Ender 3 lipny druk

Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Ender 3 lipny druk

Post autor: poharatek »

jeppetto pisze:Po za tym nie udało mi się rozwiązać problemu, czekam na nowy filament, nastawiłem niedawno druk i co jakiś czas radełko robi charakterystyczny "brzdęk", więc nie będę się patyczkował i na dniach zamówię nowy ekstruder z nowym radełkiem ( albo ich zapasem )
Jeśli "stuka" - to znaczy, że masz problem z głowicą/bowdenem. I tym się najpierw zajmij.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 lipny druk

Post autor: FlameRunner »

szymin89 pisze:Obejrzyj ten film na YT o kalibracji ekstrudera
Dlaczego miałby teraz kalibrować ekstruder, skoro wcześniej działało dobrze?
Prawdopodobnie ma inny problem, a "kalibracją ekstrudera" co najwyżej go zamaskuje.
jeppetto pisze:Po za tym nie udało mi się rozwiązać problemu, czekam na nowy filament, nastawiłem niedawno druk i co jakiś czas radełko robi charakterystyczny "brzdęk", więc nie będę się patyczkował i na dniach zamówię nowy ekstruder z nowym radełkiem ( albo ich zapasem )
Jeśli silnik gubi kroki, nie jest to IMO wina ekstrudera samego w sobie. Sam zresztą napisałeś, że problem pojawił się po tym, jak grzebałeś przy głowicy, to dlaczego chcesz to naprawiać poprzez grzebanie w ekstruderze? Spróbuj raczej wymienić łącznik głowicy na taki: https://tdi-cad.pl/ender_heatbrake

Przy okazji: czy masz jeszcze jakieś starsze pliki .gcode, z których wydruki wychodziły poprawnie? Jak teraz się drukują?
jeppetto
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 06 mar 2020, 16:06

Re: Ender 3 lipny druk

Post autor: jeppetto »

szymin89 pisze:
jeppetto pisze:No właśnie powinna być kropka, ale u mnie za każdym razem przełącza się na niestandardowy filament i po prawej ste jest nie 1.75 a 1,75. A doczytałem że z przecinkiem traktuje filament jako 2.8mm. Może mieć to wpływ, ujak ustawić żeby wartość była z kropką i mi jej nie zmieniło?
Również mam przecinek a drukuje normalnie. A nie grzebałeś w ustawieniach filamentu ale w drukarce? Jak tam grzebałem i doszło do takiego samego efektu jak u Ciebie. Extruder podawał coś około 40% zadanego filamentu. Ustawienia w drukarce, Control->Filament-> Off (tak powinno być).
Wrócę jeszcze do podpowiedzi szymin89, podpowiedział mi żeby zmienić opcje w controli drukarki, ostatnio zmieniłem według jego sugestii, dziś zauważyłem że się mimowolnie zmieniły z off na on, i wychodzi na to że drukowałem na on przy przepływie 200%, dziś przy kolejnym wydruku zauważyłem w/w zmianę i ustawiłem off przy przepływie 100%. Wydruk wyszedł dobrze, jest taki jaki powinien być, więc wychodziło by na to że problem nie był tak skomplikowany jak obstawiałem, mimo to muszę wymienić radełko bo są rzadkie przeskoki, ale żeby nie zapeszać spróbuje zrobić jeszcze kilka próbnych wydruków ( tyle na ile wystarczy mi kończącego się filamentu ). Ale zostaje jeszcze pytanie dla czego drukarka zmienia sama ustawienia?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 lipny druk

Post autor: FlameRunner »

jeppetto pisze:muszę wymienić radełko bo są rzadkie przeskoki
Co masz na myśli pisząc "przeskoki"? Radełko ślizga się po filamencie? Czy może silnik gubi kroki?

