Strona 1 z 1

Jaki materiał do drukowania "uszczelek"

: 19 gru 2020, 02:27
autor: Pyrol
Hej,
Chciałbym wydrukować uszczelkę do elektryka bo w polsce jej nie kupie, z elektryka cieknie bo nie ma ciśnienia, a wydrukować zawsze można ;). Z tego co czytam na internecie myślę nad ABS. Czy byłoby to w ogóle bezpieczne

Re: Jaki materiał do drukowania "uszczelek"

: 19 gru 2020, 05:57
autor: Abys

Re: Jaki materiał do drukowania "uszczelek"

: 19 gru 2020, 09:10
autor: Berg
Niezależnie czy dla elektryka, montera, czy bankiera uszczelki kupuj najlepiej markowe w aptece. Kiedyś był już wątek o drukowaniu. Poszukaj.
Choć jak nie ma ciśnienia, to uszczelka nie potrzebna.
Jak cieknie to do lekarza.

Re: Jaki materiał do drukowania "uszczelek"

: 19 gru 2020, 09:16
autor: seler1500
TPU jako tako zdaje egzamin, jak nie ma wyższych temperatur.

Re: Jaki materiał do drukowania "uszczelek"

: 19 gru 2020, 09:29
autor: dziobu
Uszczelki, nawet te prawdziwe, robi się z TPE. Znajdziesz ten materiał pod taką nazwą, ale jak coś to jest to też Noctuo Grip.
Tylko ostrzegam że jest dość upierdliwy w drukowaniu.

Re: Jaki materiał do drukowania "uszczelek"

: 19 gru 2020, 09:36
autor: Zepco
Wczoraj przyszedł do mnie TPE z Chin i właśnie testuję go pod kątem uszczelek, ale ja potrzebuję go dać między dwie blachy na zewnątrz do normalnych warunków atmosferycznych. Pierwszy do druku poszedł Marvin i nogi wyszły super, wyżej już się posypał, bo nie zrobił dobrze dołu (dziury). Także z płaską powierzchnią (uszczelka) powinien dać radę. Różnica z TPU jest widoczna. Jest bardziej gumowy w dotyku i bardziej elastyczny.

Re: Jaki materiał do drukowania "uszczelek"

: 19 gru 2020, 09:40
autor: SQ9KRD
Ja zrobiłem uszczelki do korków pod "mauzery" z zielonego TPU od DD tego ze zlotu :) i trzyma wyśmienicie.

Re: Jaki materiał do drukowania "uszczelek"

: 19 gru 2020, 10:20
autor: Zepco
Jestem pod wrażeniem. Ładnie się ugina i jako uszczelka będzie działać jak należy.
Próbnie wymiar 50x50 wyszedł bez problemu (delikatnie się odkleiło, ale to już moja wina bo nie wyczyściłem dobrze stołu ale i tak wyszło poprawnie). Od strony stołu w dotyku gumowy, TPU jest bardziej sztywny i śliski, tutaj przy pocieraniu wyczuwalny opór. Przy ściskaniu czuć że się poddaje, więc będzie się dostosowywać do powierzchni.

Re: Jaki materiał do drukowania "uszczelek"

: 19 gru 2020, 11:28
autor: Zepco
@dziobu, dajesz nadmuch do TPE?

Re: Jaki materiał do drukowania "uszczelek"

: 19 gru 2020, 12:44
autor: Pyrol
Oglnie @rafaljot źle się zrozumieliśmy ;)

Uszczelka do e-papierosa dokładnie w miejsce gdzie wlewa się liquid, nie trzyma mi tam ciśnienia bo za mała uszczelka i nie dociska. Czasami może się zdarzyć, że temperatury będą wysokie, ale to raczej tak ok. 70 stopni.

@abys dzięki za linkacza takiego czegoś nie znalazłem za słabo szukałem ;)

Czyli TPE to czego szukam.

@dziobu ogólnie biorę z 3dreaktor-a i nie widzę tam jakiś mniejszych szpul - nie chce wydawać 140 ziko żeby potem nie używać ;).

https://blog.prusaprinters.org/wp-conte ... hart-1.png
Patrzę jeszcze na twardość i nie ma jasno wytłumaczone... filament 40D jest miękkszy od 60D? Jaką twardość do elementu 15x15x10mm żeby mógł się wyginać bo to zdjęcie mówi mi, że w skali "D" to muszę brać 20D

Re: Jaki materiał do drukowania "uszczelek"

: 19 gru 2020, 13:05
autor: dziobu
Zepco pisze:@dziobu, dajesz nadmuch do TPE?
Jak nie muszę to nie. Toto ma masakryczny skurcz.
Wysokie temperatury, wolny druk, zamknięta komora, czasem spory brim albo i raft.
Pyrol pisze:@dziobu ogólnie biorę z 3dreaktor-a i nie widzę tam jakiś mniejszych szpul - nie chce wydawać 140 ziko żeby potem nie używać ;).
To poszerz horyzonty i kup mniejszą szpulę tam gdzie mają:
https://www.3drukarki.pl/Filament-GRIP- ... 5-kg-p1938
https://zadar.pl/filament-grip-soft-noc ... bialy-250g
(tylko ostrzegam; materiały są średnio-trudne w druku)
Pyrol pisze:Patrzę jeszcze na twardość i nie ma jasno wytłumaczone... filament 40D jest miękkszy od 60D? Jaką twardość do elementu 15x15x10mm żeby mógł się wyginać bo to zdjęcie mówi mi, że w skali "D" to muszę brać 20D
Połowa z tego zależy jeszcze od parametrów druku. 40D z cienkimi ściankami będzie elastyczniejsze od 85A z grubymi.
To skala twardości, więc im MNIEJSZA wartość tym materiał bardziej miękki co przekłada się na elastyczność. Natomiast charakter niektórych materiałów sprawia że nie nadają się do pewnych zastosowań; IMHO TPU (tj DD TPU) jako uszczelka to średni pomysł i choć jest to lepsze niż np PLA-soft to jednak po wydrukowaniu nie zawsze potrafi dopasować się do stosownej powierzchni; a część takich materiałów w ogóle ma strukturę porowatą i wydruk sam w sobie nie jest szczelny, zwłaszcza wygięty. Ale to wymaga sprawdzenia na konkretnym przypadku.

Re: Jaki materiał do drukowania "uszczelek"

: 03 sty 2021, 23:08
autor: dale
Fajnie że się temat rozwinął, nawet jak uszczelka będzie pasowała, na pewno nie odpuszczę sobie eksperymentów. Zwłaszcza że wydruk z TPU wyszedł prosto, łatwo i przyjemnie. Niby drobiazg, ale cieszy :)

Re: Jaki materiał do drukowania "uszczelek"

: 18 wrz 2023, 19:54
autor: Norbas
TPU jako uszczelka - do jakich temperatur wytrzymuje ?

Re: Jaki materiał do drukowania "uszczelek"

: 19 wrz 2023, 07:06
autor: denior
Przy 80 zaczyna się odkształcać

Re: Jaki materiał do drukowania "uszczelek"

: 19 wrz 2023, 16:59
autor: Igor
To jest oring czy coś bardziej ambitnego? Naprawiałem ostatnio sąsiadowi cieknące el-cygaro. Może cały projekt się zamknie w 30 groszach za fabryczny element :)