
Abys
Awatar użytkownika
sen5
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:04

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: sen5 »

FlameRunner pisze:Wypełnienie drukujesz dość szybko, bo aż 100 mm/s, a więc buduje się względnie duże ciśnienie w głowicy. Ciemnoniebieskie ruchy jałowe to są ruchy jałowe BEZ retrakcji, w trakcie których filament wypływa z dyszy (i to jest normalne). A potem brakuje ciśnienia=materiału w głowicy, by poprawnie wydrukować linie wypełnienia.

PS Przycinaj jakoś te zdjęcia, 80% treści to nieinteresujące rozmyte tło i ostre, ale równie nieinteresujące palce. A kostkę nadal średnio widać. :P
Ciągle próbuje doprać optymalne ustawienia wydruku wypełnienia . Mam pytanie czy nie jest tak że te ciemnoniebieskie jałowe ruchy powinny się w ogóle nie drukować ? Zmniejszyłem prędkość wydruku wypełnienia do 60 mm/s w enderze ustawiłem Vmax e na 70 i Ender cały czas drukuje wraz z wypełnieniem te jałowe przejścia, które wychodzą poszarpane. Nie mam pojęcia już jakie ustawienia dobrać, żeby to wypełnienie wydrukowało się normalnie.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: FlameRunner »

Nie rozumiesz.
To że przy ruchu jałowym filament wypływa z głowicy, jest całkowicie naturalne i przeciwdziałać temu ma retrakcja.
A to, co Ty masz tam w środku, to są ruchy jałowe bez retrakcji i jest to celowe działanie Cura. Więcej informacji znajdziesz tu: https://przyrostowo.pl/3980-skosne-lini ... h-wydruku/ - skupiłem się w tym artykule na widocznych górnych i dolnych warstwach, ale Ty masz w gruncie rzeczy to samo, tylko wewnątrz wydruku.
Możesz ograniczyć wycieki przy ruchach jałowych wykonywanych bez retrakcji poprzez:
- zmniejszenie szybkości druku wypełnienia, dzięki czemu zmniejszysz ciśnienie
- zwiększenie szybkości, przyśpieszenia lub jerk ruchów jałowych, dzięki czemu materiał będzie miał mniej czasu na wypłynięcie z głowicy

PS Tu też zajrzyj: https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=67&t=3805
Abys
Awatar użytkownika
sen5
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:04

Re: Ender 3 - dopracowanie retrakcji

Post autor: sen5 »

Ok, dziękuje bardzo, zagłębie się w to i następnie pokażę wyniki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”