Czy drukarka jest w tym momencie w 100% na fabrycznych częściach? Czy może już coś modyfikowałeś lub wymieniałeś?
Pisałeś w pierwszym poście o dyszy i o bloku grzewczym - ale to, jak rozumiem, masz takie same, jak fabryczne?
szymin89
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2020, 18:24
Drukarka: Ender 3 Pro
x 1

Re: Ender 3 lipny druk

Post autor: szymin89 »

jeppetto pisze: Wrócę jeszcze do podpowiedzi szymin89, podpowiedział mi żeby zmienić opcje w controli drukarki, ostatnio zmieniłem według jego sugestii, dziś zauważyłem że się mimowolnie zmieniły z off na on, i wychodzi na to że drukowałem na on przy przepływie 200%, dziś przy kolejnym wydruku zauważyłem w/w zmianę i ustawiłem off przy przepływie 100%. Wydruk wyszedł dobrze, jest taki jaki powinien być, więc wychodziło by na to że problem nie był tak skomplikowany jak obstawiałem, mimo to muszę wymienić radełko bo są rzadkie przeskoki, ale żeby nie zapeszać spróbuje zrobić jeszcze kilka próbnych wydruków ( tyle na ile wystarczy mi kończącego się filamentu ). Ale zostaje jeszcze pytanie dla czego drukarka zmienia sama ustawienia?
W mojej Ender3 Pro pokrętło przy wyświetlaczu jest zbyt czujne i czasami nie trafiam tam gdzie bym chciał. Może bezwiednie przestawiłeś na 'on'.

U mnie radełko nie ślizga sie po filamencie ale zdarza się że strzeli, wygląda na to że ekstruder podaje więcej filamentu niż głowica da radę przetopić. Podniesienie temperatury o 5 st C poprawiła sprawę. Przy zmniejszeniu flow do 95% druk wychodzi dziurawy. Jak skończy się drukowanie to zmierzę temperaturę głowicy/dyszy. Może głowica nie osiąga zadanej temperatury.
szymin89
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2020, 18:24
Drukarka: Ender 3 Pro
x 1

Re: Ender 3 lipny druk

Post autor: szymin89 »

Już nie mogę edytować posta, głowica przy grzałce osiąga 216 st C a dysza 200 st C przy zadanych 240 st C. Mierzone multimetrem Voltcraft z dostawką.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 lipny druk

Post autor: FlameRunner »

W jaki sposób to mierzyłeś? Jeśli przykładałeś sondę do bloku i do dyszy, to zmierzyłeś temperaturę, do której głowica jest w stanie nagrzać metalowy pręt przytknięty do niej. Termistor w bloku głowicy mierzy temperaturę wewnątrz bloku i to ona nas interesuje.
szymin89
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2020, 18:24
Drukarka: Ender 3 Pro
x 1

Re: Ender 3 lipny druk

Post autor: szymin89 »

Przytykałem termistor multimerta do bloku w okolicy termistora i do dyszy.
sc00by
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 25
Rejestracja: 02 maja 2016, 17:28
Lokalizacja: 100-lica
Drukarka: Ender3, Tornado,
x 2

Re: Ender 3 lipny druk

Post autor: sc00by »

Sprawdź kroki extrudera jak sugerują koledzy. Jeżeli jeszcze masz plastikowy extruder (oryginalny) to zapewne sprężyna straciła swoje właściwości (tania konstrukcja i brak regulacji docisku) lub extruder się odkształcił (w koncu to tylko plastik, a silnik się grzeje (zdażyło się)).
Jeżeli zmieniałeś blok, a masz standardową głowicę to może rurka boudena nie styka się z dyszą (dla nieobeznanych. teflon przechodzi przez całą głowicę do samej dyszy) i w szczelinie powstał zator przegrzanego filamentu.
Rurka teflonowa przy długoch wydrukach też potrafi sie przypalić i zwęzić(tez się zdażyło).
Oryginalne końcówki pneumatyczne potrafią puszczać i rurka lata jak głupia przy retrakcjach.

To tyle z mojego dośwaidczenia.
Odrazu przepraszam jak kogoś powtórzyłem.
Ender 3
Tevo Tornado
AnyCubic Photon
jeppetto
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 06 mar 2020, 16:06

Re: Ender 3 lipny druk

Post autor: jeppetto »

Witajcie.
Kilka dni drukowania na nowym filamencie, grzebania w ustawieniach i chyba wszystko wróciło do normy. Także dziękuje za odpowiedzi na pytania, wasze podpowiedzi bo były trafne. (nie zawiodłem się, choć nie spodziewałem się tak intensywnej dyskusji, (pozytywne zaskoczenie :) ))
Pozdrawiam. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”