Input Shaper Klipper Ocena Wykresów

rafalpc2019

Input Shaper Klipper Ocena Wykresów

Post autor: rafalpc2019 »

Witam.

Mam tu trzy wykresy z kalibracji input shapera w klipperze za pomocą arduino i mp6050.
Używam dampery na silniki osi X i Y.

Tutaj mamy wykresik osi X.
shaper_calibrate_x.png
Tutaj mamy wykresik osi Y ze szkłem creality.
shaper_calibrate_y(GLASS).png
Tutaj mamy wykresik osi Y ze standardowym Endera 3 co z drukarką dostałem, innych nie mam to nie testowałem.
shaper_calibrate_y(NO GLASS).png
Chciałbym zapytać w związku z tymi obrazkami, czy jest to w miare ok?
Co do osi Y, co by lepiej używać te szkło czy standardową Endera 3(Pewnie chodzi tutaj o wagę).
Co tam lepiej wygląda dla was?
Jakieś porady w związku z tymi obrazkami?(Bo niewiele mi to mówi chociaż obejrzałem ze dwa poradniki na YT.)
We wszystkich przypadkach doradzają mi EI.
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 3
Posty: 358
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 142

Re: Input Shaper Klipper Ocena Wykresów

Post autor: Fest »

Masz rekomendację, to z niej skorzystaj.
Abys
rafalpc2019

Re: Input Shaper Klipper Ocena Wykresów

Post autor: rafalpc2019 »

Fest pisze: 05 paź 2023, 17:05 Masz rekomendację, to z niej skorzystaj.
O co chodzi z tą rekomendacją?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8975
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5878
Kontakt:

Re: Input Shaper Klipper Ocena Wykresów

Post autor: dziobu »

Pewnie o to:
q1.jpg
Abys
rafalpc2019

Re: Input Shaper Klipper Ocena Wykresów

Post autor: rafalpc2019 »

dziobu pisze: 05 paź 2023, 17:53 Pewnie o to:
q1.jpg
To to już wiedziałem przed napisaniem tego postu...
Nie o to pytałem.
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 3
Posty: 358
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 142

Re: Input Shaper Klipper Ocena Wykresów

Post autor: Fest »

Przecież ten wykres jest czytelny. Na osi x masz częstotliwość, na y ciągłymi liniami intensywność wibracji a na drugim Y poziom ich redukcji różnymi oznaczonymi kropkami metodami. Klipper zaproponował ci najlepszą.

Największą intensywność wibracji masz w osi Y, stawiam na badziewnego bramowca z wiśnym stołem i plastelinową blachą co go trzyma na wujowych rolkach ślizgających się po profilu montowanym jedynie na środku.

Ender3?
Abys
Awatar użytkownika
wileu
Postów w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 16 kwie 2023, 23:13
Lokalizacja: mazowieckie
Drukarka: SapphirePro
x 6

Re: Input Shaper Klipper Ocena Wykresów

Post autor: wileu »

Dla osi X ustawiasz shapera EI w konfiguracji klippera (printer.conf), a w parametrach przyśpieszenia dla X max 16700m/s2, dla osi Y shaper EI i max przyśpieszenie 4400m/s2.
Abys
rafalpc2019

Re: Input Shaper Klipper Ocena Wykresów

Post autor: rafalpc2019 »

Fest pisze: 05 paź 2023, 19:24 Przecież ten wykres jest czytelny. Na osi x masz częstotliwość, na y ciągłymi liniami intensywność wibracji a na drugim Y poziom ich redukcji różnymi oznaczonymi kropkami metodami. Klipper zaproponował ci najlepszą.

Największą intensywność wibracji masz w osi Y, stawiam na badziewnego bramowca z wiśnym stołem i plastelinową blachą co go trzyma na wujowych rolkach ślizgających się po profilu montowanym jedynie na środku.

Ender3?
Tak Ender 3 Dokładnie. Czyli te wykresy so mniej więcej podobne do innych Enderów 3 np?
Mam tylko jedną drukarkę Ender3 nie mam z czym porównać za bardzo.
Czyli poprawienie tego to tylko zmiana rolek na szyny racja?
Chodziło mi o jakie anomalie. Czy coś bardzo nie tak jest.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2023, 21:51 przez rafalpc2019, łącznie zmieniany 2 razy.
rafalpc2019

Re: Input Shaper Klipper Ocena Wykresów

Post autor: rafalpc2019 »

wileu pisze: 05 paź 2023, 19:40 Dla osi X ustawiasz shapera EI w konfiguracji klippera (printer.conf), a w parametrach przyśpieszenia dla X max 16700m/s2, dla osi Y shaper EI i max przyśpieszenie 4400m/s2.
No nie wiem, bo dla akceleracji to trzeba wydruk zrobić i samemu to ocenic(przynajmniej ludzie na youtubach tak radzą) bo te wartości to tak(pi razy oko) i mogą odbiegać bardzo od tych wartości, które powinienem ustawić. Póki co akceleracje mam standardowo nic nie zmieniałem.
Holgin
Postów w temacie: 3
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Input Shaper Klipper Ocena Wykresów

Post autor: Holgin »

Może trochę pomogę - pytanie "czy to jest w miarę ok?" jest bardzo ogólne ;) Jaki wykres jest, każdy widzi.

Teoria mówi, że idealna sytuacja to bardzo wąski, pojedynczy pik - wtedy jest go bardzo łatwo wyfiltrować i nie ma to wpływu na pozostały zakres częstotliwości. Im szerszy pik, tym gorzej.
Drugim problemem jest obecność dwóch lub więcej pików - wtedy mamy kilka rezonansów i to już trudniej się filtruje plus może świadczyć o problemach z mechaniką.
shaper_calibrate_x_@10k_1,4A.png
Wykres powyżej to pomiary z CoreXY z ultra sztywną i trochę ciężką konstrukcją. Ogólnie ringing miałem słaby, ale w połączeniu z Klipperem, dzięki bardzo wąskiemu spektrum, mogę drukować i 200mm/s bez ringingu. Ogólnie polecam poczytać na discordzie Klippera, tam ludzie regularnie wrzucają swoje wyniki więc dla konstrukcji typowej jak Ender czy Prusa powinny być referencje.
Abys, JGFTW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”